انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

قرارداد توتال با عربستانی ها برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی

مجموعه پتروشیمی 5 میلیارد دلاری سعودی آرامکو و توتال در جبیل عربستان تا سال 2024 میلادی در مدار تولید قرار خواهد گرفت.

شرکت سعودی آرامکو، غول انرژی عربستان سعودی، و توتال فرانسه به تازگی یک توافقنامه توسعه مشترک برای عملیات مهندسی پایه و طراحی (FEED) یک مجموعه پتروشیمی بزرگ در منطقه صنعتی جبیل (Jubail) عربستان را امضاء کردند.

این قرارداد با حضور امین ناصر، رئیس و مدیر عامل سعودی آرامکو، و پاتریک پویان، مدیر عامل توتال، در الظهران عربستان به امضاء رسید.

خبر ساخت این مجموعه ابتدا در آوریل سال 2018 میلادی منتشر شد. مجموعه جدید قرار است در مجاورت پالایشگاه پیشرفته ساتورب (SATORP) راه اندازی شود. پالایشگاه ساتورب که 62.5 درصد آن توسط سعودی آرامکو و 37.5 درصد آن در اختیار توتال است؛ با هدف دستیابی به بیشینه بهره برداری (operational synergies) مشترکا اداره می شود.

مجموعه پتروشیمی یادشده در جبیل شامل یک واحد کراکر مخلوط و تعدادی واحد تولید محصولات پتروشیمی دارای ارزش افزوده بالا خواهد بود. این واحد کراکر که در منطقه خلیج فارس اولین کراکر ادغام شده با یک پالایشگاه به شمار می رود؛ تا 50 درصد از خوراک اتان و گازهای خروجی پالایشگاه (refinery off-gases) استفاده می کند و از ظرفیت تولیدی معادل یک میلیون و 500 هزار تن اتیلن در سال برخوردار است.

تخمین زده می شود این پروژه بزرگ با سرمایه ای نزدیک به پنج میلیارد دلار اجرایی شود و مطابق برنامه تا سال 2024 میلادی در مدار تولید قرار گیرد.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت