آرشیو مقالات

 • جذابیت‌های پتروشیمی ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

  جذابیت‌های پتروشیمی ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

  رتبه نخست ایران در بهره‌مندی از منابع توأمان گاز و نفت، موجب شده است، در جهان معاصر، ایران همچنان به اصلی‌ترین کانون توجهات جامعه بشری بدل شود. رشد و توسعه فناوری‌های حوزه انرژی از اکتشاف تا پالایش و فرآوری نفت‌وگاز در ایران از یک سو، هویت تاریخی تمدنی آن از سوی دیگر و همچنین موقعیت ژئوپولیتیک و جغرافیای سیاسی راهبردی ایران از دیگر سو، موهبات ارزنده‌ای را رقم زده است تا ایران یک تنه قطب انرژی جهان آینده باشد.
 • کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون ترانشه

  کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون ترانشه

  کنفرانس و نمایشگاه بین المللی حفاری بدون تراشه، آذرماه 1395 در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
 • ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر بر پایه خوشه های آلی فلزی

  ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر بر پایه خوشه های آلی فلزی

  شیمیدانان دانشگاه ام آی تی موفق به ساخت ژل های پلیمری انعطاف پذیر با ساختار سخت که بر پایه خوشه های آلی فلزی می‌باشد، شده‌اند. طبق گفته محققین، این ژل جدید برای طیف وسیعی از عملکردهای مختلف از جمله رهایش دارو، ذخیره سازی گاز مانند هیدروژن و تصفیه آب می‌تواند مناسب باشد.
 • جلوگیری از جعل اسکناس با استفاده از فناوری نانو

  جلوگیری از جعل اسکناس با استفاده از فناوری نانو

  محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در یک طرح آزمایشگاهی موفق به تولید کاغذی با خاصیت ضد جعل شدند. از این کاغذهای نانوساختار می توان در تولید اسکناس با امنیت بالا استفاده کرد.
 • در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران چه می‌گذرد؟

  در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران چه می‌گذرد؟

  رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با اشاره به جایگاه، فعالیت و دستاوردهای این پژوهشگاه گفت: تاسیس 20 شرکت دانش‌بنیان که پژوهشگاه به طور مستقیم در آن‌ها سهام داشته باشد، از برنامه‌های افق 1404 پژوهشگاه است.
 • ممنوعیت دانه‌های ریز در خمیردندان‌ها

  ممنوعیت دانه‌های ریز در خمیردندان‌ها

  دولت انگلیس از برنامه‌های خود برای ممنوعیت استفاده از دانه‌های ریز در محصولات آرایشی و بهداشتی تا سال 2017 خبر داد.
 • چشم‌انداز بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع تا سال 2022

  چشم‌انداز بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع تا سال 2022

  ارزش بازار جهانی پلیمرهای بلور-مایع (LCP) تا انتهای سال 2015 میلادی برابر 650/1 میلیون دلار برآورد شده است و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود این مقدار به 883/2 میلیون دلار افزایش یابد.
 • فوم پلیمری

  فوم پلیمری

  فوم جسمی است که از دو فاز مختلف گاز و جامد تشکیل شده است . در مورد فوم های پلیمری فاز جامد از پلیمر ساخته شده است . در یک توده فومی دو نوع فضای خالی در بخش پلیمری می تواند وجود داشته باشد که آنها را سلول می نامند . از این رو دو نوع سلول شامل باز و بسته در فوم ها وجود دارند . در مورد فوم های سلول باز فاز گاز موجود نیز پیوسته است در حالی که در فوم های سلول بسته فازگاز ناپیوسته است . نوع سلول شدیداً خواص مکانیکی و حرارتی فوم های پلیمری را تغیر می دهد.
 • ایجاد سطوح پوست ماری با فیلم های پلیمری

  ایجاد سطوح پوست ماری با فیلم های پلیمری

  شركت Ampacet اخيرا از جزئيات فناوري جديد خود تحت عنوان ReptyleFX پرده برداشت. به گفته شركت مذكور، در اين فناوري- كه به ثبت جهاني نيز رسيده است- از ويژگي ظاهري پوست مار الهام گرفته شده است.
 • خواص مکانیکی پلیمرها

  خواص مکانیکی پلیمرها

  از نظر صنایع مادر پلیمرها به چهار گروه صنایع لاستیک ، پلاستیک ، الیاف ، پوششی و چسب تقسیم بندی می‌شوند. اینها صنایع مادر در پلیمرها می‌باشند اما صنایع وابسته به پلیمر هم فراوان هستند مانند صنعت پزشکی در اعضای مصنوعی ، دندان مصنوعی ، پرکننده‌ها ، اورتوپدی از پلیمرها به وفور استفاده می‌شود.
 • استفاده از فناوری‌های پیشرفته در تولید قطعات پلیمری ماهواره ها

  استفاده از فناوری‌های پیشرفته در تولید قطعات پلیمری ماهواره ها

  استفاده از پلاستیک‌های تقویت شده با الیاف کربن (CFRP) یکی از راهکارهای مناسب جهت تولید اجزاء سبک‌وزن بمنظور کاربرد در ماهواره در نظر گرفته شده است
 • آب بطري هاي آب معدني که گرم شده اند را چرا نبايد بنوشيد؟

  آب بطري هاي آب معدني که گرم شده اند را چرا نبايد بنوشيد؟

  چند سال پيش شايعاتي پخش شد که شريل کرو خواننده آمريکايي ادعا کرد که نوشيدن آب بطري که در اتومبيلش گذاشته بود باعث ابتلا او به سرطان سينه شد. از آن موقع به بعد نگراني هايي در مورد بطري هاي پلاستيکي که مواد خطرناکي را به درون آب ما آزاد مي کنند به وجود آمد.
 • عملکرد شهرک های صنعتی کشور

  عملکرد شهرک های صنعتی کشور

  توسعه صنعتی و تجهیز شهرک های صنعتی برای افزایش توان تولیدی و صادراتی کشور، سیاست های منطقی و منطبق با توانایی ها و امکانات واقعی مناطق مختلف کشور را می‌طلبد تا ضمن تقویت زیربناها در این بخش، وضع کنونی صنعت به عنوان بخش تولیدکننده کالاهای جایگزین واردات و درون‌نگر به بخشی برون‌نگر و صادرات‌گرا تغییر جهت یابد.
 • نمایشگرهایی که می توانید به شکل دلخواه آنها را با قیچی ببرید!

  نمایشگرهایی که می توانید به شکل دلخواه آنها را با قیچی ببرید!

  اگر به نمایشگری نیاز دارید که بتوانید به آن شکل دلخواهتان را بدهید، در آینده دیگر به یک کارخانه برای تغییر آن نیاز ندارید؛ محققان ژاپنی یک نمایشگر پلیمری منعطف هیبریدی فلزی/اورگانیک ساخته‌اند که می‌توان آن را براحتی برش زد.
 • توپ‌های نگهبان آب در ایران ساخته می‌شود

  توپ‌های نگهبان آب در ایران ساخته می‌شود

  مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان زنجان از اتمام فاز مطالعاتی پروژه توپ ‌های نگهبان آب دریاچه سدها در این استان خبر داد.
 • تولید سوخت مایع از بطری و کیسه‌های پلاستیکی

  تولید سوخت مایع از بطری و کیسه‌های پلاستیکی

  دانشمندان به روش جدیدی برای تبدیل ضایعات پلاستیکی به سوخت مایع دست یافته اند. این روش نسبت به روش های قدیمی تر انرژی کمتری مصرف می کند و محصول نهایی آن از کیفیت بالاتری برخوردار است.
 • قدم زدن بر روی آب ممکن شد!

  قدم زدن بر روی آب ممکن شد!

  این پیاده رو توسط دو هنرمند به نام های کریستو و جانکلود طراحی شده است. در ادامه می توانید تصاویری از مراحل ساخت و نتیجه نهایی را مشاهده کنید.
 • موفقیت ایران در نصب سقف دستگاه مخزن ذخیره پتروشیمی

  موفقیت ایران در نصب سقف دستگاه مخزن ذخیره پتروشیمی

  متخصصان داخلی کشورمان عملیات نصب سقف یکی ازسه دستگاه مخزن ذخیره محصولات ال پی جی به ظرفیت 18 هزار مترمکعب، را به روش بالا بردن با فشار هوا ( Air raising) با موفقیت کامل انجام دادند.
 • مردم نسبت به استفاده از ظرف های یک بار مصرف حساسیت داشته باشند

  مردم نسبت به استفاده از ظرف های یک بار مصرف حساسیت داشته باشند

  دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در اطلاعیه ای از شهروندان خواست با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و فعالیت هیات های مذهبی و پخش نذورات در این ایام، نسبت به استفاده از ظرف های یکبار مصرف حساسیت داشته باشند.
 • تاثیر استئارات کلسیم بر پلی اتیلن (با جرم مولکولی بسیار زیاد قالب گیری فشاری شده)

  تاثیر استئارات کلسیم بر پلی اتیلن (با جرم مولکولی بسیار زیاد قالب گیری فشاری شده)

  اگر چه افزایش وزن مولکولی پلی اتیلن با جرم مولکولی بسیار زیاد (UHMWPE)، سبب بهبود خواص محصولات می گردد، اما قابلیت قالبگیری آن کاهش می یابد و نیاز به روان کننده دارد.
 • ساخت ربات هوشمند پلیمری با الهام از سبیل حیوانات

  ساخت ربات هوشمند پلیمری با الهام از سبیل حیوانات

  محققان با الهام از دنیای حیوانات موفق به ساخت ربات هوشمندی شدند که با حسگرهای خود محیط اطراف را کاوش می‌کند.
 • یادداشتی از عرضه کننده انحصاری پلی اتیلن فوق سنگین در ایران + خواص و کاربردها

  یادداشتی از عرضه کننده انحصاری پلی اتیلن فوق سنگین در ایران + خواص و کاربردها

  پلی اتیلن فوق سنگین یک پلیمر ترموپلاستیک بوده و جرم مولکولی آن معمولا در محدوده 2 باشد. این پلیمر زنجیرهای مولکولی بسیار بلند داشته و به واسطه طول بلند این زنجیرها می تواند نیروها و ضربه های بسیار بالایی را تحمل کند که این امر منجر به داشتن خواص چقرمگی (Toughness) بالا و بیشترین مقاومت ضربه ای UHMWPE در بین بقیه پلیمرها شده است.
 • فراخوان مقاله برای همایش محیط زیست و بحران های پیش رو

  فراخوان مقاله برای همایش محیط زیست و بحران های پیش رو

  سومین همایش و نمایشگاه محیط زیست و بحران های پیش رو، اردیبهشت ماه سال 1395 برگزار می شود.
 • کنفرانس ملی پلیمر در صنایع راه و ساختمان برگزار می شود

  کنفرانس ملی پلیمر در صنایع راه و ساختمان برگزار می شود

  دانشگاه علم و صنعت طی نامه ای به انجمن اعلام کرد در نظر دارد اولین کنفرانس ملی پلیمر در صنایع راه و ساختمان را در تاریخ 28 و 29 اردیبهشت ماه 1395 برگزار کند.