ارسال پاسخ

۳۰ دى ۱۳۹۶

ippfa.ir

28 درصد محصولات کشاورزی دامغان با سامانه نوین آبیاری تولید می شود

فرماندار دامغان گفت : 28 درصد محصول بخش کشاورزی این شهرستان معادل 25 هزارکیلوگرم به صورت گلخانه ای و با سامانه های نوین آبیاری تولید می شود.

علی اصغرمجد افزود : به دلیل محدودیت منابع آبی، خشکسالی های متوالی باید سطح کشت های متراکم ، کشت های کم آبخواه و گلخانه ای در دامغان افزایش یابد تا به اشتغال پایدار و درآمدزایی مطلوب برسیم.
وی یکی از اولویت های این بخش دامغان را استفاده از آب سطحی اعلام کرد و اظهارداشت : با توجه به شرایط اقلیمی منطقه باید در این شهرستان بیشترین میزان تولید کشاورزی با استفاده از کمترین میزان منابع آبی برداشت شود.
گفتنی است ، در چهار سال گذشته بیش از یکهزار هکتار از اراضی کشاورزی دامغان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد.
وی نصب کنتورهای هوشمند را یکی از راه کارهای مدیریت منابع آبی برشمرد و خاطرنشان کرد : تاکنون اقدامات مطلوبی در این بخش شهرستان انجام شده و بنا بر گزارش رسیده از 200 حلقه چاه موجود بخش کشاورزی دامغان 170 حلقه مجهز به کنتورهای هوشمند و حجمی شده است.
فرماندار دامغان با بیان این که توسعه آبیاری نوین به‌ منظور صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی از سیاست‌های مهم و جدی دولت است، تصریح کرد : دامغان همواره از این سیاست مهم دولت بهره زیادی برده و تجهیز چندین هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی به سامانه های نوین به دلیل استقبال کشاورزان استان اتفاق افتاده است.
استان سمنان دارای یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی و سطحی است که 87 درصد از آب استحصالی در این استان کویری، در حوزه کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و 9 درصد نیز در بخش شرب به مصرف می رسد.
شهرستان دامغان بیش از 2هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد.
استان سمنان بیش از 40 هزار بهره بردار کشاورزی دارد و حدود 87 درصد از آب تولیدی در این استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد