ارسال پاسخ

۲ مرداد ۱۳۹۵

ippfa.ir

ثبات نرخ بیشتر گریدهای پلیمری در بازارهای آسیا

در هفته ی دوم ژوئیه بازارهای آسیایی روزهای نسبتا آرامی را سپری کرده و در بیشتر گریدهای پلیمری ثبات نرخ مشاهده می شود. قیمت بیشترکالاهای پلیمری بعد از ماه رمضان و قبل تر از آن نیز روند صعودی خود را آغاز کرده بود و در هفته جاری افزایش نرخ متوقف شده و ثبات بر بازار حاکم بود.

سید جواد موسوی؛ مدیر کالایی کارگزاری اطمینان سهم: PVC تنها گروهی بود که با 10 دلار افزایش مواجه شد، در بین کالاهایی که با کاهش مواجه شدند بیشترین کاهش به پلی استایرن معمولی و با 15 دلار کاهش مربوط می شود. بقیه کالاها با ثبات نرخ مواجه بودند.

 

 

 

 

 

خلاصه وضعیت مواد پلیمری در بازارهای آسیا

 

نکته:قیمت کالا ها به صورت CFR(تحویل در بندر مقصد) است.

 

در هفته­ی دوم ژوئیه بازارهای آسیایی روزهای نسبتا آرامی را سپری کرده و در بیشتر گریدهای پلیمری ثبات نرخ مشاهده می شود.

 قیمت اکثرکالاهای پلیمری بعد از اتمام ماه رمضان و قبل تر از آن نیز روند صعودی خود را آغاز کرده بود و در هفته جاری افزایش نرخ متوقف شده و ثبات بر بازار حاکم بود.

در این بین PVC تنها گروهی بود که با 10 دلار افزایش مواجه شد، در بین کالاهایی که با کاهش مواجه شدند بیشترین کاهش به پلی استایرن معمولی و با 15 دلار کاهش مربوط می شود. بقیه کالاها با ثبات نرخ مواجه بودند.

 

اتیلن و پروپیلن

قیمت اتیلن پس از چند هفته افزایش در هفته های اخیر روند ثابتی نداشته ولی در نهایت نزولی شد یعنی نمودار میل به نزول داشته و در هفته جاری با 15 دلار کاهش به 1060 دلار رسید،  این کاهش قیمت به این دلیل اتفاق افتاد که واحد تولید اتیلن یک پتروشیمی در سنگاپور بعد از اتمام اورهال به بازار برگشته و بازار با افزایش عرضه ها مواجه شد. در گذشته پیش بینی کرده بودیم که به دلیل تختلاف کم قیمت اتیلن با مشتقات آن و بعد از اتمام ماه رمضان انتظار داریم که قیمت ها صعودی شود که همینطور هم شد و قیمت ها در چند هفته اخیر صعودی بودند.

نمودار روند یک سال گذشته قیمت اتیلن در بازار های جنوب آسیا:

 

همانطور که در نمودار مشخص است قیمت این محصول در اواخر مارس در محدوده 1160 تا 1170 دلار در نوسان بوده است و در آوریل سال 2016 سیر نزولی اش شروع شده و تا 1140 دلار کاهش یافته است، در ماه مه افت نرخ بیشتر شده و قیمت این محصول از ابتدای ماه مه 1140 دلار بوده که در اواخر این ماه به قیمت 1060 دلار رسیده است یعنی افتی معادل 80 دلار را تجربه کرده است و در ماه ژوئن نیز در هفته ابتدایی 20 دلار کاهش یافته و در دو هفته گذشته دارای روندی ثابت بوده و قیمت آن در محدوده 1040 دلار بوده است.

 

در اواخر ژوئن بار دیگر قیمت این محصول صعودی شده و به مرز 1100 دلار رسید، در اوایل ماه ژوئیه قیمت این محصول ثابت بوده ولی در هفته سوم ژوئیه قیمت این محصول با 25 دلار کاهش مواجه شده است.  در شرایط فعلی بیشتر فعالان بازار نسبت به روند آتی این محصول مطمئن نیستند و بی اعتمادی به وجود آمده است به همین خاطر در معاملات خود نهایت دقت را به کار می برند در نتیجه باید دید در آینده بازار این محصول با چه اتفاقاتی مواجه خواهد شد.  

 

به نظر می رسد از 1 آگوست (11 مرداد 1395) با اورهال شدن واحدهای بزگ تولیدکننده این محصول که تا 10 آبان 1395 هم ادامه خواهد داشت بازار با کاهش شدید حجم عرضه ها مواجه شده و قیمت این محصول بار دیگر تقویت شود و افزایش یابد البته به شرط عدم کاهش شدید نرخ نفت.

 

پروپیلن هم با کاهش نرخ مواجه شده است، قیمت این محصول 56 دلار کاهش یافته و با قیمت 700 دلار به ازای هر تن معامله شد. این کاهش قیمت پروپیلن روی قیمت پلی پروپیلن تاثیر گذار بوده و قیمت این محصول نیز ممکن است در آینده با کاهش مواجه شود.

 

همانطور که در نمودار مشخص است قیمت این محصول روند صعودی خود را از اواخر ماه مه میلادی شروع کرده بود ولی در ماه ژوئن قیمت این محصول تقریبا با ثبات بود ولی در هفته سوم ژوئیه قیمت این محصول افت سنگین 51 دلاری را تجربه کرده که سیگنالی برای توقف افزایش نرخ پلی پروپیلن است .

 

پلی اتیلن سبک فیلم

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بوده و با نرخ­ 1210 دلار به ازای هر تن معامله شد. در این هفته هم تقاضای کمی وجود داشت و هم عرضه ها کم بود به این دلیل تغییری ایجاد نشد.  تحلیلگران معتقدند به دلایلی چون تضعیف اکثر نرخ های آسیایی در مقابل دلار ممکن است بازار این محصول تضعیف شده و شاهد کاهش نرخ باشیم.

 

پلی اتیلن سبک خطی

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا تغییری نداشت و بدون نوسان قیمت نسبت به هفته قبل و باهمان میانگین نرخ­ 1170 دلار به ازای هر تن معامله شد. البته با توجه به افزایش عرضه ناشی از فعالیت واحدهایی که از خوراک زغال سنگ و متانول استفاده می­کنند و هم چنین ضعف شدید تقاضا که ناشی از کاهش تقاضای سنتی در این فصل به سبب بارش باران های موسمی کشور  هند و احتمال می رود این ثبات نرخ در هفته گذشته موقت بوده و پیش بینی می­شود در ماه ژوئیه همچون ماه ژوئن رکود بر بازار این کالا حاکم باشد. البته باید ذکر کرد که نقش کودتای نافرجام ترکیهرا هم نباید نادیده گرفت زیرا کره جنوبی تامین کننده عمده این محصول در بازار ترکیه است.

 

پلی اتیلن سنگین

 گریدهای تزریقی، بادی و فیلم کالای پلی اتیلن سنگین طی هفته­ای که گذشت با ثبات نرخ مواجه بودند و هر کدام به ترتیب با قیمت های 1150، 1220 و 1180 دلار معامله شدند. اما  با توجه به همزمانی ماه ژوئن با ماه رمضان و تضعیف شدن فعالیت های تجاری بیش از پیش، کاهش تقاضای فصلی و افزایش عرضه که ناشی از 1)دو برابر شدن عرضه واحدهایی که از خوراک زغال سنگ و متانول استفاده می­کنند نسب به سال گذشته و 2)افزایش عرضه کشور عربستان به دلیل به صرفه بودن تولید با گاز اتان ؛ انتظار می رود همچنان اوضاع فعلی حفظ شود.

 

نمودار زیر روند 6 ماهه محصولات سنگین را در جنوب و جنوب شرق آسیا نشان می دهد:

 

پلی پروپیلن

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی پروپیلن در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش و با قیمت 1050 دلار به ازای هر تن معامله شد.لازم به ذکر است که قیمت این محصول در بازار داخلی چین به شدت سقوط کرده است همچنین قیمت این این محصول در بورس آتی دالیان چین هم با کاهش قابل توجه مواجه شد. کودتای نافرجام در ترکیه هم در به وجود آمدن اوضاع فعلی بی تاثیر نبوده است زیرا ترکیه یکی از بزرگترین مصرف کننده های PP نساجی در دنیا است.

 

پلی استایرن

قیمت کالای پلی استایرن معمولی طی هفته ای که گذشت با 15 دلار کاهش مواجه شده و با قیمت 1221 دلار معامله شد. کالای پلی استایرن مقاوم نیز با 5 دلار کاهش نسبت به هفته پیش و با قیمت 1251 دلار معامله شد.  روند استایرن مونومر به عنوان مواد اولیه اصلی تولید این دو محصول همچون هفته گذشته صعودی بود.

 

PVC 

در هفته ای که گذشت قیمت کالای PVC  با 10 دلار افزایش همراه بود و با نرخ­ 885 دلار به ازای هر تن معامله شد. این افزایش به این دلیل اتفاق افتاد که تقاضای هندوستان بر خلاف روند معمول سال های پیش در زمان فعلی تقاضای بسیار زیادی دارد و در مقابل عرضه ها کاهش پیدا کرده است.  تحلیل گران بازار انتظار دارند که از ماه آگوست به بعد بازار پی وی سی باز هم صعودی شود، زیرا بسیاری از واحدهای تولیدکننده این محصول خطوط تولید خود را برای تعمیرات و نگهداری سالانه متوقف خواهند کرد و بازار با کاهش حجم عرضه مواجه خواهد شد.

 

 

پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری

قیمت کالای PET گرید بطری  در هفته ای که گذشت بدون تغییر نسبت به هفته پیش   و با نرخ­ 900 دلار به ازای هر تن معامله شد.

 

نرخ دلار : در حال حاضر نرخ دلار مبادله ای برابر با 30909 ریال و نرخ دلار در بازار تهران برابر با 35020 ریال می باشد، که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ های قبلی 120 ریال افزایش را نشان می دهد. البته به نظر می رسد نرخ مبنای قیمت های پایه آتی چیزی در حدود 35000 ریال باشد، که به نسبت به مبنای محاسبه قبل تغییری قابل توجه را نشان نمی دهد(حدودا 3 دهم درصد کاهش).

 

پیش بینی:  در گذشته ذکر شد که در مورد برخی کالاها چون PVC،PET و پلی استایرن ها که با کمبود عرضه مواجه هستند، بازارشان توسط دلالان قبضه شده و قیمت های جهانی خیلی عامل تاثیرگذاری بر آن نیستند زیرا این واسطه ها هستند که قیمت این محصولات را در بازار ایران تعیین می کنند و با شرایط به وجود آمده مصرف کنندگان واقعی محکوم به تن دادن به قیمت های پیشنهادی آن ها هستند و لطمه زیادی می خورند و همچنان که در هفته گذشته در بازار ایران قیمت ها و تقاضاهای کاذب مشاهده شد. ولی به نظر می رسد قیمت پایه PVC و پلی استایرن ها افزایش پیدا کند، برای PVC یک افزایش بالای 80 تومانی پیش بینی می شود.

 

در مورد سایر کالاها چون پلی اتیلن های سبک فیلم و خطی افزایش اندکی پیش بینی می شود که به نظر می رسد بیش از 40 تومان به ازای هر کیلو باشد.

 

پلی اتیلن های سنگین نیز ممکن است با افزایش اندکی مواجه شوند، البته بسته به نوع گرید افزایش متغیر خواهد بود.

 

ولی در مورد پلی پروپیلن ها گرید بطری باید ذکر شود که پتانسیل افزایش نرخ پایه را دارند و پیش بینی می شود که در زمان اعلام قیمت های پایه جدید با افزایش خوبی مواجه شوند در نتیجه در صورت نیاز به مقدار کافی خریداری شود.

 

پلی استایرن ها هم پتانسیل رشد بالای 100 تومانی به ازای هر کیلو را دارند ولی همانطور که ااره شد قیمت این ها در بازار ایران توسط واسطه ها تعیین می شود و دیگر چون سابق از روند نرخ های جهانی تبعیت نمی کند.

 

منبع: انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد