ارسال پاسخ

۲۴ فروردین ۱۳۹۵

ippfa.ir

چه مقدار از دولت‌ خصوصی‌سازی شده‌ است؟

بالغ بر ۱۴۰هزار میلیارد تومان سهم دولتی در ۱۵سال گذشته به روشهای مختلف واگذار شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن به نقل از تسنیم، بررسی عملکرد دولت های مختلف در 15سال گذشته نشان می دهد در این مدت 140هزار و 899میلیارد تومان سهم دولتی واگذار شده که 82 هزار و 29 میلیارد تومان آن معادل 58.2 درصد کل واگذاری ها مربوط به فروش سهام یا دارایی به عموم متقاضیان، 28 هزار و 789 میلیارد تومان معادل 20.4 درصد کل واگذاری ها مربوط به واگذاری سهام یا دارایی به شیوه انتقال مستقیم به اشخاص و حقوق طلبکار از دولت و 30 هزار و 80 میلیارد تومان معادل 21.3 درصد کل واگذاری ها مربوط به انتقال مستقیم سهام یا دارایی بابت سهام عدالت است.

همچنین از این میزان واگذاری در 15 سال گذشته 46 هزار و 740 میلیارد تومان معادل 33.2 درصد مربوط به شرکت های گروه "1" سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و 94 هزار و 158 میلیارد تومان معادل 66.8 درصد مربوط به شرکت های گروه "2" این سیاست هاست.

گفتنی است؛ به استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مجاز و مکلف است تا 100 درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند آن هم تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی یعنی سال 88. اما در تبصره 2 ماده 3 این فصل به تمدید این زمان البته با تصویب مجلس شورای اسلامی برای مدت معین اشاراتی شده است.

همچنین در تبصره های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز و مکلف است به منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2 ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2 را در اختیار داشته باشد و 80 درصد باقیمانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند آن هم تا پایان سال 93 که این مهلت سال گذشته و امسال نیز تمدید شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد