انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

پیش بینی 33 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در کشور

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از پیش بینی 33 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح ها و شبکه های آبیاری تحت فشار در مناطق مختلف کشور در سال 96 خبر داد.

علی مراد اکبری در حاشیه بازدید از سامانه گرمسیری اراضی کشاورزی در دهلران گفت: از این میزان اعتبار، 21 هزار میلیارد ریال اختصاص یافته و قرار است 300 هزار هکتار از اراضی کشور زیرپوشش سیستم های نوین آبیاری تحت فشار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در چهار ماه گذشته، سیستم های نوین آبیاری در 35 هزار هکتار از این میزان اراضی اجرا شده، افزود: این طرح ها در 130 هزار هکتار دیگر در دست اجرا است.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در صورت تحقق 100 درصدی این اعتبار، تا پایان سال جاری 300 هزار هکتار از اراضی کشور زیرپوشش شبکه های آبیاری تحت فشار قرار خواهد گرفت.
اکبری با اشاره به توسعه روش های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی کشور با رویکرد طرح های میکرو در زراعت و باغداری گفت: با اجرای این طرح ها به ازای هر هکتار، چهار هزار و 400 متر مکعب آب صرفه جویی می شود.
به گفته وی، با توجه به اجرای این روش در سطح یک میلیون و 600 هزار هکتار از اراضی کشور تاکنون و در ادامه 300 هزار هکتار دیگر، پیش بینی می شود پس از تکمیل این طرح ها، شاهد صرفه جویی هشت میلیارد متر مکعبی آب در بخش کشاورزی باشیم.
وی به اجرای طرح سامانه گرمسیری در اراضی کشاورزی استان ایلام نیز اشاره کرد و افزود: 30 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش سامانه و 60 هزار هکتار نیز از طریق سد کرخه آبی می شوند.
اکبری اضافه کرد: از آبخور سد کرخه، اجرای طرح های آبیاری نوین در 45 هزار هکتار انعقاد قرار داد شده که 25 هزار هکتار آن تکمیل شده و مابقی در دست اجراست، در این حوزه حجم قراردادها بیش از هفت هزار میلیارد ریال است.
وی گفت: برای آبی کردن 30 هزار هکتار از طریق سامانه گرمسیری در مهران و دهلران نیز 6 هزار و 200 میلیارد ریال هزینه می شود که در فاز اول پنج هزار هکتار اراضی دهلران با یک هزار میلیارد ریال تحت پوشش قرار می گیرد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در توسعه فاز دوم این طرح نیز برای هفت هزار هکتار از اراضی بخش موسیان بیش از یک هزار و 500 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.
به گفته وی، تنها راه عبور از کم آبی و خشکسالی ارتقای بهره وری و کارایی مدیریت مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی است که یکی از سیاست ها و اولویت های دولت است.
اکبری افزود: در استان ایلام با توجه به محرومیت منطقه و از طرفی مشکلات آب، توسعه روش های نوین آبیاری در اراضی خرد و آبخور و چاه ها به صورت نامحدود و با توجه به توان و ظرفیت اجرایی استان، تامین اعتبار می شود.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: مجموعه این اقدامات باعث افزایش اراضی آبی استان به 200 هزار هکتار و افزایش تولید بیش از یک میلیون تنی محصولات کشاورزی در استان می شود که نقش مهمی در صادرات محصول به کشور عراق و افزایش تولید و اشتغال منطقه دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت