انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

آخرین‌گمانه زنی‌ها از فرمول‌های قیمتی در بورس کالا

دنیای اقتصاد در شماره امروز خود سه شنبه 30مرداد حواشی قیمت گذاری محصولات پتروشیمی را بررسی کرده است.

از امروز عرضه‌ محصولات مختلف همچون فولاد، فلزات و محصولات پتروشیمی در بورس کالا از سر‌گرفته می‌شود که همین امر به معنی انتظار برای بازگشت آرامش نسبی به بازارهاست. در روز گذشته ستاد تنظیم بازار در جلساتی به بررسی رخدادهای موجود و سناریوهای قیمتی متفاوت پرداخت؛ ولی تا لحظه تنظیم این گزارش، خروجی آن به‌صورت مستند و رسمی اعلام نشده است.

 

شنیده‌های پراکنده از نتیجه جلسه دیروز از تداوم قیمت‌گذاری با دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر می‌دهد؛ یعنی روال سابق قیمتی باز هم در معاملات بورس کالا حاکم خواهد بود. تنها تغییری که به‌صورت قطعی در بورس کالا ابلاغ شده افزایش سقف مجاز قیمت‌ فولاد از ۵ درصد به ۱۰ درصد است که در اطلاعیه‌ای رسمی اطلاع‌رسانی شده است. یک منبع آگاه در مصاحبه با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: شورای عالی بورس هنوز به تصمیم‌ نهایی نرسیده و تا زمانی که بخشنامه جدید از سوی وزات صمت صادر نشود، همین روند فعلی یعنی تداوم عرضه‌ها پیگیری خواهد شد. با توجه به جلسه ستاد تنظیم بازار و نظر شورای عالی بورس بر حمایت از صنایع داخلی و جلوگیری از هر گونه اعمال فشار بر بازار و خریداران مواد اولیه در بورس کالا و انرژی، وضعیت معاملاتی به روال پیشین باز‌می‌گردد؛ ولی منتظر دستورالعمل‌های جدید وزارت صمت خواهند ماند که قرار است به زودی ابلاغ شود. به‌صورت دقیق‌تر قیمت‌گذاری محصولات فولادی و پتروشیمی باز هم با دلار ۴۲۰۰ تومانی تداوم داشته؛ ولی سقف مجازنوسان قیمت‌ فولاد به ۱۰ درصد افزایش می‌یابد که این مطلب نظر ستاد تنظیم بازار است. نکته دیگر شرایط قیمت‌گذاری مس و آلومینیوم است که احتمال آزادسازی این نرخ وجود دارد یعنی محصولات در این دو بازار شاید بر پایه دلار بازار ثانویه قیمت‌گذاری شود؛ اگرچه نتیجه نهایی به‌صورت رسمی اعلام می‌شود و تا زمان ابلاغ رسمی این تنها یک احتمال است.

دنیای اقتصاد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت