انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

سنت‌شکنی قیمتی در نرخ‌های پایه پلیمرها

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی در روز گذشته با میل به کاهش نرخ اعلام شد که یک داده بسیار مهم در این بازار به شمار می‌رود، گویی تغییر فاز قیمت‌ها حتی از مسیر نرخ‌های رسمی هم قابل مشاهده است. قیمت دلار نیمایی در نرخ‌های مورد محاسبه با ۵۸/ ۰ درصد کاهش نرخ اعلام شد که ذات کاهش این قیمت برای اولین بار از هفته منتهی به ۳۰ خرداد تاکنون درج شده است.

این در حالی است که بزرگ‌ترین کاهش نرخ نیمایی در قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی از هفته منتهی به ۲۹ فروردین‌ماه تاکنون ثبت شده است. در هر حال نزدیک به نیمی از قیمت‌های پایه پلیمرها در روز گذشته برای هفته پیش‌رو با کاهش نرخ اعلام شده است که مدت‌ها در این بازار بی‌سابقه بود و یک سیگنال بنیادین غیرقابل انکار را برای بازار ترسیم کرده است. البته جرقه‌های احتمالی بهای ارز آزاد را نمی‌توان نادیده گرفت که بر نرخ‌های نیمایی هم غالبا اثرگذار بوده است ولی در هر حال نرخ‌های فعلی به شدت بالاست و شاید شتاب رشد قیمت‌های نیمایی ارز فضای چندانی برای خودنمایی نداشته باشد. در بازارهای جهانی هم نوسان قیمت نفتا هفته‌هاست از رشد نرخ قدرتمندی برخوردار نبوده که می‌تواند محرک جدیدی برای عدم رشد قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمیایی باشد آن‌هم در شرایطی که موج دوم شیوع ویروس کرونا برتر از خوش‌بینی‌های کشف واکسن جدید ایفای نقش کرده و یک ثبات نرخ موقتی با میل به کاهش قیمت‌ها را در بر داشته است. این روند احتمال رشد بیشتر قیمت‌ها را محدود کرده بنابراین در صورت عرضه‌های مکفی در بازار امیدواری به آرامش بیشتر قیمت‌ها را شاید بتوان مطرح کرد، اگرچه این ادعا به بررسی‌های دقیق‌تری نیاز دارد، آن‌هم در شرایطی که رقابت‌هایی جدی را در هفته گذشته مشاهده کردیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت