انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

تشکیل کمیته‌های تامین مواد اولیه و خبرگان مورد وثوق بانکی در استان ها

تشکیل کمیته‌های تامین مواد اولیه یکی از راه‌هایی است که در راستای رشد تولید پیش‌بینی شده؛ مسیری که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باید در استان‌ها به‌صورت مستقل تشکیل شود. همچنین متولیان صنعتی سعی دارند به واسطه تشکیل هیات‌های خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی و از طریق هیات‌های استانداری راه دستیابی بنگاه‌های تولیدی به منابع بانکی را تسهیل کنند.

مسیر دستیابی بنگاه ها به رشد صادرات و افزایش تولید واحدهای صنعتی مشخص شد. در این مسیر اقدامات فوری برای رشد تولید و افزایش صادرات از سوی متولیان این دو بخش در نظر گرفته شده که اجرایی کردن برخی از این اقدامات به استان ها واگذار و براساس آن استانداری ها ملزم به پیگیری آنها شده اند. تشکیل کمیته های تامین مواد اولیه در استان ها، تشکیل هیات های خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در استان ها به منظور پایش نیاز کلیه واحدهای تولیدی، تعمیق ساخت داخل، افزایش صادرات غیرنفتی و تمرکز صادرات به کشورهای همسایه از جمله اقدامات فوری است که متولیان این بخش معتقدند باید در شرایط کنونی به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. اما در کنار اقداماتی که برای تولید و صادرات باید به صورت فوری در سال جاری در دستور کار قرار گیرد توجه ویژه بر صنایع سنگین نیز در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است؛ صنایعی که در صورت تعطیلی آنها شاهد بیکاری چندین هزار نفر در کشور خواهیم بود.

تشکیل هیات خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی یکی از راه هایی است که متولیان بخش صنعت معتقدند در شرایط کنونی راه را برای دستیابی بنگاه های تولیدی به منابع بانکی تسهیل خواهد کرد. اختلاف دیدگاه میان بانک ها و بنگاه های اقتصادی همواره چالش برانگیز بوده و حال متولیان صنعتی سعی دارند تا این چالش را به واسطه تشکیل هیات های خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی و از طریق هیات های استانداری برطرف کنند. براساس تصمیم گیری متولیان صنعتی این هیات باید از سوی روسای استان ها تشکیل شود و استانداران ناظر بر تشکیل این کمیته خواهند بود. تشکیل کمیته های تامین مواد اولیه یکی دیگر از راه هایی است که در راستای رشد تولید پیش بینی شده؛ مسیری که براساس برنامه ریزی صورت گرفته باید در استان ها به صورت مستقل تشکیل شود. در این بخش نیز تشکیل کارگروه های رفع موانع تولید با حضور استانداران الزامی در نظر گرفته شده است.

اما در بخش تجارت نیز افزایش صادرات به کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفته است؛ دستور کاری که برای تحقق آن باید به صورت همزمان پیش بینی تعرفه های صادراتی، وارداتی و قراردادهای ترجیحی در دستورکار متولیان امر قرار گیرد. در این خصوص سید شریف حسینی، قائم مقام وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و امور استان ها با تاکید بر اینکه ذخایر ایران می تواند درآمدزا باشد، عنوان کرد می توان قسمتی از درآمد کشور را از معادن کسب کرد. وجود 57 میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور و اختصاص این میزان موجب شده تا رتبه اول در خاورمیانه به ایران اختصاص یابد. از سوی دیگر ایران جزو 10کشور اول جهان در بخش معدن است و براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای 10 هزار معدن پروانه صادر شده و 6 هزار معدن هم اکنون فعال است. آمار مذکور موجب شده تا متولیان این بخش بر این نکته تاکید کنند که بخش معدن توان جایگزینی صادراتی را با توجه به اعمال تحریم های نفتی دارد. حسینی با بیان اینکه در سال گذشته 460 میلیون تن از معادن برداشت شده است، براین نکته تاکید می کند که نقاط قوت ما منابع طبیعی و فیزیکی قابل توجهی است که داریم.

از سوی دیگر براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، کل صادرات سال گذشته برابر با 44 میلیارد دلار بوده که 23 میلیارد تومان آن مربوط به 15 کشور همسایه صورت گرفته که از این میزان نزدیک به 9 میلیارد هم برای کشور عراق بوده است. در این خصوص محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بار صادرات با تحریم نفت بر دوش کالاهای غیرنفتی افتاده است می گوید: برای سال 98 افزایش صادرات به کشورهای همسایه را در برنامه قرار داده ایم و اگر بخواهیم صادرات به این کشورها افزایش یابد، باید همزمان روی تعرفه های صادراتی و وارداتی و قراردادهای ترجیحی کار کرد.

اما تعمیق ساخت داخل یکی دیگر از برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال جاری است که برای تحقق این هدف فعال سازی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است. در این راستا در سال جاری توسعه رونق در حوزه های نساجی و لوازم خانگی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است؛ دو حوزه ای که در حال حاضر با مشکلات بسیاری در بخش تولید روبه رو هستند. در بخش نساجی سال گذشته هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت توانست با اعمال برخی موانع وارداتی و اجرای طرح ثبت برند تا حدودی بخشی از مشکلات این صنعت را برطرف کند، اما در بخش صنعت لوازم خانگی هر روز بر مشکل کمبود مواد اولیه مورد نیاز این بخش افزوده می شود و این بخش در حال حاضر با افت شدید تولید روبه رو است؛ به طوری که در سال گذشته صنعت لوازم خانگی در کنار خودروسواری رکورددار افت تولید در میان محصولات منتخب بوده اند و با این شرایط باید راهکاری برای تامین مواد اولیه مورد نیاز این بخش مشخص کرد. در این خصوص فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در نشست تعامل و هم اندیشی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تامین مواد اولیه باید در اولویت سال جاری قرار گیرد گفت: تامین مواد واسطه ای بخش تولید، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید، تامین کالاهای مصرفی با دوام بالای 40درصد و… از اولویت های سال جاری برای بخش تولید است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین تشکیل کمیته های تامین مواد اولیه در استان ها را یکی از مسیرهای عبور از مشکل کمبود مواد اولیه در خطوط تولید می داند و معتقد است که با تشکیل کارگروه های رفع موانع تولید با حضور استانداران شرایط برای عبور از این مشکل فراهم خواهد شد.

پایش تولید کلیه واحدها با برگزاری جلسات مستمر یکی دیگر از راهکارهایی است که معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است به واسطه آن این امکان به وجود خواهد آمد تا پیش از بروز بحران بتوان راهکاری برای پیشگیری در نظر گرفت. صدور هرگونه پروانه جدید، با عنایت به ضرورت تخصیص ارز و تامین مواد اولیه باید ملاحظات لازم مدنظر قرار گیرد. ساماندهی وضعیت بورس، پایش شرایط حاکم بر بورس کالا، تخصیص مواد اولیه و مصرف آن در زنجیره تولید نیز از موارد ویژه دیگری است که مقیمی معتقد است باید به آنها توجه شود. معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه باید اطلاعات شرکت ها در سامانه بهین یاب پایش شود، بر این نکته نیز تاکید می کند که اگر در مراحل اول تامین منابع را جدی نگیریم در به وجود آمدن مشکل ها مقصر هستیم و این نکته را باید در نظر گرفت که اگر در این خصوص به موقع اقدام نشود مجموعه ها با مشکل مواجه خواهند شد.

 

منبع:دنیای اقتصاد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت