انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

ترخیص کالا بدون دریافت حقوق ورودی برای اولین بار

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از ترخیص ۸۰ درصد کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی خبر داد و گفت: این کار برای اولین بار در کشور در حال انجام است.

مهرداد جمال ارونقی، درخصوص ترخیص نسیه کالاهای اساسی از گمرک توضیح داد: ۲۵ گروه کالاهای اساسی از جمله ذرت، جو، دانه های روغنی، شکر، گندم و … مانند مابقی کالاها، طبق قانون ابتدا باید حقوق ورودی را که برای هر کشتی چندین میلیارد تومان می‌شود، بپردازند و بعد اجازه ترخیص کالا دارند اما با ارائه این تسهیلات، در حال حاضر گمرک این اجازه را می‌دهد که تا ۷۰ الی ۸۰ درصد کالاها ترخیص شود و ۲۰ درصد باقی‌مانده در گمرک بماند تا کالاها در بازار توزیع شود و پس از فروش و متعاقب آن، پرداخت حقوق ورودی، ۲۰درصد باقی‌مانده هم ترخیص می‌شود.
ارونقی با اشاره به اینکه واردات کالاهای اساسی معمولاً شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند، اظهار کرد: در برخی موارد که واردکنندگان چند محموله در چند شناور، موجود دارند، گمرک کالای یک شناور را به عنوان وثیقه نگهداری و اجازه ترخیص کالاهای موجود در مابقی شناورها را صادر می‌کند که این هم روش دیگری در ارائه تسهیلات برای کالاهای اساسی است.
معاون فنی گمرک از وجود حدود ۴ میلیون تن کالاهای غیر اساسی غیر کانتینری در بنادر کشور که اغلب این کالاها سرمایه‌ای یا ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید هستند، خبر داد و گفت: تسهیلاتی برای ترخیص زودتر و راحت‌تر کالاهای مورد نیاز تولید و مواد اولیه تولیدی در نظر گرفته شده که متعاقباً اعلام می‌شود.
رییس کمیته راهبری گمرک ایران درباره وضعیت موجودی کالاهای اساسی موجود در گمرک خاطر نشان کرد: طبق آمار ارائه شده از سوی مراجع ذیربط، حدود ۲ میلیون تن ذرت، ۵۵۱ هزار تن جو، ۴۰۷ هزار تن سویا و ۲۰۵ هزار تن دانه‌های روغنی در بنادر کشور موجود است که متعاقب اظهار صاحبان کالا نسبت به انجام تشریفات گمرکی این اقلام بصورت شبانه روزی یا حمل یکسره اقدام می‌شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت