انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

آرامش بیشتر در بازار پلیمرها

گزارش دنیای اقتصاد از داد و ستد پلیمرها در هفته دوم مرداد در بورس کالا

آمار معاملات پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته نشان می‌دهد که با وجود حجم مطلوب معاملات، رقابت برای خرید کاهش یافته که به معنی افت التهاب در این بازار است. تعدیل بهای ارز، در دسترس بودن مواد اولیه، افت بهای نفت‌خام و موجودی نسبتا بالای انبارها، در کنار کاهش سهمیه برخی از خریداران از دلایل این روند عمومی بود.

هفته گذشته در بازار پلیمرهای بورس کالا شاهد عرضه ۸۸هزار و ۵۳۴تن انواع این گروه کالایی بودیم که در برابر این رقم عرضه، ۱۰۴هزار و ۱۸۵تن تقاضا به ثبت رسید و در نهایت خروجی آن معامله ۷۲هزار و ۱۷۷تن انواع پلیمرها بود. به گزارش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، در هفته گذشته از ۱۵۶گرید (گونه تخصصی پلیمر) عرضه‌شده، ۵۸گرید پلیمری با قیمت پایه معامله شدند و برای خرید ۷۶گرید رقابت به ثبت رسید. ۲۰گرید نیز بدون تقاضا باقی ماندند. این در حالی بود که خریداران در هفته دوم مرداد ۱۴۰۰، ۹۶میلیارد و ۹۰۳میلیون تومان هزینه رقابت پرداخت کردند که در مقایسه با هفته پیش از آن، حدود ۹درصد کاهش داشت. به عبارت دقیق‌تر در فرآیند رقابت برای خرید، خریداران حاضر به پرداخت رقمی نزدیک به ۹۷میلیارد تومان شدند تا بتوانند به مواد اولیه مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. این در حالی بود که پلی‌ترفتالات بطری گرید BG۷۳۵ و گرید BG۷۸۱ به ترتیب با ۴۳ و ۳۱ درصد بیشترین میانگین درصد رقابت‌ها را به خود اختصاص دادند. همچنین دو گرید پلی‌اتیلن ترفتالات نساجی و پلی‌اتیلن سبک فیلم به ترتیب با ۳۰ و ۲۹ درصد در جایگاه‌های بعدی بیشترین میانگین درصد رقابت‌ها ایستادند. شایان ذکر است که ۱۰۰درصد عرضه گروه‌های کالایی پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن، استایرن بوتادین رابر، پلی‌اتیلن سنگین لوله، پلی‌اتیلن سنگین دورانی، پلی‌اتیلن سبک تزریقی، پلی‌اتیلن ترفتالات نساجی و پلی‌اتیلن ترفتالات بطری مورد داد و ستد قرار گرفت. همچنین ۹۰درصد عرضه‌ گروه‌های کالایی پلی‌پروپیلن گرید فیلم و پلی‌اتیلن سبک خطی مورد معامله قرار گرفت.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت