انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

نانوذرات حاوی پوشش پلیمری برای درمان سرطان

محققان با پوشش دهی نانوذرات اکسید آهن با پلیمر، موفق به ارائه سیستم دارویی جدیدی شدند که می تواند برای درمان سرطان موثر باشد. این نانوذرات روی موش های آزمایشگاه نتایج مثبتی به دنبال داشته است.

یافته های اخیر ویزکایا رویز و همکارانش نشان می دهد که می توان از نانوذرات اکسید آهن برای از بین بردن برخی بیماری ها نظیر سرطان یا التهاب های مزمن استفاده کرد. این گروه تحقیقاتی این روش را روی موش های آزمایشگاهی و سلول های کشت آزمایشگاهی استفاده کردند. رویز موفق به دریافت جایزه زیست فناوری Cinvestav-Neolpharma 2015 شده است.

این گروه تحقیقاتی نشان دادند که می توان از یک گروه پروتئین خاص در پلاسمای خون استفاده کرد تا نانوذرات آهن را به صورت مستقیم به نوعی از سلول ها به نام ماکروفاژ منتقل کند. ماکروفاژها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از آکاایران، رویز و همکارانش دریافتند که از نانوذرات آهن در محیط زیستی نظیر خون می توان استفاده کرد، آنها برای این کار از زیست مولکول هایی موسوم به تاج پروتئینی استفاده کردند.

این گروه تحقیقاتی به ارزیابی برهم کنش میان این نانوذرات با اندام های حاوی ماکروفاژ پرداختند. آنها به دنبال این موضوع بودند که آیا می توان با استفاده از پروتئین هایی که مکمل سیستم ایمنی بدن هستند، نانوذرات را به سوی اندام های غنی از ماکروفاژ هدایت کرد.

محققان این پروژه سه نوع از نانوذرات اکسید آهن را به کار گرفتند: دو نوع دارای پوششی از جنس پلیمر و دیگری بدون پوشش.

نتایج نشان داد که برهم کنش میان پروتئین پلاسمای خون موجب تجمع ماکروفاژها می شود. آزمون های انجام شده روی زیست سازگاری این ترکیبات نشان می دهد که با پوشش دهی نانوذرات توسط پلی اتیلن گلیکول، می توان نانوذرات را زیست سازگار کرد و اثرات جانبی آنها را کاهش داد. همچنین محققان نشان دادند که با پوشش دهی نانوذرات، اثرات سمی آنها کاهش می یابد.

این گروه تحقیقاتی آزمایش های مختلفی انجام داده و با استفاده از پروتئین های مختلف به بررسی تجمع ماکروفاژها پرداختند. آنها حضور ماکروفاژها را در طحال و کبد بررسی کردند. محققان این پروژه در آینده نزدیک به بررسی آزمون بالینی روی این مواد خواهند پرداخت. آنها به دنبال طراحی نانوذرات حاوی فعال ساز بوده تا به سلول از پیش تعیین شده یورش ببرند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.