انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

پتروشیمی‎ها سامانه نیما را دور زدند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: شرکتهای پتروشیمی که خوراکشان را با نرخ دولتی تهیه می‌کنند در حال حاضر به‌روشهای مختلف اقدام به دور زدن سامانه نیما می‌کنند

 

 محمدرضا پورابراهیمی در گفتگوی ویژه خبری ابراز کرد: طبق آمار سازمان گمرکات کشور، بیش از 27 میلیارد دلار تقاضا برای واردات کالا به‌ثبت رسیده و به‌نحوی نرخ چهار هزار و دویست تومان برای هر دلار آمریکا تبدیل به مزیتی برای واردات بیشتر شده و این روند اصلاً منطقی نیست.

او ادامه داد: معمولاً با کاهش ارزش پول کشور باید تأثیری بر صادرات کشور شکل گیرد اما­ صادرات ایران کاهش و واردات افزایش یافته است.

پورابراهیمی تصریح ­کرد: زمانی هر بشکه نفت ایران زیر 30 دلار بود و الآن به بالای 60 دلار رسیده، قیمت جهانی سنگ‌آهن ایران 1.2 بود الآن دو برابر شده، محصولات پتروشیمی زمانی 15 الی 20 میلیارد دلار صادرات را تجربه می‌کرد الآن این رقم به 100 رسیده است با چنین روندی برآورد می‌شود منابع ارزی کشور امسال به 110 میلیارد دلار برسد و انتظار می‌رود بانک مرکزی با اقتدار بتواند شرایط ارزی کشور را مدیریت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: شرکتهای پتروشیمی که خوراکشان را با نرخ دولتی تهیه می‌کنند در حال حاضر به‌روشهای مختلف اقدام به دور زدن سامانه نیما می‌کنند، گزارش موثق داریم که پتروشیمی‌ای گفته است؛ “من ارزم را تحویل می‌دهم اما روش محاسبه ارز و مابه‌التفاوتها را خودم انجام می‌دهم.”، حتی برخی هم می‌گویند “به‌جای واردات ارز، کالا وارد می‌کنیم“.

او ادامه داد: در حال حاضر بخشی از مشکل بازار اینجاست که واردات با نرخ دلار آزاد انجام می‌گیرد و صادرات با دلار چهار هزار و دویست تومان، این روند اصلاً منطقی نیست.

پورابراهیمی ­رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت مطرح کرده بود که دلاری با نرخ 3 هزار و هشتصد تومان برای اقلام دارویی، 4 هزار و دویست را برای کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد­ و نرخ سوم هم در کوچه و خیابان بماند، اما حقیقتاً سه‌نرخی کردن ارز به‌صلاح نیست.

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر ارز لنگر اصلی اقتصاد کشور است و بازارهای گوناگون کشور دستخوش نوسانات این کالا قرار می‌گیرد. اگر مدیریتی نسبت به بازار ارز­ شکل نگیرد شرایط از این‌که هست بدتر می‌شود و گویا دولت هم این بخش را به حال خود رها کرده است، امروز در کشور ما دلیل و علل و فرمول و مؤلفه‌ای برای محاسبه نرخ ارز با چنین قیمتهایی وجود ندارد مگر اینکه بازار ارز متأثر از مکانیزم عرضه و تقاضا و هیجانات ناشی از دلال‌بازی شود.

 منبع: تسنیم

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت