ارسال پاسخ

۱۲ خرداد ۱۳۹۵

ippfa.ir

قیمت های قابل رقابت پلی استایرن ایران

در پی کاهش تقاضا، کافی بودن حجم محصولات در انبارها و پایین رفتن قیمت های استایرن در آسیا، روند نزولی قیمت های پلی استایرن در ترکیه همچنان ادامه یافت. صعود قیمت های نفت خام تاکنون نتوانسته همانند تأثیرش بر دیگر محصولات پلیمری بر روند نزولی بازار پلی استایرن نیز تأثیر بگذارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از پتروتحلیل، در بازار وارداتی پلی استایرن ترکیه، قیمت های این محصول از منابع آسیایی مطابق با پیش بینی ها همچنان کاهش یافتند. پلی استایرن هندی با ۲۰ دلار کاهش در این هفته برای پلی استایرن معمولی به ۱۲۲۰ دلار و برای پلی استایرن مقاوم به ۱۲۷۰ دلار در هر تن رسید. این در حالی است که قیمت های پلی استایرن معمولی ویتنام در مقایسه با اوایل ماه می با ۴۰ تا ۵۰ دلار کاهش ۱۲۵۰ دلار در هر تن (CIF، مشمول ۶/۵ درصد عوارض) گزارش شده است.

 

قیمت های محصولات ایرانی نیز در این هفته افت داشتند و برای پلی استایرن معمولی بین ۱۱۸۵ تا ۱۱۹۰ دلار و برای پلی استایرن مقاوم ۱۱۹۰ دلار در هر تن (FCA، مشمول ۶/۵ درصد عوارض) اعلام شده اند.

 

یک خریدار که رقمی برابر با بازه پایینی این محدوده قیمتی به او پیشنهاد شده اظهار داشته است: «ما هنوز عجله ای برای خرید با این رقم ها نداریم.» بدون شک ارائه قیمت های بسیار پایین تری نیز از این منبع وارداتی به گوش رسیده است اما در زمان انتشار این خبر تأیید نشده اند. پلی استایرن معمولی وارداتی از عربستان سعودی نیز با ۲۰ دلار کاهش به ۱۲۰۰ دلار در هر تن (CIF، مشمول ۶/۵ درصد عوارض) رسیده است و یک تاجر گفته است: «پیش بینی می کنیم قیمت های پلی استایرن وارداتی از این منبع به پایین تر از مرز ۱۲۰۰ دلار در هر تن سقوط کنند.» همینطور پیش بینی می شود قیمت های ماه جوئن برای پلی استایرن منابع غیر مشمول عوارض مثل کره جنوبی و مالزی کاهش یابند.

 

در بازار توزیع قیمت های محموله های نگهداری شده در داخل با ۳۰ تا ۵۰ دلار کاهش برای پلی استایرن معمولی بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار و برای پلی استایرن مقاوم بین ۱۶۰۰ تا ۱۶۵۰ دلار در هر تن گزارش شده اند. بازه پایینی محدوده قیمتی پلی استایرن معمولی در این بازار به سبب قیمت های قابل رقابت محصولات ایرانی در این رقم قرار گرفته است.

 

خریداران با پیش بینی کاهش بیشتر قیمت ها غالبا به حاشیه رفته اند. یک تولیدکننده صنعت بسته بندی گفته است: «وضعیت کسب و کار ما در بازار مصرف کنندگان نهایی متوسط است و از این رو در حال حاضر که روند بازار پلی استایرن نزولی است، عجله ای برای خرید این محصول نداریم.» چندین توزیع کننده نیز این عدم وجود تمایل به خرید را تأیید کرده اند. در سطح جهانی دورنمای وضعیت این بازار در آسیا نزولی باقی خواهد ماند اما در اروپا با توجه به افزایش قیمت های استایرن و کمبود عرضه این روند صعودی خواهد بود. به این ترتیب پیش بینی می شود روند قیمت ها در بازار پلی استایرن ترکیه در هفته های آتی ثابت و نزولی باشند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد