انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

فروش اعتباری خوراک به پتروشیمی ها در راستای تحقق فروش اعتباری به صنایع پایین دستی

مدیرعامل پتروشیمی جم گفت: اگر قرار است پتروشیمی جم خوراک صنایع پایین دستی را اعتباری تامین کند طبیعی است که شرکت های بالا دستی تامین خوراک نیز باید همین رفتار را با ما داشته باشند تا بتوانیم این موضوع را در زنجیره ارزش ادامه دهیم و تامین منابع مالی لازم را در طول زمان داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از نیپنا ، محمد رضا سعیدی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم روز دوشنبه در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در نشستی خبری به حضور موثر پتروشیمی جم در بازارهای جهانی اشاره کرد واظهار کردوفروش و صادرات خوبی داشتیم هرچند که در این مسیر شاهد تحولات خارج از اختیارات مانند فراز وفرود در نرخ مصولات پلیمری و کاهش قیمت این محصولات در بازارهای جهانی بودیم  اما از نظر میزان و کیفیت تولید برنامه محقق شده و پتروشیمی جم روی سکوی مناسبی در بحث تولید قرار گرفته است.
سعیدی با اشاره به اینکه برنامه تولیدی با ظرفیت تولید متفاوت است، افزود: تولید مبتنی بر ظرفیت پتروشیمی ها عمدتا تحت تاثیر نیروهای خارج از بنگاه قرار دارد که از آن جمله می توان به کاهش میزان خوراک دریافتی در ماهای گذشته و کمبود اتان اشاره کرد.
وی تاکید کرد: هر چند با وجود کمبود اتان برنامه تولید را محقق کردیم اما برای رسیدن به ظرفیت کامل نیازمند تامین خوراک در بالا دستی هستیم که اگر انجام شود می توان ظرفیت بالاتری در الفین تولید کرد. البته در همین شرایط نیز در تولید پلی الفین با ظرفیت کامل کار می کنیم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم بااشاره به فروش اعتباری محصولات در بورس کالا گفت : یکی از موضوعات مهم توجه به صدای مشتری است و از آنجا که مشتریان پایین دستی دچار محدودیت ها و مشکلاتی هستند برای رفع مسئله پایین دستی تلاش می کنیم و استقبال می کنیم که در این حوزه کمکی به پایین دستی ها داشته باشیم.
وی تاکید کرد: البته باید زمینه را فراهم کرد به این معنا که اگر قرار است پتروشیمی جم خوراک صنایع پایین دستی را اعتباری تامین کند طبیعی است که شرکت های بالا دستی تامین خوراک نیز باید همین رفتار را با ما داشته باشند تا بتوانیم این موضوع را در زنجیره ارزش ادامه دهیم و تامین منابع مالی لازم را در طول زمان داشته باشیم.
سعیدی به عرضه ارز پتروشیمی جم در سامانه نیما نیز اشاره کرد و افزود: مانند تمام پتروشیمی ها دیگر بر اساس قانون و مقررات باید فروش خارجی و صادرات را در سامانه نیما عرضه کنیم البته هر چقدر ارز صادراتی داشتیم در نیما عرضه شده اما این روزها با مشکلی مواجه هستیم این است که به دلیل تفاوت نرخ ارز نیمایی و آزاد با هم یکسان شده و طبیعی است که این فروش برای پتروشیمی ها با چالش مواجه شده و در هفته های اخیر مشکلاتی از این دست داریم که با انجمن و بانک مرکزی مذاکره می کنیم تا مشکل حل شود.
وی ادامه داد: طبیعی است که متقاضی ارز نیما موانعی دارد و طبیعی است به بازار آزاد برای تهیه ارز مورد نیاز برود زیرا تضامین کمتر است و مشکلات کم خواهد بود. اینجاست که باید رگولاتور که بانک مرکزی است و انجمن صنفی و شرکت ملی صنایع پترووشیمی به همراه خود شرکت ها این مشکل را حل کنند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم تاکید کرد: لزوم عرضه نیما برداشته نشود بلکه نیازمند اصلاح شرایط و سیاست ها هستیم زیرا الزاما در شرایط بازار آزاد همیشه عرضه متناسب با تقاضا نیست و تعادل بین عرضه و تقاضا و سیاستی که قیمت را تعیین می کند اصلاح شود.
وی گفت: در برنامه های خود ارتقای وضعیت پتروشیمی جم در بازارسرمایه و کسب و کار را در دستور کار داریم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت