انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اقدام ها برای احیای نگین آبی آذربایجان گفت: از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه با انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا مزرعه است.

فرهاد سرخوش با اشاره به هدر رفت بالای آب در انتقال سنتی آب رودخانه ها افزود: بازده انتقال آب با لوله های پلی اتیلن در مقایسه با روش روباز و سنتی 100 درصد افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده است، افزود: 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است. 
وی با بیان اینکه در اجرای طرح انتقال آب با لوله پلی اتیلن به ازای هر یک هزار کیلومتر خط انتقال، 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی واقع در حوضه آبریز تحت پوشش قرار می گیرد، افزود: در سال جاری نیز اجرای 700 کیلومتر خط انتقال آب با لوله در حال مطالعه است که بلافاصله پس از انجام مراحل مطالعه، وارد فاز عملیاتی می شود.
به گزارش روابط عمومی انجمن لوله واتصالات پلی اتیلن ، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به 2 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
412
کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 40 گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد. 
انتقال آب بین حوضه ای، تثبیت آب موجود در حوضه دریاچه ارومیه، استفاده از آبیاری های نوین در بخش کشاورزی با توجه به سهم بیش از 90 درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است این دریاچه ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و 274 متر از سطح آب های آزاد برسد؛ تراز این دریاچه با وجود کاهش 28.5 درصدی بارندگی در سال جاری، طی روز گذشته به یکهزار و 270 متر و 55 سانتی متر رسیده که در مقایسه با روز مشابه سال قبل 11 سانتی متر افزایش داشته است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت