انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

وزیر صنعت: 70 درصد محصولات صادراتی کشور، غیر نفتی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 70 درصد صادرات کشور در سال گذشته غیر نفتی بود که این نسبت، یک رکورد محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد رضا نعمت زاده در همایش بیستمین سالروز ملی صادرات که با حضوردکتر روحانی رئیس محترم جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: 42 میلیارد و 500 میلیون دلار کالای غیر نفتی و 10 میلیارد دلار خدمات سال گذشته در صادر شد.

وی با مقایسه میزان صادرات کشور درسال56 با میزان صادرات سال 94 گفت : در سال 56 میران صادرات غیرنفتی کشور 600 میلیون دلار بود که در مجموع 4 درصد کل صا درات را شامل می شد و این در حالی است صادرات غیرنفتی سال گذشته 70 درصد صادرات کل کشور بود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه براساس برنامه تکلیفی، امسال میزان صادرات در این حوزه باید 10 میلیارد دلار هم افزایش یابد گفت: 28 میلیارد و 500 میلیون دلارانواع محصولات غیر نفتی از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه  صادر شده است و امیدواریم تا پایان سال افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات در مقایسه با پارسال محقق شود.

وی افزود : صادرات غیرنفتی کشور شامل خدمات و کالاهای غیرنفتی امسال باید ١٠ میلیارد دلار افزایش پیدا کند و به ۶٨ میلیارد دلار برسد.

وی به افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: امیدواریم به صورت مستمر این رشد تحقق یابد و سال های اول با سرعت بیشتری این حرکت را پیش ببریم.

وی گفت: اگر بتوانیم صادرات غیرنفتی را امسال در مقایسه با سال گذشته 10 میلیارد دلار افزایش دهیم رشد 20 درصدی در صادرات محقق خواهد شد.

محمد رضا نعمت زاده در این همایش افزود: باید موانع پیش روی صادرات برداشته شود و واحد های تولیدی باید برای صادرات برنامه ریزی کنند ولو یک درصد تولیدات شان را شامل شود.

وی به اهمیت برگزاری نخستین همایش روز ملی صادرات پس از برجام اشاره و تصریح کرد: صادرات به عنوان بخشی از تجارت خارجی نه تنها یک اختیار بلکه یک الزام است تا کشورهایی که اقتصاد آنها با رشدخوبی پیش رفته به رقابت بپردازند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه رشد صادرات کشور با مشکلات وموانعی  هم روبروست افزود: تحریم ها و فشارهای ظالمانه دشمنان از جمله موانع بیرونی و مقررات دست و پاگیر و عملکرد ناکارآمد برخی دستگاه های اجرایی از جمله موانع داخلی صادرات است.

وی افزود: وقتی قانون تکلیف می کند که مالیات بر ارزش افزوده صادر کنندگان در مدت یک ماه مسترد شود، جایز نیست که یک تا دو سال این روند طول بکشد مگر صادرات چقدر سود دارد که این مالیات ها را نزد خود نگه داریم؟

محمد رضا نعمت زاده موضوع فرهنگی را یکی از مشکلات اساسی در بخش صادرات دانست و گفت: باید به صادرات اولویت دهیم زیرا صادرات هنوز به عنوان محور توسعه کشور قرار نگرفته است که اگر همه این را تکلیف ملی و وظیفه بدانند رشد صادرات را شاهد خواهیم بود.

وی بر تولید بر محور صادرات تاکید و تصریح کرد: هر وقت عملکردمان بر این موضوع بود به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم به طور مثال در پتروشیمی، سیمان، سرامیک و مصالح ساختمانی که با هدف صادرات سرمایه گذاری کردیم، توانستیم رتبه های 3، 4 و 5 جهانی و سال 93 نیز رتبه اول صادرات سیمان را کسب کردیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.