انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

پتروشیمی شازند آماده عرضه گرید پایپ مشکی در بورس کالا است

مدیربازاریابی و فروش شازند در گفتگویی با پایگاه خبری پتروتحلیل، از عرضه گرید پایپ مشکی در بورس کالا خبر داده است.به گفته وی ، پلی اتیلن سنگین CRP100 پتروشیمی شازند مشکی شده با دوده آلمانی گرید پلاستیک از پانزدهم دی ماه تولید شده و احتمالا در هفته آینده در بورس کالا عرضه خواهد شد.

مهندس عباس کریمی مدیر بازاریابی و فروش پتروشیمی شازند با اعلام این خبر گفت: گرید پایپ مشکی در پتروشیمی شازند روزانه به میزان 260 تن تولید و در بازارهای داخلی و صادراتی عرضه می شود.

وی در ادامه با اشاره به کیفیت بالای گرید پایپ مشکی پتروشیمی شازند گفت: واحد پلی اتیلن سنگین ( HDPE) پتروشیمی شازند تحت لایسنس بازل است و کیفیت تولید گرید پایپ مشکی در این مجتمع از شرکت های پتروشیمی تولیدکننده این گرید، بالاتر است.

همچنین وی با اشاره به کیفیت بالای محصولات واحد HDPE پتروشیمی شازند در ایران گفت: اکثر خریداران خارجی گرید پایپ بیرنگ پتروشیمی شازند در ماههای گذشته  به کیفیت بالای این محصول اشاره کرده و آن را معادل گریدهای تولید شده در سابیک عربستان و بروج اعلام کرده اند.

وی همچنین ادامه داد: گرید پایپ بیرنگ پتروشیمی شازند، تمامی تست های کیفی کوتاه مدت و بلند مدت را با موفقیت پشت سرگذاشته است و کیفیت بالای آن در بازار به اثبات رسیده است.

 

وی در خصوص موضوع قیمت گذاری گریدهای جدیدی که در شرکت های پتروشیمی تولید می شوند، گفت: برای تولید گرید CRP100B، پتروشیمی شازند به طور مستقیم اقدام به تزریق پودر به اکسترودر واحد تولیدی می کند و این موضوع سبب می شود تا بهترین پراکنش دوده درانتهای فرآیند به دست آید، در حالیکه از واحدهای تولیدکننده این گرید از مستربچ دوده استفاده می کنند.

مدیر بازاریابی و فروش پتروشیمی شازند با اشاره به اینکه تعریف استاندارد CRP100B بدین گونه است که پودر به طور مستقیم در اکسترودرواحد تولیدی تزریق شود، تاکید کرد: تولید گرید CRP100B به این روش در ایران به طور مداوم توسط پتروشیمی دیگری با موفقیت و استمرار انجام نشده است، به طوری که دیگر شرکت های پایپ ساز به صورت مقطعی اقدام به تولید CRP100B به روش مستقیم کردند که ادامه دار نشد، اما در حال حاضر پتروشیمی شازند به روش مستقیم و به طور مداوم در حال تولید گرید CRP100B است.

وی با اشاره به اینکه پودردوده لازم جهت تولید یک ساله گرید CRP100B در پتروشیمی شازند ذخیره شده است، گفت: در حال حاضر حدودا 20 هزارتن پودردوده گرید پلاستیک برای تهیه گرید CRP100B در پتروشیمی وجود دارد و اگر مشکل فنی خاص خارج از اختیاری ایجاد نشود، پتروشیمی شازند به مدت یک سال می تواند گرید پایپ مشکی را به طور مداوم تولید کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه طی دو ماه گذشته گرید پایپ بی رنگ به صورت مدوام و بی وقفه در پتروشیمی شازند تولید شده است، گفت: پیش بینی می شود با توجه به نیاز صنایع پایین دستی بویژه تولید کنندگان لوله های انتقال گاز ،نیاز کشور به گرید PE100 مشکی حدود 300هزار تن در سال باشد.

کریمی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا شرکت های پتروشیمی که قیمت تمام شده محصول خود را می دانند، اقدام به نرخ گذاری محصولاتشان نمی کنند، گفت: در حال حاضر برخی از شرکت های پتروشیمی با خوراک نفتا و برخی دیگر نیز با خوراک گازی فعالیت می کنند، قیمت نفتا حدودا 600 دلار در هر تن است، در حالیکه قیمت گاز طبیعی حدود 150 دلار بر تن و قیمت گاز اتان حدود 260دلار بر تن می باشد .در آینده ای نزدیک که طرح های GTPP/PE فعال خواهد شد و قیمت تمام شده، پایین ترخواهد آمد ، به این ترتیب قیمت اتیلن و پروپیلن برای هر کدام از پتروشیمی ها با توجه به نوع خوراک و نوع تکنولوژی متفاوت است و به همین دلیل اعلام قیمت برای یک محصول مشابه توسط هر شرکتی، سودی متفاوت در پی خواهد داشت که با توجه به شرایط بازار ایران، مشکل ساز می شود، از این رو قیمت گذاری یکسان برای محصولات پتروشیمی ضروری است.

گفتنی است ، چندی پیش نشست بررسی و معرفی CRP100شازند ، باحضور هیأت مدیره انجمن ،کارشناسان و تعدادی از تولیدکنندگان لوله های پلی اتیلنی در شرکت پتروشیمی شازند برگزار شد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت