انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

رونق تقاضا در بازار محصولات پتروشیمیایی

ر تالار محصولات پتروشیمیایی بورس کالا، هفته گذشته رونق چشمگیری به ثبت رسید که خبرهای خوشایندی برای این بازار غرق در رکود تقاضا به شمار می‌رود.

شاید بی‌ثباتی‌های اخیر در این بازار که با افت و خیزهای مداوم همراه بود را بتوان دورخیز برای دستیابی به چنین رکوردی افزایشی و جذاب در نظر گرفت که بازگشت تقاضای مواد اولیه پتروشیمیایی را مرتفع کرد. نکته برجسته بازار معاملاتی هفته گذشته مربوط به حجم تقاضاست که رقمی جذاب در کارنامه معاملات هفتگی پلیمرها در بورس کالا به شمار می‌رود.
۱۲۱ هزار و ۳۱۶ تن میزان تقاضایی بود که در هفته گذشته در برابر حجم عرضه‌ها شکل گرفت که نسبت به هفته ماقبل از رشد ۵۴/ ۴۴ درصدی حکایت دارد. گذر زمان و جایگزینی میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز به جای میانگین ماهانه سبب شد که اثرات کاهش نوسان بهای ارز در نرخ‌های پایه با وقفه کمتر منعکس شود و قیمت مواد اولیه عرضه شده در بورس کالا به نرخ‌های واقعی همگرا شود. این عامل اصلی‌ترین دلیل بازگشت تقاضای پرقدرت به این بازار پس از مدت ۱۸ هفته به شمار می‌رود که انگیزه لازم برای خرید متقاضیان را فراهم کرده است.

تحرک قیمتی در بازار جهانی نفت خام از اواسط هفته گذشته به میزانی رسید که چیزی نمانده قیمت هر بشکه نفت برنت مرز ۶۰ دلاری را رد کند. تجربه دستیابی به چنین قیمتی برای نفت خام، تداعی‌کننده اثرگذاری دومینووار رشد نرخ‌ها در سایر بازارهای کالایی است. در بین این بازارها، صنایع پتروشیمیایی اثرپذیری سریع‌تری نسبت به تکانه‌های بازار نفت از خود نشان می‌دهند؛ چرا که به دنبال رشد بهای نفت خام، نفتا نیز در قله‌های صعودی قیمت به پرواز درآمده و در قله قیمتی ۵۳۲ دلار نوسان می‌کند. اگر جریان افزایشی قیمت نفت خام بازارهای جهانی در مرزی بالای ۶۰ دلار تثبیت شود، می‌تواند دورنمای متفاوتی را برای بازارهای کالایی ترسیم کند. آن هم به شکلی که چهره‌ای جدید و متمایز از یک سال گذشته را به‌ویژه برای صنایع پتروشیمیایی رقم ‌زند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت