انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

15 هزار میلیارد ریال برای آبیاری نوین پیش بینی شد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری کشور گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی و بودجه سنواتی این وزارتخانه 15 هزار میلیارد ریال برای توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور پیش بینی شد.

عباس زارع چهارشنبه در بازدید از مزرعه یکصد هکتاری آبیاری میکرو در همدان اظهار داشت: امیدواریم با اختصاص کامل این اعتبار بتوانیم به اهداف کمی این طرح برسیم.
وی افزود: در طرحی که قرار است دولت برای هر شیوه آبیاری به کشاورزان کمک کند، نسبت به سال گذشته میزان تسهیلات 30 درصد افزایش پیدا می کند.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری بیان کرد: سال جاری حدود 203 هزار هکتار از اراضی کشور زیر پوشش طرح سامانه های نوین آبیاری است که از این میزان 70 هزار هکتار تجهیز و تحویل متقاضیان شد.
زارع با بیان اینکه سال گذشته رکورد تاریخی در سامانه های نوین آبیاری در کشور اتفاق افتاد، ادامه داد: در این راستا 302 هزار هکتار از اراضی سنتی کشور زیر پوشش این طرح قرار گرفت.
وی گفت: از این میزان 180 هزار هکتار اجرا و تحویل بهره برداران شد و 122 هزار هکتار معادل بیش از 50 درصد در حال اجرا است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تاکنون از 8.7 میلیون هکتار از اراضی آبی کشور، حدود 2 میلیون هکتار از اراضی سنتی و مدرن به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند.
زارع اضافه کرد: با اجرای این میزان طرح آبیاری نوین، حدود 30 درصد در افزایش عملکرد و تولید محصول، 50 درصد کاهش در مصرف کود شیمیایی و سموم و 44 درصد افزایش بازدهی آبیاری داشتیم.
وی بیان کرد: چنانچه 10 هزار مترمکعب در هکتار مصرف آب داشته باشیم، حدود چهار هزار و 400 مترمکعب در هر هکتار صرفه جویی آب داریم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزایش بهره وری آب کشاورزی را یکی از سیاست های کلی نظام در بخش آب برشمرد و گفت: باید با اجرای طرح های اثربخشی همچون «طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری» در کشور بتوانیم افزایش بازدهی آبیاری، بهره وری آب کشاورزی و افزایش تولید محصول را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: در کنار دستاوردهای یاد شده، باید با رعایت مسائل زیست محیطی، از نهاده های کشاورزی استفاده کمتری کنیم.
زارع ابراز امیدواری کرد: با حمایت های ویژه رهبر معظم انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی، تلاش مجلس در اختصاص بودجه سنواتی و حمایت دولت بویژه ریاست جمهوری از سامانه های نوین آبیاری، بتوانیم این طرح را به خوبی در کشور اجرا کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح آبیاری میکرو در همدان نمونه و الگویی برای سایر بهره برداران باشد، گفت: همدان یکی از استان های پیشرو در اجرای سامانه های نوین آبیاری است.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری در کشور ادامه داد: 20 درصد از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند، در حالیکه در استان همدان این میزان بیش از 50 درصد است.
سطح اراضی آبی استان همدان 253 هزار هکتار است که 163 هزار هکتار آن برای اجرای آبیاری تحت فشار مستعد ارزیابی می شود. 
در حال حاضر افزون بر 145 هزار هکتار از اراضی آبی استان همدان زیر پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت