انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا در تضاد با اقتصاد مقاومتی است

عضو ناظر شورای رقابت می گوید، خارج کردن معاملات محصولات استراتژیک پتروشیمی از بورس کالا، شفافیت معاملات را کاهش داده و با اقتصاد مقاومتی در تضاد است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، نادر قاضی پور در گفت و گو با ایرنا درباره اعمال فشار برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس، افزود: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تمام دستگاه ها باید برای اجرای درست اقتصاد مقاومتی و رسیدن به اهداف آن بسیج شوند، نه این که برای ضربه زدن به پایه های اساسی اقتصاد اصرار کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، غیرمنطقی است، تاکید کرد، قیمت ها و روند معاملات در بورس کالا شفاف است.

قاضی پور ادامه داد: بازار محصولات پتروشیمی پس از عرضه این محصولات در بورس کالا به تعادل رسیده است و بنابراین خروج حتی بخشی از معاملات پتروشیمی از بورس، بازار را آشفته و شرایط را پیچیده می کند.

عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه با خروج محصولات از بورس کالا پای دلالان و رانت به بازار پتروشیمی باز می شود، گفت: اگر تلاش هایی برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس صورت می گیرد، تحت فشار دست اندرکارانی است که از شفافیت معاملات بورس کالا متضرر می شوند.

قاضی پور تاکید کرد: اگر در بورس کالا کم و کاستی هایی دیده می شود، باید از سوی فعالان و مسوولان مربوطه مرتفع شود، این کاستی ها، عامل بر بهم ریختن نظم بازار نیست و باید با حمایت از سازوکار بورس، زمینه تامین نیاز آسان تولیدکنندگان به مواد اولیه را فراهم کنند.

وی با بیان این که اگر توزیع مواد اولیه به صورت منطقی بین خریدان انجام شود دیگر جای هیچ شکایتی باقی نمی ماند، گفت: شفاف سازی اقتصاد به ویژه در بازارهای مالی یکی از بندهای مورد تاکید برای تحقق اقتصاد مقاومتی است که به طور حتم رویکرد کلی دولت نیز همین سیاست است.

پیش از این، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به مخالفت قاطع دولت و مجلس با خروج پتروشیمی ها از بورس کالا اشاره کرد و گفته بود: همچنان خبرهایی درباره ادامه تلاش برخی افراد برای خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا به گوش می رسد که این تلاش ها جای تعجب دارد.

به گفته وی چارچوب معاملات در بورس کالای ایران مشخص است و این بازار کالایی منسجم، بر مبنای شفافیت بنا شده و این که عده ای با بهانه های مختلف به دنبال خروج بخشی از محصولات از بورس کالا هستند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی افزوده بود: همچنین بورس کالا مدام با فعالان صنایع در ارتباط و تعامل نزدیک است و توانسته خواسته ها و نیازهای آنها را برای وظایف خود برآورده کند؛ برای مثال امروز در کنار معاملات نقدی، معاملات «سلف» و حتی قراردادهای بلندت مدت نیز در بورس کالا انجام می شود به این ترتیب مشخص می شود افرادی که همچنان به دنبال خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا هستند، خواسته هایی دارند که فقط در بازار غیر شفاف خارج از بورس برآورده می شود.

پورابراهیمی با بیان این که خروج معاملات پتروشیمی از بورس زمینه بازگشت رانت های کلان و ضربه زدن به پایه های اقتصادی کشور در شرایط حساس کنونی را مهیا می کند، گفته بود: با همه این تفاسیر، باید عنوان کرد تجربه سال های گذشته معاملات بورس و بررسی بهانه های مطرح شده درباره این بازار به اینجا ختم می شود که بورس کالای ایران به دلیل ایجاد شفافیت در معاملات محصولات پتروشیمی، منافع عده ای که موافق شفافیت نیستند را به خطر انداخته است و آنها هراز گاهی سعی دارند با نفوذ و برخی ارتباطات، برگ بازار پتروشیمی را به سود منافع شخصی خودشان ورق بزنند که بدون شک موفق نخواهند شد.

بر اساس این گزارش، عرضه محصولات پایه مانند محصولات پتروشیمی در بورس کالا، سبب شفافیت معاملات شده و جلوی انحصار و رانت را می گیرد.

در ماه های اخیر، بخشی از فعالان بخش بالادستی صنعت پتروشیمی، خواستار خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا شده اند و فعالان بخش پایین دستی نسبت به این فشارها انتقاداتی مطرح کرده اند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت