انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

خوراک ارزان پتروشیمی‌ها را خام فروش کرده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که دریافت خوراک ارزان انگیزه ای در پتروشیمی ها برای توسعه باقی نگذاشته گفت: پتروشیمی‌ها بجای اینکه خوراک ارزان را به صدها محصول با ارزش افزوده بالا تبدیل کنند متاسفانه متانول صادر می کنند که یک محصول خام است.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از تسنیم  هدایت الله خادمی افزود: حال سئوالی که در این میان مطرح می شود اینکه چرا دولت با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور به پتروشیمی ها رانت خوراک می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: واحدهای پتروشیمی خوراک را به قیمت ارزان از دولت دریافت و در برابر هیچ تلاشی برای تبدیل تولیدات خود به محصولات باارزش تر نمی کنند بلکه این اقلام تولیدی را به صورت خام روی ریل صادرات قرار می دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بهره مندی واحدهای پتروشیمی از رانت های سرشار موجب عدم توسعه یافتگی صنایع پائین دستی در این بخش شده است.

وی افزود: این در حالی است که نقش صنایع پائین دستی پتروشیمی در ایجاد اشتغال، پویایی تولید، رشد اقتصادی و بسیاری موارد دیگر در کشور پر رنگ است.

خادمی بیان داشت: پتروشیمی ها بجای اینکه خوراک ارزان قیمت را به صدها محصول با ارزش افزوده بالا تبدیل و سپس روی ریل صادرات قرار دهند متاسفانه این خوراک مفت را به متانول تبدیل کرده که خود یک محصول «خام» است.

وی گفت: مقدار مصرف متانول در ایران حداکثر یک تن در سال است و بقیه باید به خارج از کشور صادر شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: این مجتمع ها محصولات مورد نیاز صنایع پائین دستی پتروشیمی در کشور را تولید نمی کنند در نتیجه صنایع مزبور در مسیر نابودی قرار دارند.

وی  یادآورشد: پتروشیمی ها تا زمانی که خوراک ارزان دریافت و از رانت برخوردارند بدون شک انگیزه ای برای توسعه و تولید محصولات با ارزش نخواهند داشت.

 

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.