انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

چالش زنجیره تأمین تا 2022 گریبانگیر صنایع پتروشیمی است

صنایع پتروشیمی تا سال 2022 همچنان با فشارهای ناشی از زنجیره تأمین و مشکلات تدارکات روبه‌رو خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری آی‌سی‌آی‌اس، بحران شیوع ویروس عالم‌گیر کووید-19 (کرونا) همه جنبه‌های زندگی بشر در سراسر جهان را مختل کرد، ایجاد مشکل در زمینه زنجیره‌های تأمین که در طول زمان پیش‌روی فرآیند مداوم تحویل کالا و مواد اولیه به نقاط مختلف جهان قرار گرفته است از جمله این اختلال‌هاست.

مشکلات و چالش‌های پیش‌روی زنجیره‌های تأمین زیر ذره‌بین رویداد کنفرانس بین‌المللی پتروشیمی (IPC) امسال قرار گرفت، با توجه به بهبود شرایط و فعالیت‌های اقتصادی پس از پایان قزنطینه‌ها و محدودیت‌های ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا و به‌دنبال آن افزایش تقاضا برای محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی و عجله مصرف‌کنندگان برای هزینه کردن پول‌های بسته‌های محرک اقصادی دولت‌ها یا پس‌انداز برای خرید کالا که بسیاری از آنها از چین و مناطق شرق آسیا نشأت می‌گیرند، زنجیره‌های تأمین اکنون با چالش و فشارهای زیادی روبه‌رو شده‌اند.

روند تقاضا پس از احیای شرایط اقتصادی سبب ایجاد موجی نو از مشکلات زنجیره‌های تأمین شد زیرا بنادر و پایانه‌ها با ترافیک روبه‌رو شدند و مشکلات موجود مانند کمبود رانندگان کامیون و بی‌میلی بخش حمل و نقل ریلی تشدید شد.

افزون بر پابرجا بودن زنجیره‌های تأمین مواد شیمیایی، وزش دیروقت طوفان‌های فصلی در سال 2020 میلادی و سرمای شدید قطبی «اوری» در فوریه سال 2021 که توقف تولید بسیاری از صنایع تولید مواد شیمیایی در خلیج مکزیک را در پی داشت و در پی آن محدودیت‌های عرضه فشار مضاعفی بر زنجیره‌های تأمین وارد کرد.

چالش‌های زنجیره‌ تأمین منجر به زمانبر شدن و حتی احتمال لغو بعضی از سفارش‌ها شده است زیرا واردکنندگان در اوج حمل و نقل‌های پیش از تعطیلات کریسمس به این نتیجه رسیده‌اند که بعید است کالاهایشان به‌موقع برسد.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز با نگاه به فشارهای زنجیره تأمین پیش‌بینی خود درباره تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2021 را اندکی کاهش داد.

صندوق بین‌المللی پول 12 اکتبر امسال در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی اعلام کرد که شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا در پیوندهای مهم، زنجیره تأمین جهانی باعث اختلال در عرضه بیش از حد انتظار می‌شود و تورم را در بسیاری از کشورها افزایش می‌دهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت