انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

کم ترین حجم معاملات پلیمرها درهفته گذشته اتفاق افتاد

حجم معاملات پلیمرها هفته گذشته در بورس کالا به نزدیکی 45 هزار تن رسید که رقم نگران‌کننده‌ای به شمار می‌آید زیرا کمترین حجم معامله هفتگی از روزهای ابتدایی سال جاری تاکنون بود.

بازار پلیمرها در هفته گذشته با افزایش نرخ همراه بود اگرچه تقویت نظارت‌ها موجب شد تا تکانه‌هایی از کاهش قیمت‌ها نیز به ثبت برسد .

حجم معاملات پلیمرها هفته گذشته در بورس کالا به نزدیکی 45 هزار تن رسید که رقم نگران‌کننده‌ای به شمار می‌آید زیرا کمترین حجم معامله هفتگی از روزهای ابتدایی سال جاری تاکنون بود. این وضعیت به دلیل کاهش جدی‌تر حجم عرضه پلیمرها رخ داد به خصوص در شرایطی که تنها 46 هزار و 940 تن عرضه به ثبت رسید که خود یکی از پایین‌ترین ارقام در چند سال اخیر به شمار می‌آید.
در خصوص دلایل کاهش عرضه‌ها در بورس کالا در ابتدا باید اختلاف دیدگاه ایجاد شده بین شورای عالی بورس و وزارت صمت را مورد توجه قرار داد. البته خروجی اختلاف ؛ کاهش حجم عرضه پتروشیمی‌ها بود. در صورت عدم رشد مجدد عرضه‌ها و ادامه این وضعیت باید منتظر تحولات جدیدی برای صنعت پلیمر بود چون دیگر راهی برای تأمین نیازهای آن‌ها به مواد اولیه باقی نمی‌ماند. البته در طول هفته گذشته شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آزاد بودیم یعنی مطرح شدن خبر تغییر فرمول قیمتی در بورس کالا بیش از همه به سود واسطه‌هایی شد که قیمت‌های پیشنهادی خود را افزایش دادند.
بر اساس این گزارش ، اختلاف میان وزارت صمت و شورای عالی بورس در هفته گذشته بر سر تفسیر شیوه قیمت گذاری ، نرخ‌های پایه فولاد و پتروشیمی به قدری جدی شد که دو روز عرضه‌ها در بورس کالا متوقف گشت. این شرایط به معنی آن بود که بازار در هفته گذشته دو روز کاری مهم خود را از دست داد و توان بسیاری از این صنعت و تجارت ، گرفته شد. خروجی این کش و قوس‌ها در نهایت به جایی ختم گشت که یکی از کمترین حجم عرضه‌ها در چند سال اخیر به ثبت رسید و حجم معاملات پلیمرها نیز در کمترین سطح از ابتدای سال جاری تاکنون متوقف شد.
تحلیلگران در بازار اعتقاد دارند که تداوم این وضعیت، چهره نگران کننده ای از بازار را ترسیم کرده اگرچه پس از تمام این رخدادها هیچ تغییری در مکانیزم قیمتی پتروشیمی‌ها در بورس کالا ایجاد نشد اما همگان امیدوار هستند بازار رونق دوباره خود را باز یابد و با نظارت های اعمال شده بورس کالا میزبان افزایش حجم معامله ها باشد.

 

منبع: نیپنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت