انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

%61 از حجم عرضه های پلیمری معامله شد

84 هزار و 285 تن از انواع مواد اولیه پلیمری هفته گذشته در بورس کالا عرضه شد که در برابر این میزان عرضه تقاضای 70 هزار و 930 تنی شکل گرفت.

بازار محصولات پتروشیمیایی برای چهار هفته متوالی، کاهش حجم معاملات هفتگی را تجربه می‌کند. هفته گذشته با وجود آنکه میزان عرضه ها تفاوت محسوسی با هفته ماقبل نداشت و تنها افت 2.18 درصدی را تجربه کرد، نتوانست نیرو محرکه لازم برای رشد حجم معاملات به شمار رود آن هم در شرایطی که تقاضا روند کاهشی را در پیش گرفته است.

هفته گذشته 84 هزار و 285 تن از انواع مواد اولیه پلیمری در بورس کالا عرضه شد که در برابر این میزان عرضه تقاضای 70 هزار و 930 تنی شکل گرفت. این میزان تقاضا که افت 9.5 درصدی را به ثبت رساند، کمترین مقدار طی 5 هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود. بررسی میزان تقاضا با میزان متوسط تقاضا در 6 ماهه ابتدایی سال جاری حکایت از افت 33 درصدی دارد که به عنوان دلیل اصلی کاهش حجم معاملات در نظر گرفه می‌شود. اینکه دلیل افت تقاضا را در چه عواملی باید جستجو کرد نیاز به بررسی همه جانبه بازار داخلی در کنار بازارهای جهانی دارد که علاوه بر متغیرهایی که به طور مستقیم در سرنوشت نرخ های بازار محصولات پتروشیمیایی دخیل هستند، باید به دنبال اثرگذاری عواملی دیگر که به عنوان متغیرهای کنترل در علم اقتصاد از آنها یاد می‌شود، باشیم. چرا که مجموعه همه این عوامل سبب شده‌اند تا حجم معاملات برای چهارمین هفته متوالی روند کاهشی خود را حفظ کند و برای معاملات هفته گذشته با ثبت افت 11.5 درصدی به 51 هزار و 625 تن برسد.

این میزان از حجم معاملات در مقایسه با مقداری که به عنوان متوسط 6 ماهه ابتدایی سال جاری ثبت شده است نشان از کاهش 24 درصدی دارد که دادوستدهای این بازار را با خطر گیر افتادن در شرایط رکود تورمی مواجه کرده است. در نهایت برای هفته گذشته 61.25 درصد از میزان عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفتند که کمترین مقدار طی چهار هفته گذشته به شمار می‌رود.

منبع : نیپنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.