ارسال پاسخ

۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

ippfa.ir

ارتقای 24 پله‌ای رتبه گلستان در تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: تا پایان سال 95 میزان سطح اراضی تجهیز شده در استان به سیستم آبیاری نوین 48 هزار و 500 هکتار بود که این میزان تا پایان سال 96، به 55 هزار و 777 هکتار رسید.

محمدتقی کمال غریبی اظهار کرد: استان گلستان دارای 670 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان 387 هزار جزو اراضی آبی است.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی شرکت مهندسی مشاور این طرح، 350 هزار هکتار از اراضی آبی استان قابلیت تجهیز به سیستم‌های آبیاری تحت فشار را دارند.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: سال گذشته 8 هزار و 277 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های مختلف آبیاری قطره‌ای، بارانی، مکانیزه و تیپ(کم فشار) تجهیز شد.

کمال غریبی افزود: تا پایان سال 96، 55 هزار و 777 هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده که از این نظر رتبه گلستان از 29 به رتبه 5 کشور ارتقاء یافته است.

وی با اشاره به حمایت‌های دولت از این طرح، گفت: میزان سقف اعتبارات بلاعوض اعطایی در نظر گرفته شده برای طرح‌های آبیاری بارانی به ازای هر هکتار 65 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری قطره‌ای و موضعی به ازای هر هکتار 100 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری مکانیزه با ماشین‌های آبیاری به ازای هر هکتار 85 میلیون ریال و طرح‌های کم فشار و انتقال آب با لوله به ازای هر هکتار 45 میلیون ریال است.

کمال غریبی تصریح کرد: در سال 95، 500 میلیارد ریال تصویب اعتبار در این بخش داشتیم که در سال گذشته این میزان به 925 میلیارد ریال تصویب اعتبار رسید.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان یادآور شد: اجرای از این طرح با توجه به بروز و توسعه خشکسالی و کم‌آبی‌های ناشی از کاهش بارندگی، باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری، توزیع یکنواخت آب در اراضی زراعی، امکان کشت یکپارچه، افزایش تولید در واحد سطح، حفظ و احیاء خاک و جلوگیری از فرسایش و بهره‌برداری بهینه از آب و خاک می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد