ارسال پاسخ

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ippfa.ir

50 هزار هکتار زمین کشاورزی زنجان به آبیاری نوین مجهز است

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: هم اکنون 50 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان به آبیاری نوین مجهز شده است و سه هزار و 740 هکتار دیگر نیز به این سامانه تجهیز می شود.

فریدون داوودی افزود: در سال گذشته 480 میلیارد ریال برای مجهز کردن زمین های کشاورزی استان زنجان به سامانه آبیاری تحت فشار تخصیص یافت که این اعتبار در حال حاضر برای اجرای این طرح هزینه می شود.
به گفته وی، حدود 23 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان زنجان برای تجهیز شدن به آبیاری تحت فشار شناسایی شده است.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: پرونده پنج هزار و 800 هکتار از زمین های کشاورزی استان نیز در دست مطالعه قرارداد تا زیر پوشش طرح آبیاری نوین برود.
داوودی یادآوری کرد: هم اکنون چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی نیز آماده عقد قرار داد برای اجرای طرح بیان شده است.
وی با بیان اینکه راندمان سطحی آب 33 درصد است، ادامه داد: اگر آبیاری تحت فشار بر روی زمین کشاورزی از نوع بارانی باشد 70 تا 75 درصد راندمان افزایش خواهد یافت که این میزان صرفه جوئی 2 برابری دارد.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفتآبیاری تحت فشار از نوع قطره ای و تیپ باشد، راندمان آن تا 90 درصد افزایش می یابد که صرفه جوئی سه برابری در آب مصرفی دارد.
داوودی یادآوری کرد: چنانچه زمین های کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شود به طور متوسط چهار هزار و 400 متر مکعب هکتار صرفه جوئی می شود.
وی، یارانه های بلاعوض تخصیص یافته به آبیاری قطره ای و تیپ را 100 میلیون ریال، بارانی را 65 میلیون ریال، برای ماشین های آبیاری85 میلیون ریال وآبیاری کم فشار را 45 میلیون ریال است.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از کشاورزان خواست، با توجه به کمبود منابع آبی استان و چالش های پیش رو آن دسته از شاغلان در این صنف که تاکنون موفق نشده اند زمین های کشاورزی خود را به سامانه آبیاری نوین مجهز کنند، نسبت به عملیاتی کردن این طرح اقدام کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد