انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

کاهش حجم معاملات پلیمرها در پایان پاییز

کاهش حجم عرضه‌ها را طی هفته گذشته نمی‌شود توجیه کرد، زیرا این کاهش از سوی پتروشیمی‌ها در بیشتر موارد بدون توجیه بوده و این اقدام پتروشیمی‌ها برای تعادل بازار خطرناک است. به گزارش انجمن ملی پلاستیک ایران، سید‌جواد موسوی،کارشناس بازار پتروشیمی معتقد است در هفته آخر آذر 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران روزهای کم رونقی را سپری کرد و حجم عرضه‌ها نسبت به هفته قبل از آن با کاهش نسبتا زیادی رو به رو بود و حجم معاملات هم کاهش خیلی زیادی پیدا کرد. با این حال طی هفته گذشته دو اتفاق مهم اف

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، از طرف دیگر در روز سه شنبه نیز سقف سهمیه‌ها از ماهانه به سه‌ماهه تغییر یافت و در عین حال مرحله مچینگ‌های غیر‌مرتبط و مازاد بر سهمیه حذف شدند. به نظر می‌رسد اقدام اول در راستای خنثی‌سازی اثرات اقدام دوم رخ داده، ولی همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد این اقدام بورس باعث شد حجم معاملات با وجود سه ماهه شدن ثبت سفارش‌ها، با افت زیادی مواجه شود، زیرا در هفته‌های گذشته حجم خوبی از معاملات در مرحله مچینگ مازاد و غیر‌مرتبط رخ می‌داد.

از طرف دیگر در هفته‌های گذشته کالاهایی مثل PVC به خوبی معامله می‌شد، ولی در هفته قبل به دلیل کاهش نرخ جهانی این محصول، حجم معاملات آن به شدت کاهش پیدا کرد.عامل دیگر کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد بود که سبب شده بود انگیزه‌های سوداگری و کسب سود از ناحیه اختلاف قیمت بورس و بازار بسیار کمتر از گذشته شود و بیشتر مصرف‌کنندگان نهایی اقدام به خرید کنند.در کل بیش از 74 درصد از محصولات عرضه شده از سوی متقاضیان خریداری شدند، این در حالی بود که در هفته‌های گذشته بیش از 80درصد از کل عرضه‌ها خریداری شده بود.

در گذشته بارها ذکر شد که برای تعادل بازار لازم است که هر هفته حدود 60 هزار تن عرضه و با سطح پراکندگی خوب وجود داشته باشد و در چند هفته گذشته این میزان رعایت می‌شد، ولی در هفته منتهی به دوم دی ماه حجم عرضه‌ها از سطح 60 هزار تن فاصله زیادی گرفت.باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که چون این حجم در یکی از روزهای بازار بی‌کشش عرضه شده بود تاثیر منفی زیادی بر بازار نگذاشت، ولی اگر این اقدام در روز‌های پر رونق بازار رخ دهد اثرات منفی بسیار شدیدی خواهد داشت.

آن‌چنان که آمارها نشان می‌دهند حجم عرضه‌ها نسبت به هفته منتهی به 25 آذر به میزان نسبتا زیادی کاهش داشته است. در هفته گذشته حجم عرضه‌ها 15 هزار و 268 تن کاهش داشته و در هفته ماقبل نیز کاهش حجم عرضه‌ها برابر با 8500 تن بود تا در مجموع دو هفته پایانی آذر ماه در بازار کاهش عرضه‌ای بیش از 23 هزار تن تجربه شود که بسیار قابل توجه است.

در این بین بیشترین افزایش مربوط به گروه‌های پلی پروپیلن‌های شیمیایی است که با 816 تن افزایش مواجه شده‌اند. بیشترین کاهش هم مربوط به گرید پلی‌پروپیلن نساجی و با بیش از 6 هزار تن کاهش است، بعد از آن PVC‌ها قرار دارند که 5 هزار تن کاهش عرضه را تجربه کردند. پلی اتیلن‌های سنگین فیلم نیز کاهشی نزدیک به 3هزار تن را تجربه کرده‌اند که قابل توجه است.

تقاضا نیز نسبت به هفته منتهی به 25 آذر بیش از 31 هزار تن کاهش را نشان می‌دهد که می‌توان گفت علت این کاهش حجم تقاضا نسبت به هفته ماقبل، کاهش حجم عرضه‌های جذاب از یک طرف و کاهش سهمیه‌های ماهانه بهین یاب مشتریان از طرف دیگر است. با احتساب کاهش هفته گذشته تقاضا در مجموع دو هفته اخیر کاهشی 80 هزار تنی را تجربه کرده است.

حجم معاملات در هفته گذشته با کاهش قابل توجه 15 هزار و 731 تنی نسبت به هفته ماقبل مواجه شد که زیاد بوده و برابر با 28درصد کاهش است. این در حالی است که در هفته منتهی به 25 آذر ماه حجم معاملات بیش از 13 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود تا در مجموع دو هفته اخیر حجم معامله نزدیک به 29 هزار تن کاهش را تجربه کند، حجم معاملات داده بسیار بهتری نسبت به حجم تقاضا است زیرا تا حدودی نشان دهنده تقاضای واقعی است. با حذف معاملات مچینگ غیر مرتبط و مازاد بر سهمیه این کاهش منطقی است؛ البته همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد نباید نقش نزولی بودن پی وی سی و کاهش 5‌هزار تنی معاملات آن را بی‌تاثیر دانست.

برخلاف تمامی هفته‌های گذشته که کالاهای پتروشیمی تبریز در صدر کالاهای پر رقابت قرار داشتند در هفته جاری پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی در بین 5 کالای برتر قرار دارند. استایرن بوتادین رابر و برخی گریدهای سنگین کم‌رونق‌ترین معاملات هفته گذشته تالار پتروشیمی بورس کالا بودند که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش همه حجم محصولات عرضه شده‌شان در تالار معاملات نشدند و معاملات‌شان با قیمت پایه صورت پذیرفت.

طی هفته گذشته همچنین بیشترین حجم عرضه مربوط به پلی‌اتیلن سبک فیلم و با 16 درصد سهم بازار و نزدیک به 7700 تن بود که در صدر عرضه‌های بازار قرار داشتند، رتبه دوم نیز به گروه پلی پروپیلن‌های نساجی و با 12 درصد و معادل بیش از 5800 تن اختصاص دارد، رتبه سوم نیز به گروه پلی اتیلن سنگین بادی و با 11 درصد سهم بازار و معادل 5482 تن تخصیص یافت. در کل سه گروه مطرح شده 39 درصد حجم کل عرضه‌های بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت