انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

موضع متفاوت پلی اتیلن سازها در برخورد با کدهای معاف از مالیات

یکی از مهم ترین چالش های فعلی برای صنعت پتروشیمی داخلی، نبود روند واحد در دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سوی تمامی پتروشیمی هاست.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از پتروتحلیل، در حال حاضر تولیدکنندگان پلی پروپیلن به نتیجه واحدی برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده رسیده اند و این موضوع سبب شده تا بازار پلی پروپیلن ها به ثبات برسد و از آشفتگی نجات یابد. حال آنکه پلی اتیلن سازها متاسفانه در ماههای اخیر نتوانسته اند به اجماع کلی برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده برسند و از این رو بازار پلی اتیلن ها همچنان با خودنمایی کدهای معاف از مالیات درگیر است.

 

این در حالی است که برخی از پلی اتیلن سازها در این مدت تلاش کردند تا با دریافت مالیات بر ارزش افزوده، در جهت آرامش بازار حرکت کنند، اما هنوز عده ای از مجتمع های پتروشیمی نسبت به کدهای معاف از مالیات موضع مشخصی اعلام نکرده اند و این موضوع سبب شده تا دو دستگی بین تولیدکنندگان پلی اتیلن ایجاد شود. اعلام موضع مشخص از سوی پتروشیمی بندرامام که حجم بالایی از معاملات را به خود اختصاص می دهد، همچنین پتروشیمی جم، مهر و لاله می تواند خریدهای کدهای معاف از مالیات را محدود کرده و بازار را به آرامش برساند.

 

ذکر این نکته ضروری است که پتروشیمی امیرکبیر و آریاساسول در هفته های گذشته با اعلام دریافت مالیات بر ارزش افزوده تلاش کردند تا به بازار پلی اتیلن ها سروسامان دهند، اما به نظر می رسد که حضور تمامی پلی اتیلن سازها برای دریافت کدهای معاف از مالیات نیاز است.

 

با این حال با توجه به اینکه حجم فروش برخی از پلی اتیلن سازها مانند بندرامام و جم بسیار بالا است و کالاهای مشابه نیز در مجتمع های تولیدکننده پلی اتیلن وجود دارد، به نظر می رسد اجماع کلی برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده دشوار شده است. از سوی دیگر هم اراده واحدی نیز برای همسو کردن این پتروشیمی ها با وجود ارسال نامه ای از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده وجود ندارد و این موضوع نگران کننده است.

 

حضور کدهای معاف از مالیات را می توان در معاملات پلی اتیلنی ها مشاهده کرد؛ به طوری که با نوسان حجم تقاضا برای یک کالای واحد با فرض کیفیت نسبتا یکسان باعث شده تا تقاضای متفاوتی در تابلوی بورس درج شود که این نکته نیز نشان دهنده این ادعاست.

 

البته نمی توان برای تمامی معاملات چنین چارچوبی را لحاظ کرد ولی در روزهای اخیر با کاهش قیمت ها در بازار آزاد، این احتمال یعنی خودنمایی مجدد کدهای معاف از مالیات را شاهد هستیم.

برخی کارشناسان معتقدند تحریک تقاضا برای محصولات مختلف از جمله بازار پتروشیمی ها در سال جاری قادر به ایجاد تعادل در بازار این محصولات خواهد بود. بر این اساس احتمالا دو طرح خروج از رکود و برنامه های مرتبط با این حوزه از یکسو و بسته حمایت صادراتی از سوی دیگر
می تواند به تحریک تقاضا در سال جاری منجر شود.

 

اقتصاددانان معتقدند تحریک تولید از کانال تقاضای واقعی و صادرات به خصوص در بخش پتروشیمی که به شدت در بخش های مختلف و متنوع کاربرد دارد یکی از اتفاقات مهم در ماه های پیش رو است. بر این اساس انتظار می رود روند فعلی در بازار محصولات پتروشیمی پایدار نباشد. موضوع دیگر اما حمایت های شرکت های پتروشیمی از خریداران در بورس کالا است. این به آن معنا است که نشانه های حمایتی از سمت شرکت ها در بازار محصولات پتروشیمی دیده می شود و به همین دلیل ممکن است تقاضای خرد در این بازار اندکی تحریک شود که ماحصل این امر رونق معاملات است. این موضوع به خصوص برای آن دسته از محصولاتی که در شرایط فعلی از تقاضای بالایی برخوردار نیستند از اهمیت بالایی برخوردار است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت