انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا از امروز روی ۸۶۲ کالا آغاز شد+جزئیات

تجارت ترتیبات ترجیحی ایران با اتحادیه اوراسیا از دیروز ۵ آبان اجرایی شد؛ این در حالی است که حجم تجارت ایران با این منطقه در حال حاضر ۲.۶ میلیارد دلار است.

به گزارش انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ،موافقنامه موقت ترتیبات ترجیحی ایران و اوراسیا از امروز 5 آبان ماه 1398 اجرایی می‌شود. این موافقتنامه شامل 862 قلم کالا است که 360 قلم ترجیحات اعطایی ما به اوراسیا و 502 قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در رابطه با اجرای این موافقتنامه بیان داشت: موافقنامه مذکور شروعی برای تجارت آزاد با  اوراسیا است زیرا بعد از یک سال از اجرای این موافقتنامه مقدمات تجارت آزاد با منطقه مذکور فراهم می‌شود و حدود 2 سال فرصت وجود دارد تا مذاکرات در رابطه با تجارت آزاد با این منطقه انجام شود.

وی بیان داشت: البته این بدان معنا نیست که در پایان سه سال حتما تجارت آزاد با این منطقه را خواهیم داشت اما در این مدت می‌توان زمینه لازم را برای تجارت آزاد با منطقه فراهم کرد.

 شاخص‌های اقتصادی اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌‌توان به  رتبه اول استخراج نفت (14.5 درصد از جهان)، رتبه اول تولید گاز جهان (20.2 درصد از جهان)، رتبه چهارم تولید انرژی برق (4.9 درصد از جهان)، رتبه سوم طول خط آن (8 درصد از جهان)، رتبه چهارم تولید آهن (4.7 درصد از جهان)، رتبه 5 تولید فولاد (5 درصد از جهان) اشاره کرد.

شاخص‌های اقتصادی اتحادیه اقتصادی اوراسیا
بیشترین حجم تجارت اوراسیا با جهان مربوط به کشور روسیه است بطوریکه از تجارت 866 میلیارد دلاری اتحادیه اوراسیا در سال 2018 (مجموع صادرات و واردات) 687 میلیارد دلار آن توسط روسیه صورت گرفته است.

تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ایران (میلیون دلار)

براساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران متن موافقتنامه ترتیبات موقت ترجیحی ایران و اوراسیا مفصل‌ترین و جامع‌ترین موافقنامه‌ای است که تاکنون ایران منعقد کرده است و شامل 9 فصل قواعد عمومی، تجارت کالا، چاره کارهای تجاری، موانع فنی فرراه تجارت، اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی، قواعد مبدا، تسهیل تجارت، حل و فصل اختلافات و مقررات پایانی است.

این گزارش می‌افزاید امتیازات اعطایی کشورمان (کشاورزی و صنعتی) شامل 360 کد هشت رقمی است که از این تعداد 133 کد مشمول ثبت نرخ تعرفه در زمان توافق 2017 و بقیه مشمول تعرفه‌ای با میانگین 32.1 درصد شده‌اند.

امتیازات اعطایی توسط اتحادیه مذکور نیز شامل 502 کد 10 رقمی (کشاورزی و صنعتی) می‌باشد که که 44 کد مشمول تثبیت تعرفه و بقیه مشمول کاهش میانگین 56.3 درصد می‌شود.

فهرست اقلام پلیمری و شیمیایی قابل تجارت با تعرفه ترجیحی در مناسبات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت