انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

سهمیه مواد اولیه پرمتقاضی در بورس تعدیل می‌شود

دبیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعدیل سهمیه آن دسته از مواد اولیه پرمتقاضی مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی در بورس خبر داد که در ماه‌های اخیر به دلیل دخالت دلالان و «تولیدکننده نماها» با رشد قیمت‌ بی‌ضابطه‌ موجه شده بودند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از ایرنا،صنایع زیادی در کشور وابسته به محصولات تولیدی پتروشیمی‌ها هستند و صنایع پایین‌دستی فراوانی به‌ویژه در صنعت غذا و بسته‌بندی صنعتی مواد غذایی، با آن در ارتباطند.

به گفته این مقام مسوول، وزارت صنعت از پارسال به موضوع واقعی‌سازی و مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی ورود کرده است.

وی بیان‌داشت: سامانه بهین‌یاب از سال ۸۹ با هدف مدیریت تامین مواد اولیه و معرفی واحدهای صنعتی به بورس به منظور تحویل مواد اولیه مورد نیازشان راه‌اندازی شده است.

صفدری ادامه‌داد: این سامانه شاید در ابتدا از دقت لازم برخوردار نبود، به‌طوری که در برخی موارد پروانه‌های بهره‌برداری به تصویب می‌رسید یا سهمیه‌هایی برای شرکت‌ها مقرر می‌شد که اکنون با گذشت ۱۰ سال نیاز به مدیریت و تعدیل دارند.

وی اضافه‌کرد: ‌وزارت صنعت از ابتدای سال ۹۸ تعدیل سهمیه‌ها و مدیریت تقاضا را آغاز کرد و یکی از آخرین اقدامات آن، تعدیل سهمیه ماده پتروشیمی «بیوپپه» مورد استفاده از صنایع بسته‌بندی مواد غذایی بود.

مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت گفت: ‌قیمت ۱۹ هزار تومانی هر کیلوگرم از این ماده، با رقابت ناعادلانه‌ای در بورس به بیش از ۳۰ هزار تومان نیز معامله می‌شد که یکی از دلایل اصلی آن تقاضای کاذب از سوی تولیدکننده‌نماها یا شرکت‌هایی بود که بیش از نیاز خود تقاضا داشتند.

وی بیان‌داشت: با افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته، تمایل افراد برای تبدیل سرمایه‌ها به این ماده نیز افزایش یافته بود که یکی دیگر از دلایل آشفته بازار قیمتی آن به شمار می‌رفت.

صفدری خاطرنشان‌کرد: وزارتخانه با پیش‌بینی سازوکاری به تعدیل سهمیه‌های مربوطه پرداخت، به طوری که سهمیه واحدهایی که مصرف‌کننده واقعی بیوپپه نبودند را به صفر رسانید و اکنون به دلیل کاهش رقابت، قیمت‌ها تعدیل شده و به حدود رقم عرضه در بورس رسیده است.

وی اظهارداشت: با این حال گزارش‌های واصله حاکی است همچنان برخی تولیدکنندگانی که سهمیه‌بگیر بیوپپه هستند، نسبت به کاهش قیمت‌ها اقدام نکرده‌اند که مقابله با گران‌فروشی این واحدها در دستور کار است.

این مقام مسوول وزارت صنعت بیان‌داشت: در ماه‌های گذشته همچنین تعدیل سهمیه‌های شرکت‌ها در زمینه پی. وی. سی، پلی‌پروپیلن شیمیایی و پلی‌پروپیلن نساجی نیز به دلایل مشابه در دستور کار قرار گرفت که در برخی موارد افزایش قیمت بیش از ۱۲۰ درصدی داشته و اکنون به ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: بخشی از مشکلات نیز می‌تواند ناشی از دشواری‌های مجتمع‌های پتروشیمی در تامین مواد اولیه مورد نیاز و تحویل محصولات به شرکت‌های خریدار باشد.

صفدری گفت: مجتمع‌های پتروشیمی مکلف به رعایت کف عرضه در بورس هستند، زیرا در غیر این صورت رقابت بین خریداران ایجاد شده و مواد اولیه کمتری به دست مصرف‌کنندگان واقعی می‌رسد.

گفتنی است ، مطابق اعلام وزارت صنعت، چنانچه واحدهای تولیدی که با کاهش سهمیه مواجه شده‌اند، در میزان سهمیه فعلی ابهاماتی دارند با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و ارائه اسناد مثبت مبنی بر آمار تولید و مقدار خرید از بورس در سال ۹۸ مراتب را اعلام کنند تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت