ارسال پاسخ

۲۷ دى ۱۳۹۶

ippfa.ir

50 درصد اراضی استان مرکزی مستعد اجرای آبیاری نوین است

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 50 درصد اراضی این استان مستعد اجرای سیستم‌های آبیاری نوین هستند و قابلیت اجرای این شیوه آبیاری را دارند.

عباس صالحی اظهار کرد: در استان مرکزی 310 هزار هکتار اراضی آبی وجود دارد که از این میزان با توجه به مطالعات و پایش‌های انجام شده 160 هزار هکتار قابلیت اجرای سیستم‌های آبیاری نوین را داراست.

وی بیان کرد: تاکنون 60 هزار هکتار از این اراضی تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری قرار گرفته‌اند و دولت در راستای اجرای سیاست حمایتی از کشاورزان بابت اجرای این میزان اراضی تحت پوشش آبیاری نوین با تخصیص ردیف‌های اعتباری متفاوت یارانه‌ای برای هر هکتار از حداقل 20 میلیون ریال به بالا در سال‌های مختلف را در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان اعتبارات تخصیصی بلاعوض از سوی دولت به حدود 80 میلیون ریال در هر هکتار افزایش پیدا کرده است که تا 70 درصد هزینه‌های کشاورز در اجرای این سیستم را پوشش می‌دهد و مابقی هزینه‌ها توسط کشاورزان یا از محل دریافت تسهیلات اعتباری تامین می‌شود.

وی گفت: در سال جاری دولت 81.2 میلیارد تومان اعتبارات برای تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین منظور کرده است که حدود 20 میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

وی با اشاره به تعهد تحت پوشش قرار دادن هفت هزار و 500 هکتار از اراضی استان در سال 96 در حوزه آبیاری نوین گفت: در سال جاری تاکنون بالغ بر سه هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش این سامانه آبیاری قرار گرفته‌اند و با تخصیص مابقی اعتبارات پیش‌بینی می‌شود که کل تعهد در نظر گرفته شده عملیاتی شود و با پیشرفت فیزیکی بالا محقق خواهد شد.

صالحی اظهار کرد: این اعتبارات در چهار حوزه آبیاری کم فشار هکتاری 4.5 میلیون تومان، آبیاری بارانی 6.5 میلیون تومان برای هر هکتار، ماشین های آبیاری 8.5 میلیون تومان برای هر هکتار و سیستم‌های قطره‌ای نیز برای هر هکتار 10 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

وی گفت: روال کار هم بدین صورت است که پس از ارائه درخواست توسط کشاورزان ضمن بررسی و مطالعه درخواست صادره، بسته به نوع سیستم با توجه به جمیع جهات موجود از نظر نوع اقلیم کشت، آب و هوا و ... در کمیته فنی، درخواست کشاورزان به بانک معرفی می‌شود.

 

صالحی بیان کرد: در ادامه این روند متناسب با هزینه‌ای که برای کشاورز در نظر گرفته شده تسهیلات لازم از سوی بانک با نظارت عالیه سازمان جهادکشاورزی در نظر گرفته می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد