ارسال پاسخ

۱۰ دى ۱۳۹۶

ippfa.ir

تجهیز بیش از 55 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آذربایجان غربی به سیستم های نوین آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تاکنون بیش از 55 هزار هکتار ازاراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده است.

اسمعیل کریم زاده افزود: کل سیستم های نوین آبیاری اجرا شده در سطح استان  55 هزار و 412 هکتار بوده که سهم ارومیه از این طرح های اجرا شده تاکنون 4هزار و 474 هکتار است.

وی تصریح کرد: طرح های عملیاتی به تفکیک شامل 12 هزار و 735 هکتار قطره ای،184 هکتار کم فشار ،42 هزار و 493 هکتار بارانی بوده و طرح های اجرا شده در اراضی پایاب سدها (شبکه آبیاری زهکشی)شامل 22000 هکتار بارانی و قطره ای است.

کریم زاده در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به این طرح ها افزود: اعتبارات تخصیصی از سال 95 تاکنون شامل 885 میلیارد ریال از محل اعتبار تخصیصی از محل اعتبارات سال 95 بود و 200 میلیارد ریال از اعتبار از محل اعتبارات سال 96 بوده است.

وی ادامه داد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار سالانه به میزان 4400 متر مکعب آب صرفه جویی می شود، لذا میزان کل آب صرفه جویی شده 340 میلیون و 612 هزار و800 متر مکعب خواهد بود.

کریم زاده به مزایا و معایب آبیاری تحت فشار قطره ای اشاره کرد و گفت: افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب، مدیریت و بهره برداری راحت تر از آبیاری در مقایسه با آبیاری سنتی و افزایش میزان محصول به ازای واحد سطح در مقایسه با آبیاری سنتی از مزایای این طرح و هزینه اولیه بالای اجرا این سیستم تنها عیب سیستم مذکور است

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد