انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

بازگشت سابک به مدار سود آوری

درآمدهای شرکت پتروشیمی سابک عربستان در سه ماه نخست سال 2021 میلادی 24.3 درصد افزایش یافت.

بزرگترین شرکت پتروشیمی منطقه خاورمیانه، به‌دلیل افزایش قیمت محصولاتش، در سه ماه نخست سال جاری میلادی به سود خالص 4.86 میلیارد ریال سعودی (1.29 میلیارد دلار) رسید، در حالی که در سه ماه نخست پارسال با زیان خالص 1.05 میلیارد ریالی روبه‌رو شده بود.

مطابق گزارش عملکرد ارسالی سابک که 70 درصد سهامش متعلق به شرکت دولتی نفت سعودی آرامکوست به شرکت بورس اوراق بهادار عربستان (تداول)، درآمد این شرکت در سه ماه نخست سال جاری میلادی با 24 درصد افزایش به 37.53 میلیارد ریال رسیده است.

یوسف عبدالله البنیان، رئیس هیئت مدیره سابک اعلام کرد: عملکرد مالی سابک آغاز مثبتی را در سال 2021 شاهد بوده است، در سه ماه نخست شاهد افزایش قیمت نفت و عرضه و تقاضای فشرده بودیم که تحت تأثیر عملیات تعمیر دوره‌ای و نگهداری مجتمع‌های پتروشیمی و سرمای شدید قطبی در آمریکا قرار گرفت.

وی افزود: تقاضای فزاینده برای محصولات پتروشیمی همزمان با تداوم بهبود در شرایط اقتصادی جهان سب افزایش قیمت و حاشیه سود بیشتر محصولات سابک شده است.

درآمد سابک از فروش محصولات سابک از محل افزایش حدود 39 درصدی قیمت نفت در سه ماه نخست سال 2021 به دست آمده است.

قیمت نفتای ژاپن و اروپا در سه ماه نخست نیز بیش از 37 درصد افزایش یافت.

قیمت دیگر محصولات مانند پروپان و بوتان ژاپن نیز در سه ماه بیش از 20 درصد در مقایسه با سه ماه گذشته با افزایش همراه شد ونیز افزایش قیمت مواد اولیه هزینه فروش را با هفت درصد افزایش به 26.36 میلیارد ریال در سه ماه نخست سال 2021 میلادی رساند.

درآمدهای سابک پیش از احتساب بهره، مالیات، اصلاح و استهلاک با 139 درصد افزایش نسبت به پارسال به 10.39 میلیارد ریال رسید.

سابک انتظار دارد حاشیه سودهای بالا تا سه ماه دوم سال جاری میلادی ادامه داشته باشد، این موضوع به‌دلیل قیمت‌های مطلوب نفت و توازن قابل توجه عرضه و تقاضا برای محصولات اصلی این کالای راهبردی رخ داده است.

منبع:نیپنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت