ارسال پاسخ

-۴۳۴ فروردین ۲

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی

صرفه جویی 11 میلیارد مترمکعبی آب در برنامه ششم

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توسعه نظام آبیاری 11 میلیارد متر مکعب صرفه جویی می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه سالانه 600 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به تجهیزات نوین آبیاری مجهز می شود که به صرفه جویی 11 میلیارد متر مکعبی در مصرف آب منجر خواهد شد.

علیمراد اکبری در حاشیه نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و ادوات کشاورزی و سیستم‌های نوین آبیاری و صنایع وابسته در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در برنامه ششم توسعه، روش های نوین آبیاری و عملیات زیربنایی آب و خاک از اولویت های بخش کشاورزی است ضمن اینکه در حوزه انتقال فناوری، با برخی کشورهای اروپایی و چین مذاکراتی انجام دادیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون 90 درصد ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم های نوین آبیاری و تحت فشار را در کشور تولید می کنیم و فقط بخش اندکی از لوازم هوشمند و قطره چکان های خاص را که با فناوری‌های نوین روز تولید شده‌اند وارد می کنیم.

 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال 95 دولت برای اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار 200 هزار هکتار برنامه ریزی کرد که تا پایان سال مالی 95 این هدفگذاری محقق خواهد شد.

 

اکبری افزود: تاکنون یک میلیون و 550 هزار هکتار از اراضی کشور به تجهیزات نوین آبیاری مجهز شده است که با تامین مالی 2400 میلیلرد تومانی دولت، تعهد دولت در تجهیز 200 هزار هکتار ز اراضی به این سیستم در سال 95 نیز اجرایی خواهد شد.

 

وی انسداد چاه های غیرمجاز، تغییر الگوی کشت، انتقال گیاهان پرمصرف به محیط های گلخانه ای، کشت نشاء و کشاورزی حفاظتی را از دیگر روش ها علاوه بر استفاده از روش های نوین آبیاری در صرفه جویی مصرف آب دانست.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد