انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

همتی : بسته جدید ارزی از سه شنبه اجرایی می شود

همتی رییس کل بانک مرکزی در نشست گفتگوی خبری ساعت ۲۲:بسته جدید ارزی از سه شنبه اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ،همتی رییس کل بانک مرکزی در نشست گفتگوی خبری ساعت ۲۲ گفت:بسته جدید ارزی از سه شنبه اجرایی می شود ، وی همچنین در خصوص بسته ارزی جدید دولت توضیحاتی ارایه کرد که در ادامه از نظر می گذرانید.

کالاهای اساسی و دارو با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد خواهد شد و تا پایان فروردین ۱۳۹۸ هیچ تغییری در نرخ ارز و قیمت کالا نباید ایجاد شود.

وضعیت بازار ارز اکنون با نرخ ترجیحی ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شد که به ۴۴۰۰ رسید. از سویی دیگر با ممنوعیت فعالیت بازار آزاد و اینکه مردم نمی‌توانستد ارز خود را تامین کنند قیمت‌های دیگری شکل گرفته بود که فسادآور بود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به مصاعد بودن منابع و ذخایر ارزی اجازه دهیم بازار فعالیت خود را انجام داده و عرضه و تقاضا در آن شکل بگیرد.

بازار ثانویه که اخیرا هم برای کالای گروه سوم شکل گرفت چندان نتوانست عمق پیدا کند اما این بازار که در دستور کار قرار دارد کاملا متفاوت بوده و تامین ارز همه کالاها غیر از کالای اساسی وارد این بازار می‌شوند.

پتروشیمی‌ها و فلزات نیز به این بازار اضافه شده و بانک مرکزی در نرخ‌گذاری این بازار دخالت نمی‌کند اما نظارت دارد. بنابراین این بازار شناور مدیریت شده خواهد بود.

وی در مورد نحوه قیمت‌گذاری در این بازار نیز گفت: 

من هیچ نرخی اعلام نمی‌کنم و دخالتی در آن ندارم. اما حتما نرخی است که می‌تواند بازار را نیز تحت تاثیر قرار ‌دهد.

سیاست من اضافه کردن ذخایر بانک مرکزی است.

گروه ۲ و ۳ نخواهیم داشت. یا کالا اساسی و ضروری است یا غیر اساسی. هر کالای غیر اساسی باید از طریق بازار ارزش را تامین کند.

دلار ۴۲۰۰ تومانی دست تولیدکننده نمی رسید و واسطه ها با رانت و فساد آن را دریافت می کردند. 

افزایش هزینه های تولیدکننده اتفاق افتاده است. پس باید از مصرف کننده حمایت کرد.

همه اعتبار علمی و اجرایی خودم را گذاشته ام و مسئولیت بانک مرکزی را در این شرایط پذیرفته ام. مردم به من مطمئن باشند که اجازه نمی دهم مشکلات قبلی تکرار شود.

یکی از مشکلاتی که در ماه‌های اخیر به وجود آمده بود قاچاق اعلام کردن خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها بود که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد و به همین دلیل با تصمیم دولت خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها مجاز است و متقاضیان ارز مسافرتی و خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق صرافی‌ها تأمین کنند و همچنین همه دارندگان ارز می‌توانند ارز خود را به صرافی‌ها بفروشند.

همانطور که در مصوبه آمده است معاملات خرد باید انجام شود که معمولاً معاملات خرد به معاملات 5 هزار دلار تا 10 هزار دلاری گفته می‌شود. صرافی‌ها خود را با بازار ثانویه‌ هماهنگ می‌کنند و با توجه به اینکه سامانه نیما و بازار ثانویه بیش از 95 درصد معاملات ارزی را خواهند داشت صرافی‌ها به تبعیت از این دو بخش فعالیت خواهند کرد.

صادرات 15 میلیارد دلاری غیر نفتی در چهار ماهه اول امسال ، قابل توجه است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بیش از 40 میلیارد دلار برسد. بنابراین منابع حاصل از صادرات غیرنفتی قابل توجه است.

پیش‌بینی می‌کنم بهای سکه باز هم کاهش یابد. 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت