انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

بازار آرام معامله محصولات پتروشیمی‌ در بورس کالا

هفته نیمه تعطیل پیشین سبب شد تا حجم داد و ستد پلیمرها در بورس کالا کاهش یابد اگرچه حجم معامله ترکیبات شیمیایی تغییر چندانی نداشت.
بورس کالای ایران

بازار پلیمرها  هفته گذشته با کاهش حجم معاملات در بورس کالا روبه‌ رو شد آن هم در شرایطی که هفته قبل شاهد ثبت کمترین حجم معاملات پلیمرها در 9 هفته اخیر بودیم و این رقم به کمتر از 45 هزار و 700 تن رسید. افت 7 درصدی عرضه‌ها و کاهش 15.6 درصدی تقاضا از مهمترین دلایل کاهش 15 درصدی حجم داد و ستد پلیمرها بود. در هفته گذشته نزدیک به 60 درصد عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت که برای بازار پلیمرها رقم چندان جذابی به شمار نمی‌رود.

همان‌گونه که در آمارهای فوق به آن اشاره شد؛ کاهش تقاضا مهمترین دلیل برای افت حجم داد و ستد پلیمرها اگرچه حجم عرضه‌ها نیز در هفته‌های اخیر در یک روند نزولی نوسان کرده است.

براساس این گزارش ، در بازار آزاد نیز شاهد مقاومت نسبی قیمت‌ها در برابر جریان کاهشی موجود هستیم اگرچه باز هم قیمت‌های پایه در بورس کالاست که جریان قیمتی در بازار داخلی را راهبری می‌کند. البته نیمه‌تعطیل بودن هفته گذشته به معنی کاهش جذابیت خرید بوده است ولی کاهش مستمر تقاضا در هفته‌های اخیر که به افت حجم داد و ستد در بورس کالا منجر شده ، در صورت تداوم برای تولیدکنندگان واقعی و همچنین حجم تولید در صنایع تکمیلی سیگنال مثبتی به شمار نخواهد آمد. در هر حال می‌توان گفت که آمارهای معاملاتی در هفته قبل از ورود بازار پلیمرها به فاز رکود حکایت دارد و پیش بینی می شود این وضعیت در هفته جاری بهبود یابد.

بازار شیمیایی‌های بورس کالا در هفته قبل تغییر چندانی با هفته قبل از آن نداشت و افت معاملاتی ناچیزی به ثبت رسید. در هفته قبل حجم داد و ستد ترکیبات شیمیایی در بورس کالا رقمی نزدیک به 20 هزار و 400 تن بود که البته کمتر از متوسط معاملات هفتگی در شش ماهه اول سال جاری به شمار می‌رود. در هفته گذشته حجم عرضه ترکیبات شیمیایی 2.2 درصد و تقاضای این گروه کالایی 4.5 درصد افت کرد و البته نزدیک به 45 درصد از عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت.

منبع:نیپنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت