انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

صعود قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی با دو اهرم

گزارش تحلیلی دنیای اقتصاد از قیمت های پایه مواداولیه پتروشیمی مورخ 28 شهریور 1400

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی روز گذشته با نوسان مثبت در هر دو متغیر اصلی تعیین نرخ پایه در این بازار، یعنی بهای نیمایی ارز و قیمت‌های جهانی سبزپوش شد. قیمت مبنای دلار رشد محدود ۵۷/ ۰درصدی داشت، اما در کنار افزایش نرخ جهانی محصولات پتروشیمیایی، توانست قیمت پایه عمده گریدهای پلیمری و شیمیایی را در هفته پایانی شهریورماه افزایشی کند. به عبارت دقیق‌‌‌تر، متوسط هفتگی خرید و فروش بهای دلار در سامانه نیما نسبت به هفته ماقبل تغییر محدودی داشت. طبق قیمت‌های اعلامی روز گذشته، میانگین هفتگی بهای نیمایی دلار به میزان ۲۳ هزار و ۴۱ تومان در نظر گرفته شد که نسبت به ۲۱ شهریورماه، ۱۳۰ تومان افزایش داشت. این میزان افزایش که رشد ۵۷/ ۰درصدی این متغیر اثرگذار بر معادله تعیین نرخ پایه را نشان می‌دهد، در کنار قیمت‌های جهانی افزایشی، سبب سبزپوش شدن نرخ پایه بخش عمده مواد اولیه پلیمری و شیمیایی شد.
در گروه پلیمرهای بورس کالا تنها دو محصول استایرن بوتادین رابر روشن (۱۵۰۲) و یکی از گریدهای پلی‌وینیل کلراید (PVC-E۶۸۳۴) با کاهش قیمت پایه در هفته جاری در بورس کالا عرضه می‌‌‌شوند، در حالی که سایر محصولات پلیمری در بازه مثبت ۸۱/ ۳ تا ۱۲/ ۰ درصد افزایش قیمت پایه را تجربه کردند. روند صعود بهای پایه این محصولات در بازارهای جهانی شتاب چندانی ندارد و حتی نزدیک به نیمی از گریدهای پلیمری در بازارهای جهانی بدون تغییر قیمت معامله شدند. از این رو به نظر می‌رسد، محصولات پلیمری در عین صعود نرخ با شیبی آرام افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. بیشترین افزایش قیمت پایه در هفته جاری مربوط به سایر گریدهای محصول پلی‌وینیل کلراید (PVC) است که در هفته جاری با ۸۱/ ۳درصد افزایش قیمت پایه عرضه می‌شود. بخش عمده این افزایش مربوط به رشد ۵۳ تا ۵۹ دلاری گریدهای مختلف این محصول در بازارهای جهانی است. بخش عمده محصولات شیمیایی بورس کالا نیز در هفته جاری با نرخ پایه افزایشی معامله می‌‌‌شوند. برخلاف پلیمرها پراکندگی تغییرات قیمت پایه این گروه از محصولات نسبت به پلیمرها، بیشتر ارزیابی می‌شود؛ چرا که بازه نوسان قیمتی محصولات شیمیایی در آخرین هفته شهریورماه سال‌جاری مثبت ۷/ ۹ تا ۰۶/ ۰درصد صعود قیمت پایه را نشان می‌دهد. این در حالی است که دو محصول نرمال بوتانول با منفی ۰۸/ ۰درصد و ایزوبوتانول با منفی ۹۶/ ۱۰درصد تغییر، در ردیف کاهش قیمت پایه این بازار قرار گرفته‌‌‌اند. دی اتیل هگزانول تنها ماده اولیه شیمیایی بود که نسبت به هفته ماقبل تغییری در نرخ پایه خود نداشت و در هفته جاری نیز همچون هفته گذشته با قیمت پایه ۴۴ هزار و ۱۲ تومان عرضه می‌شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت