آرشیو مقالات

 • آخرین جلسه کمیته تخصصی آفا برگزار شد

  آخرین جلسه کمیته تخصصی آفا برگزار شد

  آخرین جلسه کمیته تخصصی آفا جهت بررسی فنی مطالب کتاب فنی لوله های پلی اتیلنی روز دوشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۶ در محل انجمن برگزار گردید.
 • پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن برگزار شد

  پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن برگزار شد

  پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره انجمن ، امروز چهارشنبه مورخ 1/6/96 از ساعت 9 الی 12:30 برگزار شد.
 • قیمت پایه محصولات پتروشیمی تا 7خرداد 96 اعلام شد

  قیمت پایه محصولات پتروشیمی تا 7خرداد 96 اعلام شد

  قیمت محصولات پلیمری و شیمیایی یکشنبه هرهفته از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی براساس میانگین قیمت های جهانی و نرخ دلار بازار آزاد برای مبادله در بورس کالا اعلام می شود.
 • سمینار تخصصی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان: ارزیابی ابزار مدیریت در شبکه آبرسانی پایدار

  سمینار تخصصی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان: ارزیابی ابزار مدیریت در شبکه آبرسانی پایدار

  باحضور خانم دکتر زهرا زنگنه مدار دکتری مدیریت پروژه ساخت از دانشگاه مونترال کانادا موضوع ارزیابی ابزار مدیریتی در شبکه آبرسانی پایدار در شرکت آبفا استان اصفهان مورد بررسی قرار گرفت.
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه: ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کرمانشاه به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه: ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کرمانشاه به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از تجهیز ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری خبر داد و گفت: این مهم تا سال ۱۳۹۷ انجام خواهد شد.
 • بیستمین شماره نشریه تشکل ها منتشر شد

  بیستمین شماره نشریه تشکل ها منتشر شد

  نشریه تشکل ها یک نشریه داخلی است که توسط اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی ایران منتشر می شود.
 • ذخیره اطلاعات در پلیمری مصنوعی

  ذخیره اطلاعات در پلیمری مصنوعی

  پژوهشگران برای نخستین بار موفق به ضبط یک کد باینری در یک پلیمر مصنوعی شدند. تیم پژوهشی این پروژه از مؤسسه چارلز سادرون استراسبورگ، با توجه به ساختار DNA در حفظ مقدار بسیار زیادی از اطلاعات ژنتیکی، یک پیام چند بیتی را بر روی یک پلیمر مصنوعی ایجاد کرده و خواندند.
 • زیباترین اسکناس‌ها و سکه‌های رایج در جهان

  زیباترین اسکناس‌ها و سکه‌های رایج در جهان

  هنگامی که فینیقی‌ها وسیله‌ای به نام پول را اختراع کردند، هرگز نمی‌دانستند که اختراعشان روزی تا این حد پراهمیت شود. امروزه دیگر نمی‌توان با نداشتن اسکناس‌های باارزش زندگی کرد و همه به صورت شبانه روزی تلاش می‌کنند که پول بیشتری در اختیار داشته باشند.
 • ساخت پلیمر ترکیبی حافظه‌دار با کاربرد در ساخت سپر خودرو

  ساخت پلیمر ترکیبی حافظه‌دار با کاربرد در ساخت سپر خودرو

  محقق دانشگاه سمنان با بهره‌گیری از نانوله‌های کربنی موفق به تولید یک نانوکامپوزیت پلیمری شد که از خاصیت حافظه‌داری برخوردار بوده و می‌تواند پس از تغییر شکل، به شکل اولیه خود بازگردد.
 • تولید پیل‌های خورشیدی کارا را روی پلاستیک‌ها و پلیمرهای مورد استفاده در پنجره‌ها

  تولید پیل‌های خورشیدی کارا را روی پلاستیک‌ها و پلیمرهای مورد استفاده در پنجره‌ها

  یک تیم تحقیقاتی از آزمایشگاه ملی لوس‌آلموس مقاله‌ای در نشریه Nature منتشر کردند که در آن روشی برای تولید انبوه پیل‌های خورشیدی با استفاده از نقاط کوانتومی ارائه شده‌است. این فناوری قابل استفاده برای پنجره‌هایی از جنس پلاستیک‌ و پلیمر است که امکان تبدیل نور خورشید به الکتریسیته را دارا هستند.
 • تولید کاغذ قابل نوشتن مجدد برای کمک به محیط زیست

  تولید کاغذ قابل نوشتن مجدد برای کمک به محیط زیست

  دانشمندان چینی یک روش کم‌هزینه و زیست‌سازگار برای تولید نوعی کاغذ قابل نوشتن مجدد طراحی کرده‌اند که به طور چشمگیری می‌تواند ضایعات کاغذ را کاهش دهد.
 • این تایرها هرگز پنچر نمی‌شوند

  این تایرها هرگز پنچر نمی‌شوند

  تایرهای دوچرخه یکی از نقاط ضعف اساسی در دنیای چرخ سواری محسوب می‌شوند. تعمیر و بازسازی تایر صدمه دیده یکی از سخت‌ترین فعالیت هایی است که در مقابل مصرف کننده عام قرار گرفته و معمولاً در شرایط دشواری رخ می‌دهد.
 • ابرماده‌ ای که با گرم شدن کوچک می‌شود

  ابرماده‌ ای که با گرم شدن کوچک می‌شود

  دانشمندان ابرماده‌ای ساخته‌اند که برخلاف مواد معمولی در مواجهه با گرما کاهش حجم پیدا می‌کند.
 • چگونه صنعت پتروشیمی به کاهش مصرف آب کمک می‌کند؟

  چگونه صنعت پتروشیمی به کاهش مصرف آب کمک می‌کند؟

  پلیمرهای سوپر جاذب یکی از محصولات نهایی زنجیره ارزش پروپیلن در صنعت پتروشیمی است که می‌تواند به کاهش مصرف آب در کشور کمک کند.
 • استراتژی چند لایه صادراتی در بورس کالا

  استراتژی چند لایه صادراتی در بورس کالا

  ترسیم استراتژی صادراتی بورس کالا شاید یکی از محورهای اصلی دست یافتن به اهداف این نهاد مالی باشد. حال که بورس کالا توانسته است جایگاه خود را در بازارهای داخلی حفظ و تثبیت کند، زمان آن فرارسیده که با تغییر رویکردی جدی اهداف صادراتی آن نیز محقق شوند؛ بنابراین ترسیم استراتژی صادراتی در بورس کالا می‌تواند نقشه راه آینده این بورس به شمار بیاید.
 • جذابیت‌های پتروشیمی ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

  جذابیت‌های پتروشیمی ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

  رتبه نخست ایران در بهره‌مندی از منابع توأمان گاز و نفت، موجب شده است، در جهان معاصر، ایران همچنان به اصلی‌ترین کانون توجهات جامعه بشری بدل شود. رشد و توسعه فناوری‌های حوزه انرژی از اکتشاف تا پالایش و فرآوری نفت‌وگاز در ایران از یک سو، هویت تاریخی تمدنی آن از سوی دیگر و همچنین موقعیت ژئوپولیتیک و جغرافیای سیاسی راهبردی ایران از دیگر سو، موهبات ارزنده‌ای را رقم زده است تا ایران یک تنه قطب انرژی جهان آینده باشد.
 • کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون ترانشه

  کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون ترانشه

  کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون تراشه، آذرماه 1395 در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
 • ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر بر پایه خوشه های آلی فلزی

  ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر بر پایه خوشه های آلی فلزی

  شیمیدانان دانشگاه ام آی تی موفق به ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر با ساختار سخت که بر پایه خوشه های آلی فلزی می‌باشد، شده‌اند. طبق گفته محققین، این ژل جدید برای طیف وسیعی از عملکردهای مختلف از جمله رهایش دارو، ذخیره سازی گاز مانند هیدروژن و تصفیه آب می‌تواند مناسب باشد.
 • جلوگیری از جعل اسکناس با استفاده از فناوری نانو

  جلوگیری از جعل اسکناس با استفاده از فناوری نانو

  محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در یک طرح آزمایشگاهی موفق به تولید کاغذی با خاصیت ضد جعل شدند. از این کاغذهای نانوساختار می توان در تولید اسکناس با امنیت بالا استفاده کرد.
 • در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران چه می‌گذرد؟

  در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران چه می‌گذرد؟

  رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با اشاره به جایگاه، فعالیت و دستاوردهای این پژوهشگاه گفت: تاسیس 20 شرکت دانش‌بنیان که پژوهشگاه به طور مستقیم در آن‌ها سهام داشته باشد، از برنامه‌های افق 1404 پژوهشگاه است.
 • ممنوعیت دانه‌های ریز در خمیردندان‌ها

  ممنوعیت دانه‌های ریز در خمیردندان‌ها

  دولت انگلیس از برنامه‌های خود برای ممنوعیت استفاده از دانه‌های ریز در محصولات آرایشی و بهداشتی تا سال 2017 خبر داد.
 • چشم‌انداز بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع تا سال 2022

  چشم‌انداز بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع تا سال 2022

  ارزش بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع (LCP) تا انتهای سال 2015 میلادی برابر 650/1 میلیون دلار برآورد شده است و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود این مقدار به 883/2 میلیون دلار افزایش یابد.
 • فوم پلیمری

  فوم پلیمری

  فوم جسمی است که از دو فاز مختلف گاز و جامد تشکیل شده است . در مورد فوم های پلیمری فاز جامد از پلیمر ساخته شده است . در یک توده فومی دو نوع فضای خالی در بخش پلیمری می تواند وجود داشته باشد که آنها را سلول می نامند . از این رو دو نوع سلول شامل باز و بسته در فوم ها وجود دارند . در مورد فوم های سلول باز فاز گاز موجود نیز پیوسته است در حالی که در فوم های سلول بسته فازگاز ناپیوسته است . نوع سلول شدیداً خواص مکانیکی و حرارتی فوم های پلیمری را تغیر می دهد.
 • ایجاد سطوح پوست ماری با فیلم های پلیمری

  ایجاد سطوح پوست ماری با فیلم های پلیمری

  شركت Ampacet اخيرا از جزئيات فناوري جديد خود تحت عنوان ReptyleFX پرده برداشت. به گفته شركت مذكور، در اين فناوري- كه به ثبت جهاني نيز رسيده است- از ويژگي ظاهري پوست مار الهام گرفته شده است.
 • خواص مکانیکی پلیمرها

  خواص مکانیکی پلیمرها

  از نظر صنایع مادر پلیمرها به چهار گروه صنایع لاستیک ، پلاستیک ، الیاف ، پوششی و چسب تقسیم بندی می‌شوند. اینها صنایع مادر در پلیمرها می‌باشند اما صنایع وابسته به پلیمر هم فراوان هستند مانند صنعت پزشکی در اعضای مصنوعی ، دندان مصنوعی ، پرکننده‌ها ، اورتوپدی از پلیمرها به وفور استفاده می‌شود.
 • استفاده از فناوری‌های پیشرفته در تولید قطعات پلیمری ماهواره ها

  استفاده از فناوری‌های پیشرفته در تولید قطعات پلیمری ماهواره ها

  استفاده از پلاستیک‌های تقویت شده با الیاف کربن (CFRP) یکی از راهکارهای مناسب جهت تولید اجزاء سبک‌وزن بمنظور کاربرد در ماهواره در نظر گرفته شده است
 • آب بطري هاي آب معدني که گرم شده اند را چرا نبايد بنوشيد؟

  آب بطري هاي آب معدني که گرم شده اند را چرا نبايد بنوشيد؟

  چند سال پيش شايعاتي پخش شد که شريل کرو خواننده آمريکايي ادعا کرد که نوشيدن آب بطري که در اتومبيلش گذاشته بود باعث ابتلا او به سرطان سينه شد. از آن موقع به بعد نگراني هايي در مورد بطري هاي پلاستيکي که مواد خطرناکي را به درون آب ما آزاد مي کنند به وجود آمد.
 • عملکرد شهرک های صنعتی کشور

  عملکرد شهرک های صنعتی کشور

  توسعه صنعتی و تجهیز شهرک های صنعتی برای افزایش توان تولیدی و صادراتی کشور، سیاست های منطقی و منطبق با توانایی ها و امکانات واقعی مناطق مختلف کشور را می‌طلبد تا ضمن تقویت زیربناها در این بخش، وضع کنونی صنعت به عنوان بخش تولیدکننده کالاهای جایگزین واردات و درون‌نگر به بخشی برون‌نگر و صادرات‌گرا تغییر جهت یابد.
 • نمایشگرهایی که می توانید به شکل دلخواه آنها را با قیچی ببرید!

  نمایشگرهایی که می توانید به شکل دلخواه آنها را با قیچی ببرید!

  اگر به نمایشگری نیاز دارید که بتوانید به آن شکل دلخواهتان را بدهید، در آینده دیگر به یک کارخانه برای تغییر آن نیاز ندارید؛ محققان ژاپنی یک نمایشگر پلیمری منعطف هیبریدی فلزی/اورگانیک ساخته‌اند که می‌توان آن را براحتی برش زد.
 • توپ‌های نگهبان آب در ایران ساخته می‌شود

  توپ‌های نگهبان آب در ایران ساخته می‌شود

  مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان زنجان از اتمام فاز مطالعاتی پروژه توپ ‌های نگهبان آب دریاچه سدها در این استان خبر داد.