ارسال پاسخ

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

ippfa.ir

نشست هم فکری پیرامون مشکلات مواد اولیه در کمیسیون انرژی ،صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق ایران برگزار شد

نشست هم فکری پیرامون مشکلات مواد اولیه با حضور نمایندگان تشکل های صنایع تکمیلی و نمایندگان انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی و دفترتوسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی روز شنبه 20 مرداد در اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن  ، جلسه بررسی مشکلات عرضه و تامین مواد اولیه  روز شنبه 20مرداد از ساعت 7:30 الی 9:30 با حضور عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ،  اعضای هیأت مدیره انجمن ملی پلاستیک، نماینده انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی و رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفترتوسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و نمایندگان کمیسیون انرژی ،صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران در اتاق ایران برگزار گردید.

دراین نشست که با عنوان صبحانه کاری نمایندگان صنایع پایین دستی و نمایندگان صنایع بالادستی پتروشیمی به دعوت کمیسیون انرژی ،صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، ابتدا مهندس پورقاضی ضمن ارایه گزارش وضعیت عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در سال 96 و  97 گفت: درسال 96 تا نیمه مرداد ماه مقدار عرضه  یک میلیون و دویست هزار تن بوده و در سال 97 یک میلیون و نود و سه  هزارتن  که براین اساس ، عرضه ها در سال جاری 11% کاهش داشته است و همچنین نسبت تقاضا به عرضه در سال گذشته 30% تقاضا بیشتر از عرضه بوده و این نسبت در سال جاری 380%بیشتر از میزان عرضه بوده است و همچنین میزان تقاضا در سال جاری به میزان 5241هزارتن رسیده و 330% افزایش تقاضا رقم خورده است.

وی افزود: پتروشیمی ها عرضه را در بورس در سال ۹۷ کم کرده اند و بابت عرضه ناکافی در بورس جریمه ای به آن ها تعلق نمی گیرد.

پورقاضی اضافه کرد: وجود تقاضای کاذب در بورس انکار شدنی نیست

همه ی طرف تقاضا پروانه رسمی از وزارت صمت با ظرفیت های کاذب دارند.

پتروشیمی ها از یک طرف و سایت بهین یاب از طرف دیگر باعث به هم خوردن تعادل در بورس شده است.

قیمت ها در سال جاری تقریبا همیشه در سقف رقابت تعریف شده بوده است.

مصرف کننده واقعی (تولید کننده) نمی تواند در بورس مواد اولیه مورد نیاز خود را تهیه کند و بازرگانان فقط امکان خرید پیدا می کنند. .

وی همچنین ، پیشنهادات انجمن ملی پلاستیک را در خصوص بهبود شرایط موجود عنوان کرد که عناوین این پیشنهادات به شرح ذیل می باشد:

1-اصلاح ساختار سایت بهین یاب، تعیین سهمیه ها برا اساس ۳ شاخص نشانگر فعالیت شرکت خریدار: الف - تعداد نیروی انسانی فعال در واحد بر اساس لیست بیمه ب- میزان برق مصرفی واحد بر اساس قبض برق . پ- مقدار VAT پرداختی بر اساس گزارش اداره دارایی

2-الزام پتروشیمی ها به افزایش عرضه برای فروش در بورس تا حد ۲۰٪ و همچنین تعریف جرائم برای عرضه نا کافی . کنترل میزان عرضه با حضور نمایندگان طرف تقاضا انجام شود.

3-در نظر گرفتن کرسی برای نماینده انجمن ملی پلاستیک به عنوان نماینده خریداران در مراجع تصمیم گیری درباره مواد پلیمری از جمله در ستاد تنظیم بازار

۴-شفاف سازی (اعلام عمومی) تمامی خریداران از بورس.

۵-معافیت های مالیاتی صادرات مواد خام از جمله مواد پلیمری حذف شود.

۶-نرخ ارز برای تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها همان نرخ ارز برای تعیین قیمت محصولات پتروشیمی ها باشد.

باشد.

7-برنامه گریدهای تولیدی و تغییرات گریدها و اورهال پتروشیمی ها از قبل اعلام عمومی شود.

۸-یک ماده پلیمری فقط در یک روز عرضه شده و از تقسیم عرضه ها در چند روز خودداری شود.

9-خریدهای اختصاصی در همان روز خریدهای عمومی و در یکجا انجام شود.

۱۰-ارزهای چند نرخی (حتی برای کالای ضروری حذف شده و فقط یک نرخ برای ارز در نظر گرفته شود.)

دکتر ترکمان ، عضو هیأت مدیره انجمن ملی پلاستیک نیز گفت: همانطور که می دانید کمترین عرضه ها در مردادماه و در هفته های اخیر انجام شده و همین وضعیت نشان می دهد که بازار از وضعیت عادی فاصله گرفته و درخواست ها 9.2 برابر عرضه ها ثبت شده است که این نرخ بی سابقه است.

ترکمان افزود : یکی از شرکت های خصولتی در هفته های گذشته ، پلی پروپیلن را به مبیلغ 5500 تومان خریداری کرده و 12000تومان در بازار فروخته که رانت این اختلاف قیمت را که برای 20هزار تن حساب کرده ایم ، چیزی در حدود 120 میلیارد تومان شد!

وی همچنین بیان داشت : از طرفی عرضه پتروشیمی ها با 11% کاهش همراه بوده و هنگامی که با پتروشیمی ها صحبت می کنیم ، می گویند که مجوز خاص داریم و آنجا عرضه می کنیم و جالب است که گریدهایی که بالای 6هزارتومان هستند را مجوز خاص می دهند

ترکمان گفت: مامعتقدیم که این عدد فاصله قیمت پتروشیمی و بازار است که سه ضلع دارد : 1-تولیدکننده نماها که پروانه ها رادر اختیار دلال می گذارند 2-بعضی از پتروشیمی ها که علاقمندند که در این جریان وارد شوند 3-واسطه هایی که این جریان را رهبری می کنند

وی بیان داشت: طبق محاسبات ما در مرداد ماه 300میلیارد تومان رانت عدد  تفاوت قیمت عرضه شده و بازار آزاد بوده است.

مهندس وحیدکیانی ، رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفترتوسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در ادامه این نشست گفت: تقاضای 330% به این معناست که شما هرچقدر هم عرضه را افزایش دهید بازهم این درخواست ها وجود دارد

وی بخشی از دستور العمل ستاد تنظیم بازار محصولات پتروشیمی را که در 1 مردادماه ابلاغ شده است درراستای فعالیت های انجام شده در خصوص بهبود شرایط عرضه  وتقاضا ، بازخوانی کرد:

ماده 7 –ملاک عمل در خصوص خرید صنایع پایین دستی مصرف کننده محصولات عرضه شده، سامانه بهین یاب بوده و تامین نیاز صنایع پایین دستی مطابق آخرین پروانه بهره برداری معتبر از دستگاه های ذیربط ، اظهارنامه مالیاتی ، اسنادهزینه کرد آب ، برق و گاز و طبق دستورالعمل های مرتبط می باشد، لذا عرضه خارج از مکانیزم مزبور از سوی واحدهای عرضه کننده در بورس کالا مجاز نمی باشد

همچنین تولیدکنندگان پایین دستی مکلف به خرید مواد اولیه محصولات مورد نیاز خود در قالب سامانه مذکور می باشند.

تبصره 1- به منظور افزایش کارایی سامانه بهین یاب مقرر گردید ظرف مدت ۳ ماه با استفاده از اطلاعات سامانه های جامع تجارت ایران و ثامن (از طریق لینک هر 3 سامانه)، نسبت به راستی آزمایی و دقت سهمیه های واحدهای پایین دستی و لحاظ اصلاحاتی که به تصویب کمیته تخصصی برای سامانه بهین یاب مصوب می گردد، اقدام و گزارش آن توسط کمیته به کارگروه ارائه شود

تبصره 2- معاونت امور صنایع وزارت صمت با همکاری شرکتهای بورس کالایی و انجمن های پایین - دستی پتروشیمی نسبت به تعیین سقف مقدار تقاضای هر محصول پتروشیمی بر اساس میزان ۱۲۰ درصد متوسط خرید سال گذشته اقدام نماید

تبصره ۳- برای ظرفیت های جدید حداکثر مواد اولیه قابل تخصیص سهمیه معادل ماهانه ۲۲ تن می باشد. ضمنا قبل از هر گونه رسیدگی به درخواست پروانه در سطح کشور محدودیت مذکور به اطلاع متقاضی رسانده شود و ادامه تامین آن در سال های بعد منوط به کنترل دریافت کننده سهمیه فهرست فروش فاکتورهای مربوطه و لیست مشتریان خواهد بود.

تبصره ۴ - واحد های تولیدی صنایع پایین دستی که نسبت به دریافت سهمیه در بورس معرفی می شوند، مشمول ضوابط قیمت گذاری کالای تولید داخلی بوده و نرخ های فروش به همراه فهرست خریداران و اسناد مثبته می بایست در مقاطع یک ماهه به سازمان حمایت ارائه گردد. در صورت هرگونه تخلف و گران فروشی، احتکار با عرضه خارج از شبکه، علاوه بر اقدام تعزیری، سهمیه واحد مربوطه با اعلام سازمان حمایت و سازمان های استانی (صمت) قطع خواهد گردید.

تبصره ۵- کمیته تخصصی می بایست در راستای مدیریت تقاضا علاوه بر مولفه های فعلی برای سنجش ظرفیت و نیاز صنایع پایین دستی و صنایع تبدیلی متقاضی سهمیه (شامل اظهارنامه پروانه،بیمه، آب، برق، گاز و ...) نسبت به تدوین راهکارها و فرآیندهای قابل اتکا برای راستی آزمایی، کنترل، لزوم معرفی نامه و همچنین آموزش کارشناسان استانی مربوطه اقدام نماید.

وی در ادامه صحبت هایش افزود: اینکه می گویند بهین یاب باید بازبینی گردد ، یا باید از طریق کارشناس باشد یا از طریق سیستم که متاسفانه ماهنوز VAT را روی سیستم نداریم.

او افزود: براساس ابلاغیه مذکور از پتروشیمی ها شروع کردیم و در حال حاضر بارگیری پتروشیمی ها روی سامانه ثامن ثبت می گردد و همه خریداران هم از طریق بورس کالا به سامانه ثامن ارجاع داده می شوند و این فقط برای این است که اجازه صادرات یکسری از محصولات داخلی را ندهیم.

وحیدکیانی تاکید کرد: در خصوص تبصره 3 ماده هفت نیز باید  بگویم که این تبصره از اول شهریورماه سال جاری عملیاتی می شود.

وی افزود : در این دستور العمل قید کرده ایم که هر پتروشیمی که کف عرضه را اگر رعایت نکرد ، حق صادرات ندارد و بازگشت آن به صادرات حدود دوماه طول می کشد که خحسارت جبران ناپذیری به  پتروشیمی وارد می کند.

 

همچنین ، صحاف زاده نماینده انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: آنچه مسلم است این است که رانت نرخ ارز مسبب شرایط موجود است، همچنین در یکسری گریدهای خاص از جمله گرید پایپ ، پت و پی وی سی یکسری افراد سود جو هستند که بازار را رصد می کنند و حتی آمار تاریخ اورهال پتروشیمی ها را نیز می دانند.

وی افزود : منافع بالادستی و پایین دستی کاملا همسو است و ما برای تولیدکنندگان تولید می کنیم و به شما اطمنیان خاطر می دهم این گرید هایی که نام بردیم ، هیچکدام به اندازه یک کیلو گرم نیز صادر نمی شود.

وی تقاضاهای کاذب را از سوی دلالان دانست و در خصوص صادرات مواد اولیه گفت : متاسفانه از سوی وزارت صنعت مجوزی صادر نشد که براساس آن با مجوز تولیدکننده مواد اولیه ، تنها صادرات انجام گردد و این موضوع کمتر از دوهفته است که ابلاغ شده است.

مهندس محسن جمالیان در ادامه این نشست با دخیل دانستن سامانه بهین و همچنین عرضه ناکافی محصولات پلیمری در ایجاد شرایط کنونی گفت:همیشه در نامه هایم به مسئولان از جمله ریاست محترم جمهور نوشته ام ، وزارت صنعت ما در جهت منافع صنعت کشور قدم بر نمی دارد و عملکرد این وزارت بیانگر این موضوع می باشد و اکثر این پروانه ها که در سامانه بهین یاب  می بیبنید ، همگی سیاه لشکر هستند و وظیفه دارند که درروزهای خاص وارد بورس شوند و میزان تقاضا را بالا ببرند.

وی افزود: 6-7 سال گذشته را که در نظر بگیریم ، می بینیم که چه شرکتهایی در چه مقاطعی به بورس آمدند و در چه مقاطعی نیامدند.

مهندس جمالیان خاطر نشان کرد: تولید صنف ما 100درصد در حوزه پروژه های عمرانی کشور است و قراردادهای ما که دولتی است ، هیچ تعدیلی به این قراردادها تعلق نمی گیرد.

وی ادامه داد: ما سال های گذشته نیز با انجمن کارفرمایی پتروشیمی جلساتی را داشتیم  و طی این جلسات با پتروشیمی های امیرکبیر ، مارون و جم صحبت هایی داشتیم که هرکدام از پتروشیمی ها ادعاهایی را مطرح نمودند که هریک ارقامی را بعنوان میزان تولید پلی اتیلن پایپ گرید عنوان کردند اما شما ببینید کدام یک به حرف هایشان عمل نمودند؟! ما گفتیم اگر بصورت هفتگی 6 الی 7000 تن عرضه کنید بازار تحت کنترل است و ما می توانیم به تعهداتمان عمل کنیم و شما اگر دقت کنید،  دربرهه هایی که 7000 تن عرضه شده ، نه قیمت افزایش یا فته و نه تقاضای کاذب بوجود آمده است اما در هفته گذشته تنها عرضه 1000تنی شازند با 36هزارتن تقاضا مواجه شده است!

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن گفت: اگر مبنای نیاز سالیانه پلی اتیلن پایپ گرید را 400هزار تن در نظر بگیریم این مقدار بصورت ماهیانه تقریبا می شود 33هزار تن و چگونه می شود که ظرف دو روز متوالی  36هزار تن تقاضا برای شازند و برای 1500 تن امیرکبیر 27000 تن تقاضا ایجاد می شود؟

مهندس جمالیان افزود: چرا در یک زمان خاص یک پتروشیمی به اورهال می رود ، دیگری کاتالیست ندارد و دیگری با مشکلات عدیده مواجه می شود؟ و طبق آمار این اتفاقات  در سال های گذشته همیشه بوده و تکرار شده است.

وی همچنین بیان داشت : چگونه می شود که پتروشیمی جم می گوید ما مشکل کاتالیست تولید پلی اتیلن پایپ گرید را حل کرده ایم تاییدیه بین المللی آن را نیز گرفته ایم و از آن روزی که این ادعا مطرح شده ، پتروشیمی جم این گرید را به چه مقدار تولید کرده است؟

مهندس محسن جمالیان در خصوص عدم صادرات پایپ گرید که از سوی نماینده انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی مطرح شده بود ، بیان د اشت: 6 مردادماه به میزان  506 تن پلی اتیلن پایپ گرید PE100 توسط پتروشیمی جم از محل محصولات صادراتی خود برای یک شرکت خاص عرضه انجام شد که پیرو نامه ای که بنده به بورس کالا نوشتم جلوی معامله این عرضه گرفته شد، سوال بنده این است که این میزان مواد در حال حاضر چرا برای دیگر تولیدکنندگان در بازار داخلی عرضه نشد؟

مهندس جمالیان اضافه کرد: هر وقت که ما نشستی داشتیم ، صحبت هایی پیرامون قیمت مطرح شده، اما آیا ما نباید برنامه تولید و عرضه پتروشمی ها را بدانیم؟

وی تاکید کرد: آقایان باور کنید که اکثر شرکتهای فعال در صنعت ما به ورشکستگی کشیده شده اند و از آن جایی که مشتری های ما دولتی هستند، اکثر ضمانت نامه های تولیدکنندگان ما را ضبط کرده اند و خیلی از کارخانجات لوله سازی کشور تعطیل شده اند.

وی با اشاره به عملکرد نامطلوب وزارت صنعت در قبال تولیدکنندگان ، در خصوص ارائه راهکار در جهت برون رفت از مشکلات حال حاضر گفت: تشکل ها می بایست به  اتاق ایران نامه  بنویسند و از وزارت صمت به اتاق بازرگانی ایران یکسری تفویض اختیار شود که برخی از مسئولیت ها را اتاق بازرگانی به عهده بگیرد، حتی مسئله صدور پروانه ها را.

وی در مورد نظارت بر پروانه ها گفت : حدود 3 سال پیش به دفتر صنایع سلولزی نامه نوشتیم که این تعداد پروانه بهره برداری تولیدکننده نیستند و تا همین امروز کسی به ما جواب نداده و در خیلی از موارد می بینیم که طرف بعنوان مثال با یک پروانه ، نایلون ، PVC  ، لاستیک و پلی اتیلن نیز تولید می کند!

مهندس جمالیان در خصوص ارایه گزارش ماهیانه جهت راست آزمایی در بهین یاب گفت: گزارش ماهانه عملا غیر حقیقی است و آن چیزی که تعهد ایجاد می کند ، گزارش فصلی خرید و فروش است که به دارایی تحویل می گردد و این گزارش فصلی بایستی ملاک عمل قرارگیرد.

وی همچنین در پایان صحبت های خود درخواست کرد تا در خصوص تصمیم گیری ها در حوزه پلی اتیلن پایپ گرید یک نماینده از سوی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن در جلسات دفتر توسعه صنایع تکمیلی جهت بررسی بازار حضور داشته باشد.

مهندس متوسلیان رییس انجمن PVC  نیز در ادامه این نشست بیان داشت: مصرف PVC  کمتر از 400هزارتن در سال است و علت این نوسانات بنظر من این است که نمی خواهیم طرف عرضه و تقاضا درست شود و بنظرم نگاه ملی اینجا دیده نمی شود

در همه جا دنیا مصرف کننده در پتروشیمی نهایت احترام را می بیند ولی چرا اینجا برعکس است؟ایکاش به ما می گفتند که ما با تولید در این کشور موافق نیستیم! و بنده نمی دانم چه اتفاقی به سر ما آمده که به اینجا رسیده ایم.

پایان خبر

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد