انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

رفع ۲دغدغه بزرگ صنعت پتروشیمی توسط بورس کالا

تامین مالی و عقد قراردادهای بلندمدت بین شرکت های پتروشیمی و خریداران، از دغدغه های صنعت پتروشیمی به شمار می رود که امروز تولیدکنندگان می توانند این دغدغه ها را در بورس کالای ایران برطرف کنند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، مهدی میرشاه محمدی، مدیرعامل کارگزاری پگاه یاوران نوین با بیان مطلب فوق گفت: با توجه به اینکه فعالان صنعت پتروشیمی و مصرف کنندگان همواره دغدغه عقد قراردادهای بلندمدت را داشته اند، بورس کالای ایران توانسته امکان عقد این قراردادها را ایجاد کند و به این ترتیب تعامل شرکت ها و ساختار بورس کالا می تواند زمینه ساز بستن قرادادهای بلندمدت در بازار پتروشیمی باشد.

مدیرعامل کارگزاری پگاه یاوران نوین با اشاره به اینکه بورس کالای ایران در مسیر توسعه ابزارهای نوین مالی برای کمک به صنایع مختلف از جمله پتروشیمی قرار دارد، گفت: قرارداد سلف موازی و گواهی سپرده کالایی به منظور استفاده از موجودی انبار مجتمع های پتروشیمی، از ابزارهایی نوین برای تامین مالی شرکت ها به شمار می رود تا بورس کالا بتواند بخشی از وظایف مرتبط با حوزه تامین مالی محول شده به بازار سرمایه از سوی مسوولان ارشد اقتصادی کشور را به دوش بکشد.

وی در ادامه گفت: اگر چه استفاده از ابزارهای نوین مالی با آزمون و خطا قابل ردیابی است و توسعه این ابزارها به زمان نیاز دارد، اما انتشار اوراق سلف موازی محصولات شرکت های مختلف در سال گذشته موفق بود و چند شرکت پتروشیمی نیز توانستند از این طریق اقدام به تامین مالی کنند.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود در سال جاری نیز شاهد انتشار اوراق سلف موازی محصولات شرکت های پتروشیمی در بورس کالا باشیم، گفت: با توجه به اینکه تامین مالی شرکت ها از بورس کالا به مراتب آسان تر از شیوه های دیگر است، شرکت های پتروشیمی راغب به انتشار اوراق سلف خواهند شد و چشم انداز معاملات گواهی سپرده کالایی با توجه به تجربیات موفق دنیا در این زمینه، روشن است.

به گفته میرشاه محمدی، بورس کالای ایران از سال گذشته با تغییر رویکرد در تلاش است تا علاوه بر شفافیت و قانونمندی معاملات فیزیکی که از ملزومات رسیدن به سلامت اقتصادی است، شرایطی را برای شرکت ها و تولیدکنندگان در صنایع گوناگون به وجود آورد تا آنها به حضور همه جانبه در معاملات این بورس ترغیب شوند که استفاده بهینه از ابزارهای مالی و تعامل هر چه بیشتر با دست اندرکاران بازارها، از جمله این اقدامات به شمار می رود.

براساس این گزارش، فرآیند عقد قراردادهای بلندمدت خرید و فروش محصولات پتروشیمی به این شکل خواهد بود که شرکت‌های تولید‌کننده شرایط فروش بلند‌مدت خودشان را در بورس کالا اعلام می‌کنند و افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند طبق آن قرارداد خرید کنند، وارد فرآیند رقابت می‌شوند و در صورت برنده شدن در قرارداد می‌توانند خرید بلند‌مدت داشته باشند؛ همچنین اساس قیمت در این قراردادها نیز قیمت‌هایی است که در بورس کالا کشف می‌شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.