انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

ترکش نرخ جهانی بر بدنه بازار پتروشیمی‏‏‌ها

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا با راهبری قیمت‌های جهانی این محصولات، روز گذشته با ترکیبی از کاهش و افزایش اعلام شد و دیگر متغیر معادله تعیین نرخ پایه، یعنی میانگین هفتگی بهای نیمایی دلار با اندکی کاهش، تاثیر ناچیزی برجای گذاشت.

واگرایی متغیرهای اثرگذار بر نرخ پایه پتروشیمیایی‌‌‌ها

این روزها نرخ پایه محصولات پتروشیمیایی بورس‌کالا تحت‌تاثیر دو سیگنال متناقض از سوی متغیرهای اثرگذار بر این بازار قرار گرفته است. با صعود بهای نفت در بازارهای جهانی، این انتظار وجود دارد که قیمت تمام‌شده این گروه از محصولات با روند افزایشی همراه شود؛ همان‌طور که چندی است جرقه‌‌‌های رشد بهای نرخ در بین پلیمرها و محصولات شیمیایی این بازارها خودنمایی می‌کند. در جریان قیمت‌های اعلامی روز گذشته نیز عمده گریدهای پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا با رشد نرخ جهانی در معادله کشف نرخ پایه همراه شدند که این امر زمینه‌‌‌ساز افزایش قیمت پایه بیش از نیمی از محصولات این بازار در عرضه‌‌‌های هفته جاری شده است. به این ترتیب، از سوی یکی از بازیگران اصلی معادله کشف نرخ پایه، سیگنال افزایش نرخ به این بازار مخابره می‌شود. اما معادله اصلی قیمت پایه مبتنی بر دو متغیر اصلی است که قیمت مبنای نیمایی دلار، دیگر اهرم اصلی این بازار در نظر گرفته می‌شود. هفته گذشته برآیند نوسان‌‌‌های بهای نیمایی دلار روند کاهشی را ترسیم کرد که افت 14/ 0درصدی قیمت مبنای نیمایی دلار را رقم زد. به عبارت دقیق‌‌‌تر، این متغیر حاصل میانگین هفتگی خرید و فروش نرخ دلار طی هفته گذشته است که به میزان 24‌هزار و 40تومان محاسبه و در مقایسه با قیمت مبنای نیمایی دلار اول اسفندماه 33تومان تضعیف شده است. این میزان کاهش، چندان اثر قدرتمندی بر جهت‌‌‌گیری معادله تعیین نرخ پایه نخواهد گذاشت، اما با توجه به چشم‌‌‌انداز مثبت مذاکرات وین و احتمال بالای حصول توافق در روزهای آینده، محرکی کاهشی در این بازار تلقی شود که در صورت مشخص شدن نتیجه مذاکرات و رفع تحریم‌‌‌ها روند کاهشی در بازار ارز شتاب بیشتری خواهد گرفت.

به این ترتیب، بازار محصولات پتروشیمیایی از سوی دو متغیر اثرگذار بر قیمت پایه، با دو سیگنال متناقض همراه است که جهت‌‌‌گیری دورنمای این بازار را مبتنی بر میزان تغییرات این دو متغیر ترسیم می‌کند.

البته تجربه ثابت کرده است که غالب اهالی بازار بیش از آنکه تغییرات قیمت جهانی را مدنظر قرار دهند، به تکانه‌‌‌های بهای ارز واکنش نشان می‌دهند؛ چرا که علاوه بر قیمت مبنای نیمایی دلار که در معادله کشف نرخ پایه به‌عنوان متغیر اصلی تعریف شده است، نوسان بهای آزاد ارز پتانسیل تغییر ذهنیت اهالی بازار و امکان راهبری داده‌‌‌های اصلی معاملات بازار یعنی حجم تقاضا، عرضه و در نهایت میزان دادوستدها را دارد.

به نوعی می‌‌‌توان از این متغیر به عنوان عاملی بیرونی یا غیرمستقیم نام برد که شاکله ذهنیت معامله‌‌‌گران بازار محصولات پتروشیمیایی را تشکیل می‌دهد.

رشد عرضه پلیمرهای بورس‌کالا برای دومین هفته متوالی

تالار فیزیکی محصولات پلیمری بورس‌کالا هفته گذشته میزبان 97‌هزار و 459تن انواع مواد اولیه پلیمری بود که نسبت به هفته ماقبل از رشد نزدیک به یک‌درصدی حکایت دارد. ثبت این رقم برای عرضه نه‌تنها بیش از متوسط حجم عرضه هفتگی نیمه اول و دوم سال‌جاری است، بلکه بیشترین مقدار طی 19هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود. بر این اساس روند افزایشی عرضه در این بازار طی دو هفته متوالی در کنار همراهی تقاضا، نیروی محرکه لازم را برای رشد حجم معاملات پلیمرها فراهم کرده است.

البته تقاضای واردشده به این بازار در سطوح قابل قبولی نوسان می‌کند؛ اما با ثبت میزان 118‌هزار و 148تن، نسبت به هفته ماقبل خود کاهش 5/ 5درصدی دارد. در نهایت تقابل عرضه و تقاضا در این بازار طی هفته گذشته معامله 81‌هزار و 325 تن از پلیمرها را رقم زد.

صعود یکپارچه داده‌‌‌های معاملات شیمیایی‌‌‌ها

در جریان معاملات بازار محصولات شیمیایی بورس‌کالا طی هفته گذشته، شاهد افزایش یکپارچه هر سه داده پراهمیت معاملاتی این بازار بودیم. به عبارت دقیق‌‌‌تر، به میزان 46‌هزار و 921تن انواع مواد شیمیایی در بورس‌کالا طی هفته گذشته عرضه شد که نسبت به هفته ماقبل بالغ بر 38‌درصد رشد داشت. در برابر این میزان عرضه، تقاضای 39‌هزار و 90تنی شکل گرفت که نسبت به هفته گذشته افزایش 54درصدی را به ثبت رساند. از این رو با همگرایی دو نیروی اصلی این بازار، یعنی عرضه و تقاضا در مسیر افزایشی، بالغ بر 33‌هزار تن محصول مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل خود از رشد قابل‌توجه 74درصدی حکایت دارد. این میزان افزایش در داده‌‌‌های حیاتی این بازار طی معاملات هفته گذشته برجسته است؛ اما باید در نظر گرفت که در هفته منتهی به 29بهمن‌ماه شاهد سقوط محسوس این داده‌‌‌ها در بازار بودیم.

رشد شتابان نفت با شروع درگیری روسیه و اوکراین

شروع درگیری میان روسیه و اوکراین جریان‌ساز اصلی رشد شتابان بازار نفت و سایر حامل‌های انرژی شد؛ به گونه‌‌‌ای که نفت با تجربه نوسان قیمتی نزدیک به 100دلار رکوردهای قیمتی هشت‌سال گذشته خود را جابه‌جا کرد. اما افت‌وخیزهای قیمتی در این بازار همچنان ادامه یافت و در نهایت در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، یعنی 25 فوریه، هر بشکه نفت‌خام برنت به میزان 98دلار و 11سنت معامله شد که طی ماه گذشته بالغ بر 11‌درصد افزایش بها را تجربه کرد.

این روزها سرمایه‌گذاران چگونگی تاثیر بحران روسیه و اوکراین بر عرضه سوخت را ارزیابی می‌کنند؛ چرا که جریان قیمت در عمده بازارهای جهانی نوسان قابل‌توجه قیمت را تجربه کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌‌‌ترین اظهارات خود بیان کرد که ایالات‌متحده با سایر کشورهای مصرف‌کننده عمده نفت، برای آزادسازی هماهنگ ذخایر همکاری خواهد کرد. برآیند نوسان بهای نفت طی هفته گذشته نزدیک به 5‌درصد ارزیابی می‌شود؛ زیرا سرمایه‌گذاران از چشم‌‌‌انداز اختلالات عرضه به دلیل تحریم‌‌‌های مالی روسیه نگران هستند. در همین حال، ذخایر نفت خام ایالات‌متحده در اوکلاهاما در حال کاهش است و به سطوح بحرانی نزدیک شده که می‌‌‌تواند همچون محرکی اثرگذار در جهت افزایش بهای نفت عمل کند. نفتا نیز به‌عنوان اصلی‌‌‌ترین خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمیایی از نرخ 861دلار به ازای هر تن عبور کرد و به میزان 73/ 11‌درصد طی ماه اخیر افزایش بها را به ثبت رساند. به این ترتیب می‌‌‌توان انتظار رشد قیمت تمام‌شده محصولات پتروشیمیایی را با افزایش نرخ خوراک مایع و گاز شرکت‌های پتروشیمی محتمل دانست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت