انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

واحد الفین پتروشیمی ایلام امسال افتتاح می‌شود

مدیر واحد HDPE پتروشیمی ایلام با اشاره به افتتاح واحد الفین مجتمع تا پایان سال جاری گفت: واحد HDPE پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید بالایی دارد که هم اکنون ۵۰ درصد از آن در مدار تولید قرار دارد و با افتتاح فاز الفین که ظرفیت تولید ۴۲۵ هزار تن اتیلن در سال را دارد قطعا یکی از عمده مشکلات واحد ما نیز که مربوط به خوراک است مرتفع خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از ارانیکو، هادی خرمی افزود: با افتتاح  واحد الفین پتروشیمی ایلام محدودیت خوراک ما از بین خواهد رفت و دیگر مشکلی تحت عنوان کار در ظرفیت پایین نخواهیم داشت. مسئله دوم که مهمتر از موضوع اول است  قطع وابستگی به عسلویه است و مهمتر آنکه هزینه تولید محصول شرکت به شدت کاهش پیدا خواهد کرد چرا که دیگر نیازی به خرید خوراک به قیمت فوب خلیج فارس و یا هزینه حمل آن و… نیست، که در نتیجه آن حاشیه سود شرکت افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

وی گفت: برنامه‌هایی مانند تزریق به خط لوله اتیلن غرب و یا توسعه و ساخت واحدهای پایین دستی  نیز برای مازاد تولید واحد الفین مجتمع پتروشیمی ایلام در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد:  با توجه به محصولاتی همچون: باک بنزین، ورقه های فیلم، نخ‌های نایلونی و… واحد بهره برداری HDPE  پتروشیمی ایلام توانایی تولید ۳۶ گرید از HDPE و NDPE را با توجه به موارد مصرف مختلف دارد، اما عمده تولید مجتمع از ابتدا تاکنون بر روی ۳ گرید اصلی بوده است، گرید اینجکشن  که یک گرید برای تزریق در صنایع پایین دستی است عمده تولید محصولات ما در سال اول بود.

 

وی ادامه داد: بعد از آن گرید را به گریدهای مونو فیلامنت که در حوزه نخ های نایلونی، طناب ها و قلاب های  ماهیگیری کاربرد دارد تغییر داده شد، بعد از آن هم با توجه به سیاستهای شرکت  تمرکز بر روی گرید فیلم پلی اتیلن سنگین ۷۰۰۰ اف که برای ساخت کیسه های پلاستیکی و نایلونی است گذاشته شد.

 

مدیر واحد HDPE پتروشیمی ایلام اظهار داشت:  تاکنون نیز ۹۰ درصد از محصولات به چین صادر شده که خوشبختانه هیچ مشکلی از جهت کیفیت محصولات گزارش نشده است، پتروشیمی ایلام علاوه بر محصول اصلی که پلی اتیلن سنگین است، محصولی به نام وکس پلی اتیلنی که یک محصول جانبی از فرآیند تولید پلی اتیلن است را نیز تولید می‌کند، در ایران تنها ۳ مجتمع  پتروشیمی ایلام، مهر و بندر امام توانایی فلکت کردن وکس را دارند.

 

وی در خصوص ویژگی‌های این محصول گفت: وکس پلی اتیلنی در واقع یک نوع ضایعات است که رشته های آن برای تبدیل به پلی اتیلن کامل نشده است، در شرکت‌های دیگر این ماده به صورت خمیر استحصال و به فروش میرسد، اما مجتمع ایلام این قابلیت را دارد که ناخالصی این خمیر را جدا و مذاب کرده و نهایتا به صورت فلکت ( پولکی) در بیاورد برای این فرآیند نیز تجهیزات خاصی باید در مجتمع  طراحی و مستقر شود، اوایل شروع به کار این واحد، مشکلاتی وجود داشت اما خوشبختانه با تلاش همکاران و تغییرات بسیاری که در طراحی انجام شد محصولات وکس ما پیش فروش برای صادرات شده و مشکلی بابت آن نداریم.

 

خرمی  ظرفیت اسمی مجتمع پتروشیمی ایلام را ۳۰۰ هزار تن در سال با ۳۳۰ روز کاری عنوان و بیان کرد: ۳۵ روز نیز برای تعمیرات اساسی در نظر گرفته شده است، اما توانایی تولید در گریدهای مختلف، متفاوت است در برخی از گریدها روزانه میتوان ۱۰۰۰ تن تولیدات داشت در برخی دیگر ۸۰۰ تن  ولی به صورت میانگین۳۰۰ هزار تن در سال است.

 

وی در خصوص مزیت های پتروشیمی ایلام برای صادرات محصولات گفت:  قطعا دست ما برای صادرات به کشورهای اروپایی و غرب مثل ترکیه و روسیه  نسبت به سایر شرکت‌هایی که به عسلویه نزدیک هستند بازتر خواهد بود ،تنها شرکتی که هم اکنون با محصولات ما توانایی رقابت دارد پتروشیمی مهر است که مزیت نزدیکی به مرزهای غرب را ندارد.

 

خرمی عمده مشکلات مجتمع پتروشیمی ایلام را کمبود خوراک دانست و تصریح کرد: البته یک سری از مشکلات در همه مجتمع‌های پتروشیمی مشترک است، مثل تامین قطعات یدکی که در دوران تحریم ما را با مشکل دچار کرد، خوشبختانه برای واحد پلی اتیلن قطعات یدکی به میزان مناسبی از قبل خریده شده بود و این مسئله با تحریم‌ها مواجه نشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت