انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

بررسی نحوه محاسبه قیمت های پایه و تاکید بر رعایت کف عرضه ها

مهندس صحاف امین ، نماینده صنایع تکمیلی در شورای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در خصوص آخرین تصمیمات این شورا پیرامون مسائل قیمت گذاری مواد اولیه با ما گفتگو کرده که در ادامه از نظر می گذرانید.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ، مهندس بیوک صحاف امین ، رییس هیأت مدیره انجمن ملی و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن  درخصوص جلسه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی که در روز دوشنبه مورخ 30مهربرگزار گردید، گفت: این جلسه با حضور نمایندگانی از وزارت صمت ، پتروشیمی ها ، اتاق اصناف، بورس کالا، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و اتاق تعاون ، برگزار گردید و محوریت موضوعی این نشست قیمت های پایه محصولات پتروشیمی بود.

در این نشست ، آقای شفیعی نماینده معاونت امور اقتصادی وزارت صمت به قیمت های پایه که بر اساس ارز نیمایی محاسبه شده است اعتراض داشت و براساس جلسه ای که در چهارشنبه هفته گذشته در دفتر دکتر سینکی برگزارشد ، قرار براین شد که مبنای قیمت گذاری قیمت های پایه براساس تصویب شورای اقتصاد از ارز4200 به ارز نیمایی تغییر کند چرا که شیوه محاسبه قبلی یعنی میانگین فروش 4 هفته گذشته خیلی بالا بود و با افزایش ارز نیمایی نیز باعث شد که قیمت پایه برخی گریدها دوبرابر و برخی تا حدود 70% جهش داشته باشند.

وی افزود : در جلسه چهارشنبه هفته گذشته دکترسینکی نیز تأکید کردند که این روند ، در جامعه آثار تورمی در پی خواهد داشت و بنابراین شورای اقتصاد ، می بایست در خصوص قیمت های پایه تصمیم بگیرد که نحوه قیمت گذاری در نرخ پایه تغییر کند یا خیر ولی متأسفانه به دلیل اصرار بیش از حد پتروشیمی ها و بورس کالا ، مبنای ارز به ارز نیمایی تغییر پیدا کرد که به تبع آن قیمت پایه برخی گریدها دوبرابر و برخی تا حدود 70% با افزایش مواجه شد.

مهندس صحاف امین ، ضمن ابراز نگرانی از تداوم این روند خاطرنشان کرد: این موضوع می تواند پروژه های زیرساختی کشور از قبیل طرح های آبرسانی و طرح های آبیاری تحت فشار را متوقف سازد و از طرفی نیز با افزایش قیمت پلاستیک هایی که در بسته بندی صنایع غذایی کاربرد دارند ، تبعات تورم این موضوع در سبد خانوار نیز قابل توجه خواهد بود و در نتیجه این تورم در جامعه ، اثرات مخربی در پی خواهد داشت که لازم است در این خصوص چاره اندیشی شود و امروز متأسفانه شاهد آن هستیم که پتروشیمی ها تنها به فکر سود بیشتر خود هستند.

وی در خصوص عدم رعایت کف عرضه ها از سوی پتروشیمی ها اذعان داشت: ما در این نشست یادآور شدیم که براساس بررسی های انجام شده در جلسات شورای رقابت در سال گذشته ، میزان کف عرضه هایی که برای هرگرید مشخص گردیده ، باید رعایت گردد.

وی افزود: خواسته انجمن ملی و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن این بوده است که اولا قیمت های پایه اصلاح گردد و دیگر اینکه کف عرضه ها توسط پتروشیمی ها رعایت گردد که در نتیجه رقابت به این شکل ایجاد نشود و پیشنهاد دیگر ما این بود که حالا که ارز نیمایی مبنای محاسبه در قیمت گذاری محصولات پتروشیمی قرار گرفته ، سقف رقابت از 5 یا 10% تجاوز نکند تا در تهیه مواد توسط تولید کنندگان موازنه برقرار گردد.

مهندس صحاف امین با اشاره به موضوعات دیگر این نشست گفت: مسائل مربوط به نیاز ارگان های نظامی برای بعضی از پلیمرهای مصرفی این ارگان ها و همچنین سازمان سرم سازی حصارک در این نشست مطرح گردید که در این خصوص تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

وی در پایان در رابطه با نحوه محاسبه قیمت های پایه در هفته آینده گفت : اگر قیمت های پایه در هفته آینده بر همین روال باشد و چنانچه خرید محصولات پتروشیمی با استقبال مواجه نگردد ، مواد اولیه در انبارهای پتروشیمی ها انباشته خواهد شد و بنده نیز توصیه می کنم واحدها به اندازه نیاز خود در بورس کالا خرید کنند و در غیر این صورت خرید نکنند تا در این روند بازنگری شود.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت