انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

560هکتار زمین کشاورزی در خوی با روش های نوین آبیاری می شود

مدیر جهاد کشاورزی خوی گفت: 560 هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان به صورت نوین آبیاری می شود که از این میزان 460 هکتار زمین به صورت بارانی و 100 هکتار به صورت قطره ای است.

مهران زینال زاده افزود: افزون بر این مقدار قرار است در آینده نزدیک هزار هکتار نیز به این میزان افزوده شود.
وی مصرف پایین آب در آبیاری تحت فشار را برترین مزیت این نوع آبیاری عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای طرح های آبیاری تحت فشار، راندمان بخش کشاورزی از 30 درصد به 80 درصد می رسد و میزان مصرف آب در هکتار نیز به 1.2 لیتر تا نیم لیتر در ثانیه کاهش می یابد.
وی بیان کرد: جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از سله بستن و حفظ پوکی خاک، سهولت در انجام عملیات زراعی، افزایش کیفی و کمی محصول، عدم نیاز به نیروی کارگر زیاد، وارد نشدن بذر علف های هرز به مزرعه، افزایش محصول در واحد سطح، مزایای استفاده از طرح های آبیاری تحت فشار در مزارع کشاورزی است.
وی اضافه کرد: این امر موجب صرفه جویی 3.5 میلیون متر مکعبی آب در شهرستان خوی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی خوی اظهار کرد: برای اجرای طرح آبیاری بارانی 50 میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی و 50 میلیون ریال تسهیلات بانکی، اجرای طرح نوار تیپ و طرح قطره ای 70 میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی و 70 میلیون ریال تسهیلات بانکی و همچنین برای آبیاری تحت فشار نیز 32 میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی پرداخت می شود.
گفتنی است، دشت خوی از چند سال پیش به علت کمبود منابع آب زیر زمینی برای حفر چاه کشاورزی دشت ممنوعه اعلام شده است.
این شهرستان به علت نبود سد، سالانه بیش از 180 میلیون متر مکعب از آب های 2 رودخانه قطور و الند این شهرستان به ویژه در ایام غیرفصل کشاورزی از دسترس خارج شده و به هدر می رود. 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت