انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

درآمدهای حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات می‌شوند

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۱۴۰۰ گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می‌شوند.

رحیم زارع در نشست خبری امروز (یکشنبه ۱۴ دی) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با هدف تشریح مصوبات و بررسی‌های انجام شده در این کمیسیون، گفت: امروز ۴ موضوع در کمیسیون تلفیق بودجه مورد بررسی قرار گرفت که شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده موضوع نخست بود تا دهک‌های ثروتمند از این معافیت برخوردار نشوند.
نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصوبه دوم درخصوص اصلاح درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده بود که براساس آن از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد البته بدون آنکه نرخی رشد کند. با توجه به اینکه سامانه مدعیان در سال گذشته راه‌اندازی شده، اکنون نیز در حال تکمیل است و براساس قانون برنامه ششم، ۶ درصد از ۹ درصد جی دی پی (GDP) اسمی یا تولید ناخالص داخلی، درآمدهای مالیات برارزش افزوده برای دولت بود و رشد اقتصادی که دولت برای سال آینده پیش بینی کرده است. ان شاء الله با خروج از کرونا این درآمدها از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار تومان افزایش پیدا کند.
زارع گفت: مصوبه سوم؛ حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد بود که تاکنون این معافیت داده می‌شد اما کمیسیون تلفیق این معافیت را حذف کرد البته شرایط “معافیت بر عملکرد” طبق قانون خاص خود و قانون احکام دائمی که در سال ۹۶ پیش می‌برد و این مصوبه معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد (نه مناطق ویژه) را شامل می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۱۴۰۰ اضافه کرد: در مصوبه چهارم؛ با هدف جلوگیری از خام فروشی و حمایت از تولید داخل درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می‌شوند البته صادرات محصول مشمول مالیات و عوارض نیست.
وی اضافه کرد: همچنین در رابطه با “اصلاح مالیات برارزش افزوده “که به دنبال آن میزان درآمدهای دولت افزایش پیدا می‌کند، باید گفت؛ با توجه به اینکه سامانه راه اندازی شده از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند و شفاف سازی درآمدها را به دنبال دارد، میزان درآمدهای مالیات بر ارزش‌افزوده دولت را از درآمدها از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار تومان در کمیسیون تلفیق افزایش دادیم.
وی همچنین در مورد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، بیان کرد: از آنجا که تولیدکنندگان مشمول مالیات بر عملکرد می‌شوند که این معافیت‌ها را دارند لذا حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده بیشتر شامل کارهای دلالی، واسطه‌ای، وارداتی و خدماتی می‌شود که هیچ ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارند اما معافیت‌ها شامل بخش‌های تولیدی می‌شود.

منبع : ایبنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت