انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

عراق دوست ماست

معمولا عمده هدف در تجارت بین‌الملل، سود اقتصادی آن است. به همین دلیل میزان اهمیت آن با منفعت اقتصادی‌ حاصل از آن سنجیده می‌شود. اما تجارت و روابط اقتصادي بين ايران و عراق به‌علت اينكه با موضوعات مهم‌تري ارتباط دارد، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از روزنامه همشهری، ما امروزه با خیلی از کشور‌های دنیا در حال تجارت هستیم؛ در اکثر آنها تنها درآمد و سود و اشتغال حاصل از آن مهم است اما در روابط اقتصادی ایران با عراق به‌خاطر ارتباطات بسیار گسترده‌ای که با عراق داریم، مثل طول مرز زمینی، گذرگاه‌های مرزی زیاد و نوع ارتباطات قومیتی و تاریخی و دینی که ملت ایران و عراق با هم دارند، شرایط ویژه‌ای که در حال حاضر بر عراق حاکم است و همچنین مسائل امنیتی و موقعیت ویژه خاورمیانه، این ارتباط نقش بسیار مهم‌تری پیدا می‌کند. یکی از دلایل بزرگ اهمیت اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم همین است. خیلی از مسئولین مرتبط هم همواره بر آن تأکید داشته‌اند و معتقدند ارتباط اقتصادی بین ایران و عراق زیرساخت و بستری است برای اینکه ما بتوانیم مسائل فراتر از اقتصادمان را مدیریت کنیم.

 

در گفت‌وگو با یکی از مسئولان اتاق ایران و عراق، به این مباحث پرداخته‌ایم. مهدی کرمی‌پورمقدم در آغاز سال‌جاری با رأی هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق به‌عنوان دبیرکل این اتاق برگزیده شده است.

 

  • اهمیت تجارت با عراق

صادرات به عراق بخش زیادی از اقتصاد خرد در بدنه‌ جامعه ایرانی را شامل می‌شود. از این لحاظ صادرات به عراق با صادراتی که ما به سایر کشورها داریم خیلی فرق می‌کند. در تجارت با اکثر کشورها عموما صنایع بزرگ و معدودی کارخانه کلان درگیر هستند ولی در صادرات به عراق تعداد زیادی از صنایع کوچک در این روند مشارکت دارند و از آن تأثیر می‌گیرند. ضمن اینکه بخشی از این صنایع موجب اشتغال‌زایی در نقاط نزدیک مرز می‌شوند. ایران حدود ۱۴۵۰‌کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و به همین دلیل توسعه ارتباط اقتصادی با عراق، اهمیت زیادی در ایجاد اشتغال و در واقع توسعه‌ مناطق مرزی ما دارد. از طرفی تحریم‌هایی که ایران در چند سال گذشته با آن درگیر بوده و هنوز هم آثار و بخشی از آن باقی است، شرایطی ایجاد کرد که خیلی از کشورها ارتباط تجاری‌شان را با ما قطع کردند و حتی از نظر مسائل بانکی در تجارت بین‌المللی مشکلات فراوان داشتیم. ضمن اینکه بسیاری از بیمه‌های بین‌المللی هم تجارت ایران را پشتیبانی نمی‌کردند. در آن شرایط عراق یک استثنا و راه تنفسی برای اقتصاد ما شد و به فرصت مغتنمی برای حفظ حیات اقتصادی کشور تبدیل شد.

 

  • ضرورت آگاهی از قوانین عراق

در تجارت‌های کلان با کشور‌های مطرح در زمینه صادرات و واردات مثل چین، تاجران حرفه‌ای‌اند و با قوانین و فوت‌و‌فن کار آشنایی دارند. اما در صادرات با عراق چون شرکت‌های کوچک و شاید تاجران کم‌تجربه‌تر درگیر هستند، سطح آگاهی از قوانین و ضوابط نسبتا پایین‌تر است؛ همین باعث می‌شود مشکلات بیشتری برایشان پیش بیاید. با اینکه صادرات به عراق و تجارت با آن به‌خاطر حجم و سوددهی نسبتا خوبی که داشته، مورد توجه جدی فعالین اقتصادی قرار گرفته اما خیلی‌ها به‌علت عدم‌آگاهی لازم شکست خورده‌اند و تجربه تلخی از این تجارت دارند. به همین دلیل لازم است پیش از هر اقدامی، آموزش های لازم در این زمینه را دید و قوانین را به دقت مطالعه کرد.

 

عراق یک فرق مهم دیگر هم دارد و آن اینکه کشوری است که وضعیت منظمی ندارد. دولت فعلی عراق با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و همین‌ها باعث شده قوانین و نظام اداری این کشور دچار ازهم‌گسیختگی و بی‌ثباتی باشد؛ خود مسئولان عراق هم این موضوع را قبول دارند. مسائل زیادی است که سال‌هاست این کشور را درگیر کرده است؛ سال‌ها حاکمیت حزب بعث، اختلافات قومیتی و مسئله جدید داعش.

 

اینکه کشور عراق به‌طور کلی به یک سیستم ثابت برسد و اوضاع منظم شود، چیزی است که درآینده نزدیک نمی‌توان به آن امیدوار بود. بنابراین فعلا باید با این وضعیت کنار آمد و واقعیت موجود را پذیرفت. از طرف دیگر خیلی از ضوابط و رویه‌های اجرایی در عراق مثل سایر کشور‌ها منظم و مدون نیست و معمولا به موقع و درست ابلاغ و اطلاع‌رسانی نمی‌شود. به همین دلیل دسترسی به‌ آنها گاهی کمی دشوار می‌شود؛ تغییرات قوانین هم معمولا بسیار ناگهانی و گاهی سلیقه‌ای است و دقیقه نودی اطلاع‌رسانی می‌شود. مثلا همین اواخر رویه اجرایی جدیدی ابلاغ کردند مبنی بر لزوم داشتن گواهی از مبداء. اطلاع‌رسانی درخصوص این موضوع بسیار دیر انجام شد. بسیاری از تجار ما طبق روال معمول محموله‌های خود را ارسال کردند اما در مرز جلوی کامیون‌ها را گرفتند و گواهی از مبداء خواستند. این کار خسارت سنگینی به بعضی از تاجران وارد کرد.حدود 800کامیون در مرز به‌دلیل عدم‌اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع متوقف شدند. درحالی‌که اگر یک هفته قبل‌تر اعلام می‌کردند این مشکلات پیش نمی‌آمد.البته ما در کشور خودمان هم بی‌نظمی‌هایی داریم و باید بازبینی‌های لازم را هرچه زودتر انجام دهیم و اوضاع را بهبود بخشیم.

 

گزینه‌های جذاب برای تجارت با عراق

  • صادرات خدمات فنی و مهندسی

روابط اقتصادی ما با کشور عراق وسیع است و تنها محدود به کالا نیست و شامل مواردی مثل خدمات و انرژی و توریسم هم می‌شود. نکته‌ای که باید در این رابطه درنظر گرفت این است که عراق از نظر زیرساخت‌ها و شرایط عمومی، یک کشور تخریب شده است. به‌دلیل 30سال جنگ و 30سال توقف عملیات عمرانی در این کشور، یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین نیازهای آن بازسازی است.در زمینه پروژه‌های عمرانی، ما به‌خاطر همسایگی با عراق نسبت به چین، آمریکا یا کشورهای دورتر مزیت رقابتی داریم. قبل از حمله داعش، ما صادرات خدمات فنی مهندسی خوبی به عراق داشتیم که اوج آن سال‌های 90 تا 92 بود. در آن دوره شرکت‌های ما توانستند در عراق فعال شوند و قراردادهای کلانی ببندند. بازار خیلی خوبی بود. تجارت خدمات و مهارت به‌علت اینکه از منابع طبیعی کشور استفاده نمی‌کند، یکی از بهترین و تمیزترین انواع تجارت است.

 

متأسفانه با حمله داعش و جنگ داخلی عراق، به‌صورت ناگهانی منابع این کشور تغییر جهت دادند و اتفاقات عجیبی افتاد. برای مثال نفت به نصف قیمت قبلی خود رسید و همین باعث شد درآمد دولت عراق که ۹۵درصد آن متکی به نفت است یکباره خیلی کم شود. همزمان داعش هم به یکسری از منابع نفتی مسلط شد و اختلافاتی بین اقلیم‌کردستان و دولت مرکزی ایجاد شد که همه اینها به درآمد دولت عراق صدمه جدی وارد کرد. بخش عمده همین بودجه باقیمانده هم با توجه به اینک عراق یک کشور در حال جنگ است صرف خرید سلاح، استخدام نیروی نظامی و اسکان آوارگان و رساندن مواد غذایی و نیاز‌های اولیه شده است. به‌دلیل مشکلات اینچنینی، دولت عراق نتوانست مبالغ لازم برای ادامه بسیاری از پروژه‌های شرکت‌های ایرانی در عراق را پرداخت کند و بعضی از پیمانکارها همچنان دنبال دریافت مطالبات خود هستند. البته دولت ایران در حال تلاش است که بخشی از این مطالبات را به شرکت‌های ایرانی پرداخت کند.

 

یکی از مشکلاتی که اخیرا به‌دلیل همین عدم‌رونق پیش آمد مسئله‌ صدور سیمان بود. سیمان در سال‌های گذشته بخش نسبتا بزرگی از صادرات ایران به عراق را به‌خود اختصاص داده بود. اما امسال صادرات سیمان به صفر رسیده است. اگرچه بعضی، اشتباهاتی از سوی شرکت‌های ایرانی و برخی غرض‌ورزی‌ها از طرف دولت عراق را علت آن می‌دانند ولی به هر حال هم‌اکنون عراق کشوری است که ساخت‌وساز نمی‌کند و طبیعی است که واردات سیمان نداشته باشد. این موضوع در سال‌های اخیر هم توسط کارشناسان پیش‌بینی شده بود.

 

اوایل که عراقی‌ها صدور سیمان به این کشور را ممنوع کردند شایعاتی به‌وجود آمد و درباره علت آن؛ بین کارشناسان بحث بود اما اخیرا، رایزن اقتصادی ایران در بغداد، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که عراق واردات سیمان را به کلی از هر کشوری ممنوع کرده است و به کلی سیمان وارد نمی‌کند. این اقدام طبعا برای حمایت از تولید داخلی خودش است؛ چون با توجه به شرایطی که گفتم، تقاضا کم است و همان مقدار تولید داخلی برای نیازهای فعلی عراق کافی است. قطعا زمانی که عراق به ثبات برسد و قصد بازسازی کشور را داشته باشد، سیمان ایران برای عراق معقول‌تر و به‌صرفه‌تر و بهتر از بقیه کشورهاست و همچنان می‌توان به صادرات این محصول امیدوار بود.

 

در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی، با توجه به صنایع داخل کشور و اینکه ظرفیت بازار عراق بسیار بالاست، ایران همواره در حال رصد وضعیت عراق است تا در نخستین فرصت، دوباره برگردد و سهم خودش را از این بازار بگیرد. ما در اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق برای بخش‌های مختلف تجارت با عراق کمیسیون‌های مخصوص داریم. در هر کمیسیون، اعضای متخصص، موضوعات مرتبط با آن بخش را بررسی و پیگیری می‌کنند.من گمان می‌کنم یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌های ما در آینده، کمیسیون فنی و مهندسی خواهد بود.

 

  • گردشگری

آمارها می‌گویند سالانه 2/5 میلیون گردشگر عراقی وارد کشور می‌شوند. گردشگری، از آن بخش‌های مخفی است و خیلی نمی‌توان عدد و رقم دقیقی از مبادله مالی آن به‌دست آورد. در گذشته عمده گردشگران عراقی تنها به مشهد و قم می‌رفتند که تأثیرات ناشی از آن در رشد اقتصادی مشهد تا حدودی ملموس است. اما با تغییری که به‌تدریج در فرهنگ گردشگری عراق در حال ایجاد است‌، امروزه عراقی‌ها به بقیه شهرهای ایران هم سفر می‌کنند که با تبلیغات و فرهنگسازی،‌ این بخش می‌تواند رونق خوبی پیدا کند؛ چه اینکه شمال ایران و حتی کیش امروزه از مقاصد مهم گردشگران عراق هستند.

 

بخش مهمی از گردشگری عراق با ایران به‌منظور انجام کارهای درمانی و پزشکی است. این بخش ظرفیت زیادی دارد. باید امکاناتی مثل مترجم و ارتباطات اینترنتی با عراق به خوبی فراهم شود. به‌طوری که بتوان از طریق آن هماهنگی‌های لازم برای بیمار را در عراق انجام داد و اسناد پزشکی به درستی ترجمه شود و در سیستمی منظم، از عراق به‌دست پزشکان ایران برسد. برای آسان شدن این پروسه برای هر دوطرف، بهتر است که تعدادی از بیمارستان‌های ما دفاتر فعالی در آنجا داشته باشند تا جذب بیمار راحت‌تر شود و زمان و منابع کمتری در این پروسه هدر شود.

 

  • صادرات کالا

طبعا سهم بزرگی از صادرات به عراق را کالا تشکیل می‌دهد. بخشی از صدور کالا، به بخش قبلی یعنی صدور خدمات فنی و مهندسی وابسته است؛ صدور کالاهایی مثل مصالح ساختمانی و سیمان و فولاد و ماشین آلات. این بخش زمانی رونق پیدا می‌کند که ساخت‌وساز در عراق دوباره رونق بگیرد. در شرایط فعلی عراق، مردم اول از همه به فکر تأمین نیازهای اولیه زندگی خود هستند. تقریبا در کل عراق مسئله اصلی امنیت و معیشت است.

 

در حال حاضر بخش عمده تجارت ایران و عراق به تأمین نیازهای اولیه معیشتی محدود شده است. 40درصد صادرات کالای ما به عراق، که سهم نسبتا زیادی است، شامل محصولات کشاورزی، دامی و مواد غذایی است؛ به‌خصوص تخم‌مرغ و لبنیات.

 

من به‌عنوان کسی که مدت زیادی در بازار عراق بوده‌ام و از نزدیک با شرایط جاری این کشور آشنا هستم، می‌گویم که با همه حجم صادراتی که به عراق در این زمینه داشته‌ایم هنوز در قفسه فروشگاه‌های عراق گوشه‌گیریم. وقتی شما وارد یک فروشگاه بزرگ در عراق می‌شوید، در قفسه‌ها عمدتا اجناس ترکیه و کشور‌های عربی را می‌بینید، درصورتی که با توجه به شرایط موجود، این ظرفیت وجوددارد که حضور پررنگی در این بخش از بازار عراق داشته باشیم. باید به این نکته توجه کنیم که در هر کشوری همه‌چیز تصمیمات حکومت نیست، مردم هستند که خیلی وقت‌ها کالایی را تحریم یا از آن استقبال می‌کنند.

 

بخش بزرگی از مردم عراق خصوصا در برهه اخیر با توجه به خیانت‌هایی که از برخی کشور‌های عربی دیده‌اند به‌صورت خودجوش دوست ندارند کالای سعودی مصرف کنند. همچنین با توجه به حمایت‌های ایران در این سال‌ها، مردم عراق ارادتی به ایران پیدا کرده‌اند و ترجیح می‌دهند جنس ایرانی بخرند زیرا فکر می‌کنند دارند از یک دوست خرید می‌کنند. متأسفانه ما ضعیف عمل کرده‌ایم و فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم. ترکیه یا برخی از کشور‌های دیگر با اینکه موقعیت سیاسی و جغرافیایی ما را ندارند خیلی بیشتر تلاش کرده‌اند و نفع زیادی از بازار عراق می‌برند.

 

بخش دیگری از صادرات به عراق که سهم 20درصدی از صادرات کالایی ما به این کشور را دارد، به مصنوعات شیمیایی، پلیمر و محصولات شیمیایی اختصاص دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت ما پتروشیمی است و طبعا باید در این زمینه سهم خوبی از بازار عراق را جذب کنیم. بخشی از این صادرات شامل مواد شوینده است که در این زمینه هم بازار عراق ظرفیت زیادی برای آن دارد و ما در حوزه مواد شوینده ضعیف عمل کرده‌ایم.


  • امنیت مالی و بیمه

مسئله‌ای که خیلی از تجار ایرانی باید به آن توجه کنند این است که همه مناطق عراق ناامن نیست. اگر قرار باشد تجار از حضور در عراق بترسند ما اصلا نمی‌توانیم با عراق کار کنیم. همه دنیا در عراق فعالند؛ آمریکا، چین و بعضی از کشور‌های اروپایی. ما هم نباید از حضور در عراق بترسیم. باید واقعیت‌ها را ببینیم و واقعیت این است که با اینکه عراق یک کشور در حال جنگ است اما در حال حاضر خیلی از بخش‌های آن تا حد قابل‌قبولی امن است، زندگی در آن جریان دارد و می‌توان آنجا حضور داشت و کار کرد.

 

ما در همایشی که چندی پیش برگزار کردیم، میزبان مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات بودیم. ایشان در آن همایش خبر خوشی برای کسانی که می‌خواهند با عراق تجارت کنند داشت. به‌طور کلی در دنیا تضمین و بیمه کردن صادرات وابسته به این است که کشوری که قرار است به آن صادرات شود از نظر ریسک در چه سطحی طبقه‌بندی شده است. اگر کشور مقصد کم‌ریسک باشد مبلغی که برای بیمه گرفته می‌شود کمتر است و راحت‌تر بیمه می‌شود. اگر کشور مقصد خطرناک باشد و احتمال اینکه کار با مشکل مواجه شود بالاتر باشد، مبلغ بیشتری گرفته می‌شود. این ریسک با عددی بین یک تا 7 طبقه‌بندی می‌شود. ریسک عراق از نظر همه کارشناس‌های دنیا 7 است. خبر خوش صندوق ضمانت صادرات برای تجار فعال در عراق این بود که عدد ریسک عراق را یک درنظر می‌گیرند تا مبلغ کمتری برای بیمه از طرف تجار پرداخت شود. اتاق بازرگانی ایران و عراق طبیعتا سخنگوی بخش خصوصی است و من نمی‌توانم از طرف آنها این قول را به فعالان اقتصادی بدهم ولی می‌توانم پیگیری و اطلاع‌رسانی کنم.

 

  • امنیت مالی و بیمه

مسئله‌ای که خیلی از تجار ایرانی باید به آن توجه کنند این است که همه مناطق عراق ناامن نیست. اگر قرار باشد تجار از حضور در عراق بترسند ما اصلا نمی‌توانیم با عراق کار کنیم. همه دنیا در عراق فعالند؛ آمریکا، چین و بعضی از کشور‌های اروپایی. ما هم نباید از حضور در عراق بترسیم. باید واقعیت‌ها را ببینیم و واقعیت این است که با اینکه عراق یک کشور در حال جنگ است اما در حال حاضر خیلی از بخش‌های آن تا حد قابل‌قبولی امن است، زندگی در آن جریان دارد و می‌توان آنجا حضور داشت و کار کرد.

 

ما در همایشی که چندی پیش برگزار کردیم، میزبان مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات بودیم. ایشان در آن همایش خبر خوشی برای کسانی که می‌خواهند با عراق تجارت کنند داشت. به‌طور کلی در دنیا تضمین و بیمه کردن صادرات وابسته به این است که کشوری که قرار است به آن صادرات شود از نظر ریسک در چه سطحی طبقه‌بندی شده است. اگر کشور مقصد کم‌ریسک باشد مبلغی که برای بیمه گرفته می‌شود کمتر است و راحت‌تر بیمه می‌شود. اگر کشور مقصد خطرناک باشد و احتمال اینکه کار با مشکل مواجه شود بالاتر باشد، مبلغ بیشتری گرفته می‌شود. این ریسک با عددی بین یک تا 7 طبقه‌بندی می‌شود. ریسک عراق از نظر همه کارشناس‌های دنیا 7 است. خبر خوش صندوق ضمانت صادرات برای تجار فعال در عراق این بود که عدد ریسک عراق را یک درنظر می‌گیرند تا مبلغ کمتری برای بیمه از طرف تجار پرداخت شود. اتاق بازرگانی ایران و عراق طبیعتا سخنگوی بخش خصوصی است و من نمی‌توانم از طرف آنها این قول را به فعالان اقتصادی بدهم ولی می‌توانم پیگیری و اطلاع‌رسانی کنم.

 

  • مراجع رسمی برای تجارت با عراق کدامند؟

یکی از مراجع رسمی برای کسب اطلاعات مربوط به تجارت، اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق است که من هم به‌عنوان دبیرکل در آن فعالیت می‌کنم. در اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، ما دائما در‌حال تولید محتوا و انتشار مطالب مرتبط با این تجارت هستیم.

 

ما از طریق سایت اینترنتی اتاق مشترک با مخاطبان خود در ارتباط هستیم و همچنین در شبکه‌های مجازی فعالیم و سعی می‌کنیم یک اطلاع‌رسانی دقیق و مسئولانه پیرامون این تجارت داشته باشیم. همچنین سالانه همایش‌هایی در زمینه آموزش و آگاهی تاجران از تجارت عراق و شرایط آن برگزار می‌کنیم.

 

از دیگر منابعی که می‌توان به آن مراجعه کرد، رایزنی بازرگانی ایران در عراق است. رایزن در واقع نماینده سازمان توسعه تجارت است و از طریق سایت رسمی این سازمان هم می‌شود اطلاعاتی کسب کرد. ستاد توسعه اقتصادی عراق هم مسئولیت دارد پاسخگوی مراجعان مرتبط باشد. همچنین ستاد ویژه عراق در وزارت خارجه و رایزن اقتصادی عراق در ایران می‌تواند مرجع مناسبی باشد.


  • آمارها چه می‌گویند؟

در 4 ماه اول امسال براساس آمار اخیر گمرک، ارزش صادرات غیرنفتی ایران به عراق نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۲۳‌درصد رشد داشته است. این در حالی است که به گواهی آمار گمرک ایران، ارزش صادرات کالایی ایران از مبادی گمرکی به عراق در سال1394 بالغ بر 6/5 میلیارد دلار بوده است. طی تحلیل و تجمیعی که روی این آمار داشتیم، عمده اقلام صادراتی در 5 گروه قابل‌طبقه‌بندی است:

 

محصولات کشاورزی، دامی، صنایع‌غذایی: شامل لبنیات، تخم‌مرغ، تره‌بار، صیفی، میوه، خشکبار، رب‌گوجه، چیپس، مربا، آبمیوه، بیسکوئیت، کیک، کلوچه و… 40درصد

مصنوعات پتروشیمی و صنایع شیمیایی: شامل مصنوعات پلاستیک، پلیمر، پلی‌اتیلن، روغن‌های معدنی، گازمایع، قیر، کاتالیست‌ها و… 20درصد

صنایع فلزی، ماشین‌آلات و تجهیزات، خودرو وصنایع وابسته: شامل فولاد(ورق، میلگرد، تیرآهن)، کولر آبی، توربین گازی، شیرآلات، خودرو، لوازم یدکی، تجهیزات الکتریکی و… 20درصد

سیمان و مصالح ساختمانی:شامل انواع سیمان، کلینکر، بلوک‌های سیمانی، کاشی، مصنوعات سرامیکی ساختمانی، سنگ‌های ساختمانی و… 15درصد

کفپوش‌های نسجی و سایر:شامل فرش، موکت، پتو و… 5درصد

 

  • برای تجارت با عراق بدانید که…

امور گمرکی کالا ،هم در گمرک ایران و هم در گمرک عراق، شامل مواردی است که صادرکنندگان قبل از صدورکالا، باید درباره آنها تحقیق کنند.

باید از مجاز بودن صادرات آن کالا از ایران مطلع شوند.

مطمئن شوند که برای کالا عوارض صادراتی از طرف گمرک ایران وضع نشده است.

اطمینان حاصل کنند که واردات کالا به عراق از طرف عراق منع نشده و با کسی که قرار است در عراق این کالا را دریافت کنند هماهنگ باشند.

کالا در گمرک ایران و عراق به یکسری اسناد و مدارک کیفیت‌سنجی نیاز دارد که قبل از صدور کالا، باید برای دریافت آنها اقدام کنند. در بعضی ممکن است نیاز به یکسری آزمایش‌ها داشته باشد که باید در آزمایشگاه گمرک انجام شود.

باید به نوع بسته‌بندی کالا توجه کنند. هر شکل بسته‌بندی‌ای امکان صادرات به عراق را ندارد و عراق هم مثل سایر کشورها دارای ضوابطی در این زمینه است.

نوشته‌ها و مطالب روی بسته‌بندی را از نظر قوانین ایران و عراق چک کنند.

توجه کنند که تاریخ تولید و انقضای کالا حتما باید به میلادی و با ارقام لاتین روی کالا درج شود. درج تاریخ فارسی می‌تواند منجر به معدوم‌شدن کالا در کشور عراق ‌شود.

مدت ماندگاری برای مصرف کالا را روی آن درج کنند. توجه به این نکته ضروری است که بعضی از محصولات در اداره استاندارد ایران ماندگاری طولانی‌تر یا کوتاه‌تری نسبت به استاندارد عراق دارند. به همین دلیل باید ماندگاری کالا را بر مبنای استاندارد عراق ثبت کنند.

مجوز‌ها و استانداردهای داخلی و بین‌المللی و اسناد لازم برای ترخیص کالا از گمرک‌های هر دو کشور را از مراجع ذی‌ربط استعلام کنند.

هماهنگی‌های لازم برای دریافت گواهی انطباق کالا یا COC که برای بعضی از کالاهای صادراتی از طریق شرکت‌های بازرسی کالا داده‌ می‌شود را انجام دهند.

برای دریافت گواهی از مبدا، ابتدا به اتاق بازرگانی و سپس به رایزن اقتصادی عراق در ایران مستقر در سفارت عراق مراجعه کنند و پیش از ارسال محموله، گواهی لازم را دریافت کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت