انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

تسهیل سرمایه گذاری خارجی و ورود فناوری های نوین آبیاری با اجرای برجام

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای برجام در یک سال گذشته، ورود سرمایه گذاران خارجی و فناوری های نوین در بخش سیستم های نوین آبیاری بخش کشاورزی تسهیل شد.

«علیمراد اکبری» افزود: با توافق برجام محدودیت ها برای تامین فناوری های نوین، سرمایه گذاری، مشکلات آموزشی درباره سیستم های نوین آبیاری و حتی انتفال دانش به کشور ما برطرف شد.

اکبری ادامه داد: زمان تحریم های ظالمانه مشکلات زیادی را در این بخش ها داشتیم؛ به طوری که به هیچ وجه امکان برقراری ارتباط با کشورهای پیشرو همچون ایتالیا، اسپانیا، آلمان و کانادا در بحث سیستم های نوین آبیاری وجود نداشت و واردات این تجهیزات میسر نبود.

وی تصریح کرد: پس از امضای برجام شمار زیادی از کشورهای پیشرفته در این صنعت مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان و حتی چین به صورت فاینانس با ما همکاری می کنند.

وی اضافه کرد: اکنون پس از جمع آوری مستندات و بررسی های صورت گرفته، برای ورود سرمایه با هدف توسعه زیرساخت های بخش آب و خاک کشور و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار آمادگی داریم تا فصل مشترکی را با این کشورها در صنعت آب و خاک کشور داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: اکنون برخی شرکت های معتبر دنیا برای انتقال فناوری سیستم های هوشمند آبیاری به کشور ما اعلام آمادگی کرده اند که در حال پیگیری پیشنهادها هستیم تا واردات کالاهایی مانند قطره چکان ها و صفحه های خورشیدی برای مناطق فاقد برق، به سهولت انجام شود.

اکبری تاکید کرد برجام مانع ها در انتقال فناوری به کشورهای دیگر را از بین برد و افزود: اکنون بسیاری از شرکت های کره جنوبی، چین، ایتالیا، فرانسه و آلمان در زمینه صدور مواد اولیه ای مانند پلی اتیلن که به اندازه کافی در کشور تامین نمی شود آمادگی دارند که می تواند بخشی از مشکلات ما را حل و فصل کند.

وی یکی دیگر از مشکلات این بخش در زمان تحریم ها را مستهلک شدن بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات مربوط به سیستم های آبیاری جدید دانست و گفت: اکنون با ورود فناوری، مواد اولیه، سرمایه گذاران و مهمتر از همه تامین دسترسی به دستگاه ها و تجهیزات نوین همچون لوله، قطره چکان، آبپاش، پمپ های سانتریفیوژ و سیستم های آبیاری تحت فشار مشکلی در این بخش نداریم.

وی اضافه کرد: برجام منجر شد در بحث تبادل علمی، فناوری، تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی با هلند، ایتالیا و آلمان مشکلی نداشته باشیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت کنونی اجرای سیستم های نوین آبیاری گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته امسال در 200 هزارهکتار زمین، سامانه آبیاری تحت فشار اجرا می شود که با تخصیص 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی (که تاکنون 200 میلیون دلار آن دریافت شده است) و همچنین 2 هزار و 400 میلیارد ریال از تبصره بودجه اسناد خزانه فعالیت ها پیش می رود.

به گفته وی، به تازگی 6 هزار و 500 میلیارد ریال نیز به توسعه سیستم های نوین آبیاری تخصیص داده شده که تاکنون در 115 هزار هکتار اجرا شده است و بقیه تا پایان سال عملیاتی می شود.

اکبری افزود: با اجرای برجام به نظر می رسد از آغاز برنامه ششم توسعه بتوانیم با تجهیزات و سرعت بیشتری طرح را پیش ببریم و سالیانه 600 هزار هکتار از این سامانه در کشور عملیاتی شود.

به گفته وی، از آغاز اجرای طرح تاکنون نزدیک یک میلیون و 600 هزار هکتار از زمین های کشاورزی زیر پوشش سامانه های آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت