انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

صادرات پتروشیمی به کام دلال‌ها / سابیک و آرامکوی عربستان مرجع قیمت‌گذاری محصولات

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر ما 8 میلیون تن ال پی جی تولید می کنیم و هر سال هم به این میزان اضافه می شود ولی قیمت آن را در خلیج فارس آرامکوی عربستان تعیین می کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، به نقل از ایلنا، عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر ما 8 میلیون تن ال پی جی تولید می کنیم و هر سال هم به این میزان اضافه می شود ولی قیمت آن را در خلیج فارس آرامکوی عربستان تعیین می کند.

مهدی شریفی نیک نفس عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به این که به دلیل عدم مدیریت یکپارچه، کشور ما در قیمت گذاری و صادرات محصولات پتروشیمی ضعیف عمل کرده است، گفت:  در سال 2010 و 2012 قبل از اینکه شرکت ها جدا شوند ما یکی از رتبه های اول صادرات متانول به چین و رتبه دوم صادرات پلیمر به چین و هند بودیم. بنابراین وقتی جزء رتبه های  اول هستیم و ظرفیت ها بالا باشند می توانیم روی قیمت ها تاثیر بگذاریم.

وی افزود: اکنون که پتروشیمی ها بصورت مجتمع نیستند دلالها محصولات را می خرند و به نام ایران هم صادر نمی کنند ولی وقتی متمرکز عمل می کنیم، با مصرف کننده بزرگ کار می کنیم و با نام صنعت پتروشیمی ایران حضور داریم و می توانیم برند خاصی  را تبلیغ  کنیم ولی وقتی خرد می شود واسطه یا دلال ها محصولات را به نام خودشان می فروشند و کسی هم صنعت پتروشیمی ما را نمی شناسد و این باعث می شود که در بازار جهانی حذف شده و در قیمت گذاری کمرنگ شویم.

شریفی نیک نفس تصریح کرد: در حال حاضر  ما 8 میلیون تن ال پی جی تولید می کنیم و هر سال هم به این میزان اضافه می شود ولی قیمت آن را در خلیج فارس آرامکوی عربستان تعیین می کند زیرا هر شرکتی به طور جدا گانه می فروشد ضمن اینکه قرارداد متمرکز ندارند و فقط واسطه ها و دلال ها بازیگر اصلی هستند.

وی اظهار داشت: یکی از کارهای مهمی که می توانیم با قراردادهای بزرگ انجام دهیم اینکه می توانیم از آنها به عنوان ضمانت در بانکها استفاده کرده و از محل آنها برای پروژه ها منابع ارزی تامین کنیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: در حال حاضر 55 پروژه پتروشیمی روی زمین داریم که بین 5  تا 95 درصد پیشرفت دارند که همه هم با کمبود منابع مالی مواجه اند.

وی با اشاره به اینکه اگر تمرکز صورت گیرد و قراردادهای بزرگ بسته شود ایران می تواند بازیگر بزرگ و اصلی تجارت محصولات پتروشیمی در دنیا باشد و دلال ها و خرده پاها را از میدان خارج کند، بیان داشت: اکنون ما با وضعیت فعی این صنعت نمی توانیم چشم انداز روشنی را متصور باشیم مگر اینکه هر چه زودتر پتروشیمی ها بصورت متمرکز عمل کنند.

نیک نفس افزود: تمامی 180 شرکت بخش خصوصی عربستان در سطح این کشور و جهان در قالب سابیک فعالیت می کنند و یا در ژاپن همه شرکت ها در زیر مجموعه میتسویی قرار دارند لذا این کشورها در قالب یک شرکت با برند خاص وارد مذاکره می شوند.

وی با اشاره به اینکه ما هم باید بتوانیم روشهای درست را اعمال کرده تا منافع ملی را تامین کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر واحدهای آرندی ضعیف شده اند زیرا یک مجتمع کوچک که 200 هزار تن تولید دارد مقرون به صرفه نیست که با این حاشیه سود پایین فعالیت کند اما وقتی جمع شوند می توانند بازار را در دست بگیرند.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: در صورت مجتمع شدن واحدهای پتروشیمی بازار به ما می گوید که چه محصولی تولید شود بطور مثال اکنون سابیک عربستان در واحد آرندی خود در تگزاس امریکا بزرگترین دانشمندان را جمع کرده و دائما برنامه ریزی می کنند  که چه موادی تولید کنند تا ارزش افزوده بالاتری برای شرکت و کشورشان ایجاد کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت