ارسال پاسخ

۳ اسفند ۱۳۹۶

ippfa.ir

نامه هیأت مدیره انجمن به وزیر صنعت،معدن تجارت

در پی افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه توسط پتروشیمی ها، هیأت مدیره انجمن طی نامه ای به دکتر شریعتمداری خواستار رسیدگی به معضلات تولیدکنندگان، شد.

متن این نامه به شرح ذیل می باشد:

 

جناب آقاي دکتر شريعتمداري

وزير محترم صنعت، معدن و تجارت

 

موضوع: افزايش بي رويه قيمت مواد اوّليه از سوي پتروشيمي ها

 

 

با درود فراوان

              هفته گذشته در ارتباط با عرضه پلي اتيلن لوله از سوي پتروشيمي ها در بورس، ضربه اي مرگ آور به صنعت لوله و اتصالات پلي اتيلن كشور وارد آمد. از يك سو پتروشيمي ها با رساندن قيمت پايه در بورس به عدد جادوئي 7200  تومان براي هر يك به يك ركورد ماندگار دست يافتند.

ازين سو مجموعه 270 كارخانه لوله و اتصالات پلي اتيلني با بيش از چند هزار كارگر و كارمند و كوهي ازتعهدات براي اجراي طرح هاي در حال انجام، دچار ايست شد و به يك معنا از پاي در آمد.

جناب وزير، فرآيند قيمت گذاري پتروشيمي ها بدون منطق، ناعادلانه و يكطرفه است و با توجه به دست بسته توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن در برابر تصميم هاي يكطرفه پتروشيمي ها نمي توان به گرانفروشي هاي بي حد و بي پايه آنان نامي جز ستم و بيداد داد.

شايد جناب وزير بر اين گمان افتند كه انجمن صنفي توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن مي خواهد با رفتاری احساسي، دست به داد خواهي بزند، نه!

جناب وزير با مرور در اعداد و ارقام و ابعاد اين ظلم ويرانگر تأكيد خواهيد فرمود كه موضوع يك تظلّم معمول نيست، داستان از رنجش و شكايت و دادخواهي گذشته است،  اگر فرصت بفرماييد موضوع را در چند بند به آگاهي تان مي رسانيم:

* پتروشيمي ها بنا بر ارقام ارائه شده در بورس در 5 ماه گذشته قيمت پلي اتيلن را تا 70 درصد افزايش داده اند و ركورد افزايش هفتگي هم به 13 درصد مي رسد.

* بنا بر اصول اعلام شده و ظاهراً شوراي ملّي رقابت اين فرآيند را زير چشم دارد و دفتر صنايع تكميلي پتروشيمي قيمتهاي پايه پتروشيمي ها را به نوعي تعیین مي كند در حاليكه بنیان دفتر صنايع تكميلي پتروشيمي بر آن بوده است تا از صنايع پايين دستي پشتيباني كند!؟

 

*نكته اينكه پتروشيمي ها خوراک توليد خود را از وزارت نفت و يا شركتهاي واسطه اي با قيمت ارز مبادله اي دريافت مي كنند و در بورس بر اساس ارز آزاد قیمت پايه ميدهند! شگفت انگيز است كه يك سودكلان و آسان و با روشي يك سويه و ستمگرانه به چنگ پتروشيمي ها مي افتد و گويا پتروشيمي ها در هيچ كانون و نهادي مورد پرسش قرار نمي گيرند!

*آمار مقايسه اي سود پتروشيمي ها گوياي آن است كه اشتهاي سيري ناپذيري در درون پتروشيمي ها نهفته است كه گنجايش بلعيدن همه صنايع پايين دستي را هم دارد.

 توجه بفرمائيد به ارقام سود عملياتي پتروشيمي هاي فعالي در بورس و گراني،

شركت پتروشيمي جم 30 درصد

شركت پتروشيمي اميركبير 7/17 درصد

شركت پتروشيمي مارون 50 درصد

و مقايسه بفرمائيد با سود توليد كنندگان نامدار جهان

Basell              ۰۱/۱۳ درصد

BASF                 06/6 درصد

Dow                    2/8 درصد

Sabic سعودي     ۰۴/۱۳ درصد

اين تفاوت از كجا مي آيد؟ و چرا مي آيد؟ پرسش هايي است كه جناب وزير شما بايد بفرمائيد.

امّا ببينيد چه بر سر توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن آمده است. مجموعه اعضاي انجمن صنفي توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن به گونه اي درگير اجراي طرح هاي آب رساني و گازرساني هستند با بار سنگين تعهدها و با كمترين تلنگر قيمت هاي پتروشيمي تيغ ضبط ضمانتنامه هايشان را به روي گلوي شان مي بینند.

چارچوب قراردادهاي اعضاي انجمن در طرح هاي دولتي، چنان است كه توان تاب آوردن كمترين فشار مالي روي قيمت ها را از اعضاء مي گيرد.

 

 به لطف و كرم وزارت صنعت، معدن و تجارت براي مجموعه توليد كنندگان امكان تدارك ماده اوّليه از خارج به هيچ وجه وجود ندارد، چرا كه مرحمت شده و تخصيص ارز مبادله اي براي ورود پلي اتيلن را ممنوع كرده اند.

اضافه بفرمائيد به اين تنگناها، مشكل هزينه هاي سنگين و مستمر دستمزدها، بيمه ها و بدهي بانك ها، آنگاه در ميابيد كه صنعت مادر چه گذرگاه صعب العبوري براي ادامه حيات قرار گرفته است.

جناب وزير اكنون كه هيچكس را ياراي ايستادن برابر هجوم پتروشيمي ها نيست دستكم اجازه دهيد و يا راهي باز كنيد تا بتوانيم با ارز مبادله اي نيازهاي اعضاي انجمن را برآورده سازيم و صد البته دستور فرمائيد حقوق و عوارض گمركي نيز براي واردات مواد اوّليه حذف شود.

به آگاهي آن جناب مي رسانيم با توجه به آخرين يورش قيمتي پتروشيمي ها براي اعضاي انجمن توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن، راهي نمانده است جز توقف توليد و خطر ورشكستگي و در هم ريختگي. يك اراده استوار براي شكستن اين همه زورگوئي و سختي لازم است اميدواريم ما را دريابيدیا دستكم خانواده چند هزار كارگر و کارمند را كه در خطر بيكاري و گرسنگي قرار مي گيرند.

 

 

              

                                           با تقديم احترام

                                    هيئت مديره انجمن صنفي توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سعید زمان زاده جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
سلام تشکر از دوستانی که این نامه را تنظیم کردن صددرصد موافقم اب از سرماگذشته لحن ملتمسانه وخواهش وتمنا دیگه کارساز نیست باید محکم وقاطع مشکلات مطرح شود باید مسولین متوجه باشند درصورت بی توجهی باید پاسخگوی تبعات ان باشند فشار از طریق نمایندهای مجلس راهکار توامان است پاسخ دادن